Megéri informatikusnak tanulni 2022-ben? Muszáj a diploma?
Kellő mennyiségű önképzéssel karöltve - mert mindegyik képzés csak az alapokat biztosítja, neked kell mellé az aktuális, trendeknek megfelelő dolgokat megtanulni, illetve csak úgy válik igazán "kisujjból kirázhatóvá" ha az ott tanultakat élesben gyakorlod (programozásnál saját projekteket csinálsz, üzemeltetésnél virtuális gépbe telepített szervereken/hálózati eszközökön gyakorolsz) - bár nem olyan magas bérezéssel, de el lehet helyezkedni - pár példa az üzemeltetés irányából:
fejlesztés irányából:
Hidd el, "informatikus" nem akarsz lenni. Ez a megnevezés ugyanis tipikusan a KKV szektorban jelenti a lótifuti "mindent IS csinál" emberkét. Nem akarod te azt!
Először döntsd el, hogy mit is szeretnél csinálni: fejlesztés? adatbázis? hálózatok? IT security? Devops? Ha ez megvan, utána lehet egyetemi szakot vagy tanfolyamot választani.
#2
Szóval szerinted egy bőrgyógyász az nem orvos, csak mert a bőrgyógyászathoz ért a legjobban?
El kell dönteni mit akarsz: devops, frontend, backend, test, embedded
Ezeknek olvass utána. Diploma már 10 éve sem kellett, most még annyira sem kell, totál időhúzás.
(amíg 4-5 évig szopsz az egyetemen, addig valaki 4-5 év tapasztaltot szerez és pontosan ennyiszer fog többet keresni mint aki egyetemet végzett)
#3: Nem így értem, hanem hogy az "informatikus" megnevezést a kis cégek szokták használni és ott minden csipcsup dolgot egy embernek kell csinálni. Fejleszteni, hálózatot építeni, supportálni, stb. Elég vacak az ilyen meló.
Ezért érdemes szakosodni és normális céghez menni, ahol pl. fejlesztőként nem kell netkábeleket kötögetni vagy DBA-ként nem kell a usernek Windowst telepíteni...
#4: Nem teljesen értek egyet. Lehet, hogy nem követelmény a diploma, de nagyon meg tudja dobni a CV-t és a karriered. Amíg nem volt diplomám, addig is a szakmában dolgoztam, de amióta megvan a diploma, klasszisokkal jobb lehetőséeket kapok.
Megéri, de szeretni is kell.
Én okj-n tanultam informatikai-rendszerüzemeltetőt, de alig tanultunk valamit, kb. semmire nem elég. Tehát szerintem kell a diploma. OKJ arra elég hogy otthon elboldoguljon az ember a számítógéppel meg a helyi hálózattal. Routerek, switch szerver stb. Egy irodában már nagyobb az elvárás.
#6: Egyrészt eléggé képzési hely függő hogy mit tanultál (vagy jelenleg mit tanul), másrészt azóta - mióta "informatikai-rendszerüzemeltetőt" tanultál - változtak a követelmények is (eléggé: [link] ).
Azért az "OKJ arra elég hogy otthon elboldoguljon az ember a számítógéppel meg a helyi hálózattal"-kijelentés kissé dehonesztáló. Otthon az egységsugarú felhasználó nem üzemeltet szervert - például nem használ Active Directory-t, nem telepít SQL-szervert, Postfixet - nem foglalkozik routing protokolokkal, nem konfigurál Cisco-eszközöket, nem ír shell szkripteket - mindezeket anno, "informatikai-rendszerüzemeltető"-képzésen tanították (legalábbis nekünk).
Jó, igazad van, nem mindenkinek van otthon szervere meg tartománya. De nekem már az OKJ előtt is volt. Tehát túl sokat nem tanultam ott.
Akkor helyesbítek, szerintem kell a diploma, mert okj-n keveset tanultunk, nem éreztem úgy mikor befejeztem az okj-t hogy képes lennék egy irodaházban elhelyezkedni rendszerüzemeltetőként. És az osztálytársaimról sem gondolnám hogy képesek lennének rá.
Szerintem az OKJ csak az alap és erre még otthon rá kell tanulni sokat, a nagy részét. Vagy több Okj-t végezni, mert pl. Voip szervert nem tanultunk az okj-n, de egy rendszergazdától elvárható hogy be tudja állítani. Akinek diplomája van az tanult voip-ot is. De amúgy a diploma is kevés. Van ismerősöm aki diplomás rendszergazda, de fogalma sincs a gpon-ról meg a vékony klienses rendszerekről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!