Laikusként hogyan tudnék az A épületből (a szolgáltatói routertől) kábelt vezetni a B épületben lévő Wifi routerhez?
Azt tudom, hogy létezik kábelcsatorna amiben UTP kábelt lehet elrejteni, de azt is tudom, hogy van ilyen UTP fali aljzat amibe lehet a routerből a kábelt csatlakoztatni a falhoz és onnan megy majd tovább az UTP kábel egy másik épület fali aljzatába.
Viszont ennél több részletet nem tudok.
Amire kíváncsi lennék:
* Ilyen fali aljzat, kábelcsatorna kettőst lehet valahol úgy megvenni, hogy előre legyártva nekem csak a falra kelljen csavarozni? (totál nem értek a szereléshez/elektronikához)
* A patch kábel ill. utp kábel az egy és ugyanaz csak másra használják? Mikor melyiket kell használni pl. a fali aljzatba vezető kábel (max fél méter) illetve a csatornában a két épület között húzódó kábel (max 10 méter) esetében? Azt kell tudni, hogy a két egyszintes épületnek közös a fala szóval nem kell bonyolítani azzal, hogy pl. szabadban kell földben vezetni/rádiójelet továbbítani meg ilyenek.
* Illetve milyen fajta kábelt érdemes manapság használni? Cat szabványból is van millió fajta és fogalmam sincs már hol járnak és jelenleg mi az elterjedt egy háztartásban.
Informatikus ismerősöm nincs szóval magamra (vagy a segítő gyk-s kommentelőkre) vagyok utalva.
Köszi szépen a segítséget.
A kábelt (UTP) ami megy az aljzatba ígyis-úgyis bekell kötni egyértelműen:
https://www.youtube.com/watch?v=b5d4gTwXT8c
* Kábelcsatorna az kábelcsatorna, nincs limitálva UTP kábelhez. Jellemzően szálanként (2 m) kapható, de gyártó függő.
* A patch kábel a készreszerelt (akár UTP) kábel, melynek 2 végén rajta van az RJ45 csati. Ez az aljzat-router között használandó jelen esetben. Az UTP kábel meg csak maga a kábel.
* Cat6 ma már 'alap' a jelenre, és a jövőre nézve. Röviden tömören Cat5e 1gbps, Cat6 10gbps sebességre képes, és relatíve minimális árbeli különbség van.
"A kábelt (UTP) ami megy az aljzatba ígyis-úgyis bekell kötni egyértelműen:"
Értem, magyarul akkor muszáj lesz szerelgetnem patch panelt? Ha igen, akkor az gáz, ha nincs patch panel, hanem a szolgáltatói routerből induló patch kábel (mindkét végén RJ45) közvetlenül a kábelcsatornába vezet majd a másik épületben kimegy a csatorna másik végén a wifi routerbe?
Vagy ez nem fog működni és a patch panelnek konkrét szerepe van a fizikai működésben? Vagy ha nem akkor a patch panel simán csak igényesség miatt fontos, nem pedig a működésre van hatással? Nekem mindegy ha csak lóg a kábel a csatorna végén. Képpel szemléltetve:
Mert ha muszáj patch panel, akkor vennem kell krimpelő szerszámot is gondolom. Vagy patch panelt más eszközzel lehet "installálni"?
ui.: Bocs patch panel helyett utp fali aljzatra gondoltam természetesen.
Na várj, szóval.. említetted hogy a két épületnek közös a fala, de fúrni kell majd falat, hogy átvezesd, vagy szimplán csak kábelcsatornával eltüntetve fal mellett menne végig 'A' routerből 'B' routerbe?
- Ezesetben csak egy készreszerelt (azaz patch) kábelre lesz szükséged, így ugyebár nem kell krimpelő fogó. Csak akkor olyan kábelcsatornát vegyél, amibe belefér a kábel az RJ45 csatival is a végén, hogy végig tudd húzni benne.
A fali aljzatos történet nyilván elegánsabb megoldás, de nincs különbség. Neked kell eldöntened, hogy melyiket akarod kivitelezni.
Falat fúrni kell mindenképp csak nem a padlásra akarom kivezetni, hanem végig az épületen belül a csatornában elrejtve.
És valóban, akkor nekem egy sima hosszú patch kábel lenne jó, mert a fali aljzattal azt érzem meggyűlne a bajom (de ezt utólag is gondolom később majd falra lehet szerelni).
Ez esetben az lenne a kérdésem, hogy honnan érdemes méterre "szabott" cat6-os patch kábelt rendelni? Praktikerben méretre vágják nekem ha megmondom hány méter kell vagy elég egy PC-s webshop-ból rendelni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!