Rpm alapú disztrót szerveren használ valaki?
Igazából nem sok különbséget érzek a Debian-alapúakhoz képest.
Egy CentOS Strem, illetve egy Fedora szerver működik a kezeim alatt az RPM-családból. Azt leszámítva, hogy más a csomagkezelő, meg pár dolgot máshol/máshogy kell az %etc-ben konficurálni, nem látok érezhető különbséget.
Mert igazából hangyafaroknyi különbségeken megy most a "vita". :D
Itt nem tök különböző rendszerekről van szó, még a disztrók alapja is ugyanaz, nem lehet nagyon melléfogni.
Egyébként a Rocky és az Alma nem jöhetett szóba, mert mindkettő később jelent meg, mint hogy a szervereket üzembe helyeztük. (Pontosabban: eredetileg az elsőn CentOS 8 volt, de miután megszüntették a támogatását, frissítettük Streamre. Ezt gond nélkül el lehetett végezni, mint egy sima verziófrissítést.)
A stabilitásra egyiknél sem lehet panasz, innentől meg édesmindegy, hogy milyen apróságok azok, amikben különbözik ez a disztró a többitől.
A Red Hat klón disztribúciók előnye (legalábbis debianhoz képest) a gyárilag beépített kiemelt biztonság. SELinux. Továbbá úgy vannak megválasztva a szerver alkalmazások, hogy a biztonságot tartják szem előtt. Ezen felül a támogatási idő sem mindegy. Debiannál ez maximum öt év. Red Hat klónoknál talán csak centos kivételével tíz. Oracle linuxnál ott van még a saját unbreakable kernel.
#6-os. A disztrók alapja valóban ugyanaz, de nem mindegy a patch illetve a körítés. Tehát az alapértelmezett szerveralkalmazások is eltérhetnek, nemcsak a verziójuk.
Amúgy hiányolom, hogy nem említettétek meg az openSuSe Leap-et. Az is rpm-es disztró.
#7 "Amúgy hiányolom, hogy nem említettétek meg az openSuSe Leap-et. Az is rpm-es disztró."
Nem véletlenül nem említettem meg.
Sokáig a SuSE volt nekem "a" Linux. Kezdőként sokat köszönhetek ennek a disztrónak, de sajnos az utóbbi 5-10 évben már nem találja önmagát.
OpenSuse-val nekem sincsenek jó tapasztalataim. Az volt az egyetlen disztró, ami legalább hetente 2x csontra fagyta magát (15.0 Leap), semelyik másik nem csinált ilyet. A 15.1 már nem csinált ilyet, de játéknál érezhetően lassabb volt, mint a Debian, grafikában is és a hálózat is lagosabb volt.
Én asztali gépen Fedorát használok, szerveren Oracle Linuxot, szerintem nagyon profin összerakott cuccok ezek. A Debian is jó, de vannak apróságok, amik miatt sokkal szívesebben kezelek Red Hat alapú disztrót. Pl. az, hogy a hálózatkonfigurálás Red Hatnál _alapértelmezetten_ nmcli/nmtui-val megy, míg a Debian Handbook még mindig a net-toolst használja (pedig az ip-tools óta elavultnak számít). Tűzfalnál a Debian alapértelmezetten csak nftables-t használ, Red Hatnál alapértelmezetten felkerül a firewalld.
Én a dnf-et is jobban szeretem, mint az apt-t, mert lassabb ugyan, de sokkal több opciója van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!