Mi értelmük van az irtózatosan sok pénzbe (dollármilliárdokba) kerülő szuperszámítógépeknek?
Az atomfegyver-fejlesztés nem állt le akkor, amikor életbe léptek a különböző tilalmak. Újabb, modernebb robbanófejek készültek ahol már mindent modellezni kellett, mert kísérleti robbantásra nem volt lehetőség.
A szuperszámítógépek első két évtizedében mindkét említett lab sorra kapta az újabb és újabb hardvert, amivel az elméleti modellezést is gyorsítani lehetett.
Ezeken felül benne voltak minden komolyabb katonai fejlesztésben is. A Lockheednak volt egy programja a 70-es években amiben a radarsugarak visszaverődését/radarkeresztmetszet mérést tudtak szimulálni geometriai modelleken, amihez szuperszámítógép vagy később legalább mainframe kellett. Így készültek a lopakodók is...
11-es Akkor újra felvetem Wirth-törvényét:
A szoftver gyorsabban romlik, mint ahogy a hardver javul. Ez sarkalatos megfogalmazás, de azért érezhetően van benne valami...
#12 "Akkor újra felvetem Wirth-törvényét:
A szoftver gyorsabban romlik, mint ahogy a hardver javul."
Kár, hogy ez nem így hangzik valójában...
#12 "A szoftver gyorsabban romlik, mint ahogy a hardver javul."
Niklaus Wirth egy kiváló szakember, csodálkoztam volna, ha ilyen kisarkított és bénácska kijelentést tett volna. Helyesen ez így hangzott el: "a szoftverek komplexitása gyorsabb ütemben bővül, mint amivel a hardver fejlődése lépést tudna tartani". Szó sincs a szoftverek "romlásáról", minőségének csökkenéséről, egész egyszerűen arról van szó, hogy a szoftverek összetettsége gyorsabb ütemben nőne, mint ahogy a hardver azt lehetővé tenné. Ergo a hardverek fejlődési üteme gátat szaba szoftverek fejlődésének.
(Ráadásul törvénynek nevezni is hibás, mert bár divatos így illetni neves emberek kijelentéseit, tudományosan nézve ez legfeljebb csak sejtés lehet, de törvény semmiképp.)
Emellett persze létező jelenség a szoftverek "felfúvódása" is, ami részben tényleg indokolható a fejlesztők hanyagságával: nézzük csak meg pl. a Microsoft Excelt! Az 5.0-s verzió nagyjából 10 MB volt (a teljes office kb. 40-50 MB), és azóta lényegében nem sokat fejlődött. Most a MS Office foglal kb. 4 GB-ot. Ez nagyjából százszoros méretnövekedés, miközben funkcionalitásában alig bővült a szoftver. Nyilván fejlődött, de távolról sem százszorosára.
Vagy például nézzük meg a '80-as évek videojátékait! A Super mario Bros. elfért 50 kB-ban szőröstül-bőröstül. Most mennyi helyet foglalna egy hasonló játék? 50 MB? Persze, ez sem nettó lustaság, meg ettől egy szoftver még nem lesz rossz, vagy hibás.
'Emellett persze létező jelenség a szoftverek "felfúvódása" is, ami részben tényleg indokolható a fejlesztők hanyagságával: nézzük csak meg pl. a Microsoft Excelt! Az 5.0-s verzió nagyjából 10 MB volt (a teljes office kb. 40-50 MB), és azóta lényegében nem sokat fejlődött. Most a MS Office foglal kb. 4 GB-ot. Ez nagyjából százszoros méretnövekedés, miközben funkcionalitásában alig bővült a szoftver. Nyilván fejlődött, de távolról sem százszorosára.
Vagy például nézzük meg a '80-as évek videojátékait! A Super mario Bros. elfért 50 kB-ban szőröstül-bőröstül. Most mennyi helyet foglalna egy hasonló játék? 50 MB? Persze, ez sem nettó lustaság, meg ettől egy szoftver még nem lesz rossz, vagy hibás."
Ugye...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!