Melyik Linux disztribúciót lenne érdemes használnom ezek alapján?
A Windowsnak szeretnék egy életre búcsút mondani.
Egy hete nem tudok dönteni a kismillió létező Linux distro közül. Amire használnám:
1.Tanulás (Fizika, programozás)
2. Szórakozás (zene, videó, játék /aknakeresőben ki is merült minden igényem/)
3. Kommunikáció (Skype, Teamspeak 3. stb.)
4. Böngészés ide tartozik mind: 1; 2; 3.
Szempont lenne:
-viszonylag könnyen használhatóság (nem baj ha kicsit döcögős de megakadni sem szeretnék)
-ne zabáljon sokat a rendszer
-ne ugráljon a rendszer, hogy váratlan hiba után állt helyre, meg jujj rendszerhiba stb. stb. Tavaly kb. 2 hétig használtam Ubuntut aztán ez nagyon rossz pont volt, valamint az hogy lassúnak találtam. Tehát az nem baj ha döcög a dolog, de ha egy mód van rá ne kuszálja össze az idegrendszeremet. (már az is megfordult a fejemben, hogy lehet én nem voltam kellően körültekintő/hozzáértő:D)
-minél sokoldalúbb annál jobb
-minél stabilabb annál jobb
-minél frissebb annál jobb
A masina: Egy acer apire 5750g
intel core i3-2330M | 2.20GHz
Nvidia GeForce GT 520M | 1Gb
4Gb mem.
640Gb HDD
Distrók amik, között nem tudok egyértelműen döntést hozni:
Debian 7
Ubuntu 14.04
Zorin
PcLinuxOS
Elementary OS
CentOS
Fedora
Mint (ha lehet ezt csak azért |NE| ajánljátok mert ez a legjobb a noob linuxernek, erről legalább annyi rosszat olvastam/hallottam mint jót.)
A kérdést azért tettem fel, mivel ezt mindet liveCds változatban kipróbálni nem egy nap. Én disztrónként 1-2hetet számoltam ami azt jelenti, hogy legjobb esetben is 7 hét alatt jutnék végére, amit sokallottam. (Kipróbálás szerintem nem annyi, hogy beteszem-élvezem-kiveszem majd jön a vélemény)
Még annyira megkérném a mélyen tisztelt válaszolókat, hogy a válasz ne egyszavas legyen, megfelelően terjedelmes indoklást szeretnék: Miért pont az? És ha az, miért nem a többi a fentebb felsoroltak közül? Természetesen érdemleges válasz a 8. ill. 9. disztró beajánlása, de szeretném ha könnyítenétek a döntésemet nem megnehezítenétek.
Engedjétek meg, hogy előre megköszönjem részlet,- és információ gazdag válaszaitokat.
Ubuntu 14.04-et ajánlanék XFCE-vel, ha már a Linux mintet nem szabad ajánlani.
Kiforrott, jól összeállított, nagyon sok leírás van hozzá a neten. Ha csak használni akarod, akkor is működik, ha szeretnéd bütykölni, akkor is megteheted.
A disztrók kiadása ütemezett, tervezhető. A frissítések, javítások kiadása rendszeres.
Már hogy ne volna szabad ajánlani:D Azért van ott a 7 opció között. A kérésem ezzel kapcsolatban csak annyi volt, hogy ne azért mert nooboknak az a legjobb. Mint említém nem baj ha döcög, de ne kapjak agyfaszt se.
Kösz a választ.
De jó, akkor én a Linux mint 17-et ajánlanám XFCE-vel :D
Gyakorlatilag az Ubuntu 14.04-re épül, ami azon megy, az megy LM17-en is, és ha találsz egy beállítási módot Ubuntura, azt megtalálod LM17-en is.
Ugyanakkor én azt vettem észre, hogy az Linux Mintek jobban optimalizált kiadások, nekem jobbak a csomag összeállításaik (ezért is külön disztró).
Az XFCE amúgy is gyors, de ahogy tapasztaltam a LM XFCE-vel még az XUbuntunál is gyorsabb.
Ugyanakkor a Cinamonnal nem volt jó tapasztalatom, nálam instabil volt.
Én tisztán Ubuntu 14.04-et használok. Ha valaki a csomag kiszerelése miatt panaszkodik, mert hiányzik neki valami, akkor ajánlom figyelmébe a "apt-get install" parancsot...
Amúgy édes mindegy melyik disztribúciót választod, mert mindenki azt fogja mondani, amit ő használ és tetszik neki, így érdemben 100%-os választ úgy se fogsz kapni.
- Kernel ugyanaz
- Shell ugyanaz
Szóval, nincs miről beszélni.
#4, nem mindegy, hogy azzal kell folytatni a telepítést, hogy törlöd a csomagokat, amikre nincs szükséged v. azzal, hogy beállítod a böngésződ és használod.
Egyébként igazad van.
Azért, mert meghatóan egyszerű a telepítése, a kezelése pedig szintén. Lehet, hogy kezdőknek nem ajánlják, mégis, az egyik kollégámnak, aki bevallottan egyáltalán nem ért a számítógépekhez, telepítettem, és gond nélkül használja. Te valószínűleg még akár hajlandó vagy utána is járni, ha valamit nem tudsz, úgyhogy nem valószínűsítem, hogy megoldhatatlan problémát jelentene.
Mellette szól továbbá, hogy meglehetősen kis hardverigényű disztró. Mellette szól, hogy rolling release elvű, azaz mindig mindenből a lehető legfrissebb verziót kapod.
Kontrának gondolható, hogy nem tol mindent a segged alá, mint a *buntuk, de pont emiatt sokkal jobban testre szabható, úgyhogy nem veszem annak.
És van még egy erőssége - mivel Arch-fork, az a wiki áll rendelkezésedre, ami jóformán minden Linux-disztribúció wikijénél fő forrás: az ArchWiki.
Az a baj, hogy tényleges kontra érvet nem tudok hozni így hirtelen. Talán egyet: ncurses-alapú a telepítője. Sajnos volt már, hogy emiatt valaki gagyinak nézte...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!