A mesterséges intelligencia soha nem jöhet létre?
A tudomány sok sikerrel büszkélkedhet a mesterséges intelligencia kutatás területén, de még most sem sikerült elérni, hogy egy gépet gondolkodásra bírjanak, ami szerintem soha nem is fog megtörténni. Hogy miért gondolom így?
A tudósok sem értik, hogyan működik az öntudat, hogyan lehet, hogy a sejtek összessége önmagát élőnek tekinti, sőt gondolkodik és önálló döntéseket tud hozni. Egy gépnél más a helyzet, a gépet programozni kell mindenre. És ha egy gép programozva van, akkor nem fog tudni gondolkodni, mindaddig míg a gépet meg nem 'tanítják' tanulni. De a tanuláshoz gondolkodásra van szükség és így a kígyó a saját farkába mar.
Szóval, szerintetek eljöhet az az idő, amikor teljes mesterséges intelligenciát 'valahogy' létrehozzák?
"A tudósok sem értik, hogyan működik az öntudat, hogyan lehet, hogy a sejtek összessége önmagát élőnek tekinti, sőt gondolkodik és önálló döntéseket tud hozni."
Az te vagy, aki nem érted.
A "tudósok" (úgy általában) azért már elég sokat értenek a tudat működéséből.
"Egy gépnél más a helyzet, a gépet programozni kell mindenre."
Ahogy azt Móricka elképzeli. Nem kell minden gépet programozni mindenre. Vannak öntanuló algoritmusok is, genetikai algoritmusok is, hálózatos rendszerek is, és így tovább. Nem kell leragadni az alsótagozatos informatikánál.
Igen, nincsen semmiféle elvi akadálya az emberi, vagy annál fejlettebb mesterséges intelligenciának. Egyelőre csak gyakorlati akadálya van, a számítási kapacitás még mindig viszonylag alacsony hozzá, de ezen a téren a technika megbízhatóan rohamosan fejlődik.
"de még most sem sikerült elérni (...) szerintem soha nem is fog megtörténni."
Azért elég sok olyan dolog volt a világtörténelemben, meg főleg a technika történetében, amit egy darabig nem sikerült megoldani, aztán meg igen. Ugye?
Úgy körülbelül mindennel így volt.
És a maga idejében mindennel kapcsolatban a korlátolt emberek nagy része azt mondta, hogy soha nem is fog sikerülni.
"Azt mondta egy kertész, hogy minden kertész hazudik."
Na ezzel nem tud mit kezdeni egy gép sem, csak az emberi agy. De pl olyan, hogy spontaneitás, hogyan programozható? Vagy hazugság, képmutatás?
Én is kétlem, hogy valaha is öntudatra éled egy gép.
Sok mindenhonnan meglehet közelíteni a témát. De az egy vitathatatlan tény, hogy Turing-Teszten eddig egyetlen egy program sem ment át.
Való igaz, hogy létezik gépi tanulás, természetes nyelv feldolgozás és sorolhatnám.
DE! Mind tervezés + fejlesztésen alapul, ahogy az algoritmusok is. Egyszer valaki kitalálta és azóta azt alkalmazzuk. MIND ember alkotta kocka elem. Nem lesz itt Skynet vagy társai. Hiába jönnek majd be a Quantum gépek, egyik se fog rendelkezni önálló tudattal és önálló döntésekkel.
Az egyik fő elvi - vagy ha úgy tetszik filozófiai - probléma, hogy egy rendszer soha nem ismerheti meg magát teljesen. Az ember bármilyen mélyre ás saját gondolkodásának megértésében, nem fog tudni túllépni bizonyos határokat. Ha belegondolunk, ez valahol logikus is.
Persze, az agyról már sok mindent tudunk, csak pont azok a részek vannak még mindig homályban, amelyek a tanulás, gondolkodás, spontán döntések pontos működését illetik, ezeket olyan szinten kéne megismernünk, hogy modellezni is képesek legyünk - de ettől még távol vagyunk.
A google keresőbe be lehet írni a varázsszavakat, és okosabbnál okosabb(?) tanulmányokat olvasgathatunk erről, de ezek jórésze csak "l'art pour l'art" elméleti szintű f..szverés (már elnézést), a valóság az, hogy az MI jelenleg Alice bot szintjén áll, beszélgessetek el vele, és látni fogjátok milyen messze vagyunk még bármiféle MI-től.
De elég ha csak megnézzük a google fordítót, és amikor megtapasztaljuk, hogy egy triviális nyelvi problémát tartalmazó 3 szavas mondat lefordítása is totális katasztrófát eredményez, akkor el lehet gondolkodni, hol is tartunk MI terén.
A másik probléma, hogy a jelenlegi hw architektúrák sem igazán alkalmasak arra, hogy egy működőképes MI alapját képezzék, és itt nem csak számítási kapacitásról beszélek, hanem teljes strukturális váltásról. Ez persze "csak" technikai akadály, a fontosabb rész az elvi alapok teljes feltérképezése lenne.
Szóval a lelkesedés a témában üdvözlendő, de nem szabad elszakadnunk a realitásoktól.
"A levegőnél nehezebb tárgyak sohasem fognak repülni" Ezt olyan ember mondta, aki ezt-azt letett már az asztalra (nem egy-két fórumozó) aztán rá nem egész 20 évre megcáfolták elég durván és ma már csak nevetünk ezen a kijelentésen.
Tény, hogy az emberi agy egészen máshogy működik, mint egy számítógép. Amíg nekünk egy fát felismerni pár ezred másodperc, addig a CPU-nak hasonló időbe telik néhány 9 számjegyű szám összeszorzása.
Viszont amíg az emberi agyat elég problémás lenne a CPU-hoz hasonlóvá tenni, addig fordítva nem lehetetlen a dolog, csak mint írták a számítási kapacitás hiányzik.
Abba is gondoljunk bele, hogy egy tanuló algoritmus mire lenne képes, ha annyi ideje lenne, mint az emberi agynak! Mikor megszületünk, már akkor legalább 7-8 hónapja dolgozik és dolgozza fel az információkat. Még így is jó pár hónap kell, hogy felismerjen formákat, és 1-2 év mire kommunikálni tud szavakkal, és sok sok év, mire értelmesen tud kommunikálni (valakinek ez persze egy élet alatt sem sikerül).
Ezzel szemben a tanuló algoritmusokat nem szoktuk napokig, órákig futtatni, mert nem ez a célunk vele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!