Hogyan fogjak neki egy ilyen szintű átállásnak?
Nem rég kerültem egy céghez, rendszergazdaként dolgozom, és előbb-utóbb szeretném átalakítani a jelenlegi, elavult működési struktúrát. Elméletben van, amit tanultam (elsősorban Windows Server AD, szerepkörök, webserver, mailserver), gyakorlatban viszont még sosem kellett ilyet csinálnom, és nem is nagyon vagyok tisztában az aktuális lehetőségekkel, így tisztességesen belekezdeni sem tudnék.
Most szanaszét vannak szórva felügyelet nélkül számítógépek/nyomtatók egy telephelyen. Mindegyik önműködő, tehát nincs egy központi szerver, ami összefogná, emiatt naprakész mentés a legfontosabbakról sincs.
A célom az lenne, amit már sok más cégnél láttam, hogy a PC-k egy központi szerverre csatlakoznak fel, arra dolgoznak, azon tárolódnak az adatok, ott készül biztonsági mentés, és bármi történik a kliensgéppel, mivel azon nincs lényegi dolog, így nem okozna problémát a kiesés.
Viszont sem a hardver, sem a beállítási részével nem vagyok tisztában, hogyan kezdjek neki 0-ról lehetőleg úgy, hogy minél kevesebb munkakiesést okozzak a kollégáknak, és a jelenleg használt szoftverek is ugyanúgy működjenek, ahogy eddig (akár egy iktató).
A területet kb 3-4 részre tudnám osztani, az egyik területnél már van beüzemelve egy "szervergép", ami annyit takar, hogy arról a gépről megy egy megosztott meghajtó és egy szakmai szoftver, amit LAN-on keresztül kb 5 ember ér el.
Első lépés az lenne, hogy ahány felhasználó van, mondjuk annyiszor 500GB HDD-t kéne behelyeznem egy szervergépbe? Nyilván teljesen rosszul gondolom, mert nincs az a gépház, amibe ez belefér... :D
Szeretek okosabbaktól tanulni, azzal nincs baj, szóval előre is köszönöm a segítségeket!
Emiatt sehogy:
"Nem rég kerültem egy céghez"
Ha nem látod át a folyamatokat, ha minden sikerülne is amit elképzelsz akkor is szerintem kavicsot dobnál a fogaskerekek közé. Ne kapkodd el.
Másfél évtized tapasztalat, és négy munkahely után (most vagyok a negyediknél) a legelső dolog, amit tudok mondani: ne akard megváltani a világot! Több okból sem:
1. Nem hatékony, ha túlterheled magad. "Hamar munka ritkán jó". Te magad is fáradt leszel, ami tovább rontja a teljesítményt, és könnyen beleszaladhatsz abba a hibába, hogy a nagy igyekezetben kisebb-nagyobb mértékben működésképtelenné válik a rendszer. A munkatársak nagy része meg ezt nem úgy fogja értékelni, hogy "tök jó, hogy rendet akar tenni, és természetes, hogy ilyenkor néha hibára fut az ember", hanem úgy, hogy "itt van ez a nyikhaj, aki alig, hogy ide került, már szét is barmolta az eddig működő rendszert". Ők nem látják át azt, amit te igen, viszont téged a látszat alapján fognak megítélni.
2. Nem hajt a tatár. Eddig is egy katyvasz volt a rendszer, gyanítom, nem azzal a feltétellel vettek fel, hogy 2 hét alatt mindennek tip-top rendben kell lenni. Először csak ismerd meg a rendszert! Ismerd ki magad! És ha már átlátod, akkor óvatosan haladva, folyamatosan optimalizáld azt! Lehetőleg mindent alaposan letesztelve. Neked is kényelmesebb, és a külső szemlélők számára is pozitívabb.
3. Magaddal szúrsz ki, ha irreális tempót diktálsz. Utána ugyanis az lesz a szint, amit el fognak várni tőled. Nem azt mondom, hogy melegedni járj be a munkahelyedre, de a másik végletbe sem szabad esni! Ami ésszerűen vállalható, azt vállald be!
Ami pedig a szakmai véleményem (ne piszkálásnak vedd, inkább csak szeretném átadni a tapasztalataimat):
- Soha ne csak arra alapozz, amit tanultál! Te az iskolában megtanultad a a lehetséges technikák egy részét egy adott szinten. Ez nem azt jelenti, hogy csak az a technika létezne, és nem is azt jelenti, hogy mindig az lenne a helyes megoldás. Ez a szakma folyamatos önképzésből, tanulásból áll. Mindenképp javasolnám, hogy egy-két konkurens technikát is tanulj meg! Lehet, hogy most konkrétan nincs rá égető szükséged, de hosszabb távon mindenképp kifizetődő, ha mondjuk a Unix-alapú technikákkal is tisztában vagy.
- Mindig a helyzethez igazított megoldásokon gondolkodj! Nagy hibája a hazai szakoktatásnak (túl azon, hogy sok helyen elfelejtenek tudomást venni arról, hogy a Microsoft bűvkörén kívül is van élet, aztán szerencsétlen kezdő rendszergazda dob egy hátast, amikor életében először élesben lát Debian mail szervert), hogy nem tanítanak meg az adaptivitásra. Elmondják, hogy hogyan kell AD-t menedzselni, mit hogyan kell beállítani, csak épp arra nem térnek ki, hogy az adott rendszer méretét, és alkalmazási területét is figyelembe kell venni, amikor azt kiépítjük, vagy beállítjuk. (Meg azt sem, hogy a rendszer igazából azért van, hogy azon emberek dolgozzanak. Volt szerencsém olyan rendszert látni, ami lehet, hogy technikailag tökéletes volt, csak épp a felhasználóknak volt benne szenvedés dolgozni.) Teljesen másképp kell egy 6 fős kisiroda rendszeréhez hozzáállni, mint egy több telephellyel rendelkező, tízezres nagyságrendű alkalmazotti létszámú nemzetközi multinacionális vállalatéhoz.
Én személy szerint ezzel a "mindenki dolgozzon a szerveren" dologhoz elég szkeptikusan állok hozzá. Részben azért, mert van már tapasztalatom benne. Első körben: ez csak akkor járható út, ha a szerver és a hálózat atomstabil. És villámgyors. Máskülönben ez lesz az egész rendszer gyenge pontja. És természetesen ilyenkor kell egy tartalék szerver is, mert mi van, ha a szerver gyengélkedik? Akkor napokig áll a munka? Nálunk ezért döntöttünk végül úgy, hogy ezt a megoldást elvetjük. Éveken át működött így, én már ebbe a helyzetbe csöppentem bele, az elődöm meg annyit mondott ezzel kapcsolatban, hogy azzal csak probléma van. Végül most a távoli profilokat kiiktattuk, és lett egy hálózati meghajtó, amire jól meghatározott adatok kerülnek mentésre. Ha minden a szerveren lenne tárolva, akkor meg ha a szerver kiesik, az okozna problémát. Méghozzá mindenkinél.
Biztonsági mentés pedig minden gépről van, és természetesen a közös meghajtóról is. Két példányban, fizikailag egymástól elkülönülő helyeken.
De természetesen a te dolgod, hogy mit hogy oldasz meg.
A tárhelyet illetően: én ezért sem javaslom a vándorló profilokat. Talán személyenként 500 GB nem biztos, hogy kellene, de... akkor is így irreálisan sok olyan dolog is a szerveren tárolódna, aminek semmi keresni valója nincs ott.
Azt viszont feltétlenül szabályozni kell, hogy ki mihez férhet hozzá!
A szabályokat illetően: itt is megszívlelendő alapelv, hogy egy egészséges egyensúlyt kell megtalálni a bizalom és a szigorúság között. Ha túl megengedő vagy, az a rendszer stabilitásának a kárára megy, ha túl szigorú, az pedig a munka hatékonyságát rontja.
#4: köszönöm a részletes választ, úgy érzem a tiéd az, amire érdemben tudok reagálni :) Igen, valószínű ehhez kevés vagyok, de minden kevés elkezdte valahol, tehát ahogy írtam, én is szeretném legalább a lehetőségeimet felmérni. Nem világot akarok váltani, félreértés ne essék, csak egy tervet szeretnék előbb-utóbb a főnökség elé tárni, hogy ennyi pénzből ezt és ezt lehetne megvalósítani. (Elsősorban a saját életem megkönnyítése érdekében, ők amúgy szarnak az egészre.)
Jelenleg gyakorlatilag nincs semmilyen kialakított/szabályozott rendszer. Van kb 20 gép, és mindenki egymástól elkülönítve csinálja rajta a saját dolgát, mint ha otthon van egy géped, és kész. Sőt, van, akinek nincs otthon csak itt, így mindenre is használja. Kivétel a HR részleg, ahol a saját cuccaikon túl van egy központi gépen tárolt megosztott meghajtó a legfontosabb céges dolgokkal + erről a gépről fut egy program, amit csak ők érnek el.
Nagyobb cégeknél láttam olyat, amit írtam (csak nyilván a megvalósítás számomra ismeretlen, így sötétben tapogatózok), hogy a kliens gépekre fel van telepítve az oprendszer, belépnek felhasználónév + jelszóval, és látják a saját asztalukat. Ha gépet kell cserélni, vagy tönkre megy, bedobnak egy másikat, belép felhasználónév + jelszóval és ugyanazt látja adatvesztés nélkül. Ez a módszer tetszett, ebből az elképzelésből indultam ki.
A használt alkalmazásokat engedjük el, az a része nem központosítható, nálunk (az én szemszögemből) az elsődleges cél az lenne, hogy naprakész mentés legyen az adatokról, ezért kezdtem el gondolkodni. Az megoldhatatlan, hogy minden egyes nap végig járjam a 20 gépet azelőtt, hogy a kollégáim elkezdenének dolgozni, vagy miután hazamentek, és lementsem róluk az adatokat (+még azt is, ami nem szimplán másolós, hanem a programból kell mentést készíteni), meg közben egyéb más munkámat is ellássam. Jelenleg legjobb esetben is 1 havi csúszás van az adatmentésben, ami kicsit cinkes, ha gondol egyet az egyik HDD és megmakkan.
Innen jött a hirtelen gondolat, hogy sokkal egyszerűbb lenne, ha egy központi gépre csatlakozna rá mindenki, amit én elérek a gépemről, nap végén csinálok egy mentést, és kész.
Elméletben így nézett ki a fejemben, a gyakorlati része és a megvalósíthatóság az, amiben egy kis löketre számítottam :D Az valóban felmerült bennem, hogy 1 gép nem tudna ennyi embert megfelelő sebességgel kiszolgálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!