5 GHz WLAN link létesítéséhez kell engedély vagy nem?
Az utcánkban nincs rendes internet, egyik szolgáltatónak sem éri meg. 2 utcával odébb ott a Telekom optika. Ott lakó ismerőssel lebeszéltük, hogy építek egy 5 GHz-es linket, és átlövöm magamnak a netet és fizetem az előfizetés felét neki. Meg is beszéltük, tökéletesen működik a cucc. Tegnap csengetett a helyi wifis netet szolgáltató egyik embere, hogy mi ez itt? Elmondtam. Erre pampogott, hogy erre engedély kell, zavarom az ő szolgáltatásukat, blablabla. Nos ők is pont ilyen eszközöket használnak, így a telepítés előtt láttam, hogy milyen csatornákon fut a szolgáltatásuk :) (ubiquiti AC amúgy...) Mikor ezt mondtam neki az volt a válasz, hogy "dee engedély akkor is kell!"
Most van félnivalóm, vagy alaptalan a fenyegetőzés? Lemondtam a f0s szolgáltatásukat, sose volt meg a vállalt sávszél. Most meg itt van nekem stabilan 120/90 mbps net. A kameráimat is tudom vele üzemeltetni, nem akad meg a stream.
Adott frekvencián, adott teljesítményhatárt betartva nem kell engedély.
Ezt a 7/2015. (XI. 13.) NMHH rendelet ( [link] ) szabályozza (esetedben a 3. melléklet "4.11. WAS/RLAN rendszerek az 5150-5350 MHz és az 5470-5725 MHz sávban" fejezete az érdekes).
Ha korrekt akarsz lenne a mikrohullámú Internet-szolgáltatóval (illetve az ő szolgáltatását használó szomszédaiddal), ügyelsz arra, hogy olyan frekvencián, olyan teljesítménnyel, olyan irányban adj, hogy az másokat ne zavarjon.
Pláne azért is, mert a Hatóság a nem megfelelő üzemeltetésért szankcionálhat:
"56. § (1) Elektronikus hírközlő berendezést, nagyfrekvenciás villamos berendezést, valamint minden olyan berendezést amely működése közben nagyfrekvenciás jelet vagy mellékhatást kelt, továbbá azokat a villamos vagy elektronikus alkatrészeket tartalmazó berendezéseket (a továbbiakban együtt: villamos vagy elektronikus berendezés), amelyek alkalmasak arra, hogy elektromágneses zavart okozzanak, vagy amelyek működésére ilyen zavar hatással lehet, úgy kell üzemben tartani, hogy az más, zavarérzékenység szempontjából egyébként megfelelő villamos vagy elektronikus berendezés működésében zavart ne okozzon.
(1a) Az olyan berendezés, amelynek funkciója valamely rádióberendezés üzemszerű működésének módosítása, akadályozása vagy ellehetetlenítése, kizárólag az Elnök rendeletében meghatározott feltételek esetén és módon üzemeltethető a nem polgári célú használók nem polgári célú használata keretében.
(2) A hírközlő berendezés működésében zavart okozó berendezés üzemben tartója köteles a zavart megelőzni, a keletkezett zavart megszüntetni.
(3) A Hatóság köteles a zavart okozó villamos vagy elektronikus berendezés üzemben tartóját a zavar megszüntetésére felszólítani. Ha az üzemben tartó a zavart a műszakilag elengedhetetlenül szükséges időtartamon belül a felszólítás ellenére sem szünteti meg, a Hatóság határozattal elrendeli a berendezés zavarszűrését, áthelyezését vagy üzemidejének korlátozását, illetőleg a zavar más módon való megszüntetését.
(4) A (3) bekezdésben foglalt határozat meghozatalának akkor is helye van, ha a zavart okozó villamos vagy elektronikus berendezés zavarkibocsátás szempontjából megfelelő és használata jogszerű, kivéve, ha a zavart költség nélkül vagy csekély költséggel - a zavarérzékenység szempontjából megfelelő zavart villamos vagy elektronikus berendezés áthelyezésével vagy tartozékainak megváltoztatásával - meg lehet szüntetni.
(5) A zavar elhárításának költségei, ha a zavart okozó villamos vagy elektronikus berendezés nem megfelelő, vagy használata jogszerűtlen volt, az üzemben tartót, ha a zavart villamos vagy elektronikus berendezés zavarérzékenység szempontjából nem megfelelő, akkor annak üzemben tartóját terhelik."
Forrás: 2003. évi C. törvény ( [link] )
"Ismerősödnek felmondhatják az előfizetését ha kiderül hogy megosztotta az internetelőfizetését egy lakóhelyén kívüli személlyel"
Nem teljesen pontos. A Telekom lakossági ÁSZF-e - az előbb említett 2003. évi C. törvény 134. §-ának (6) bekezdésének c) albekezdésére hivatkozva - így értekezik erről:
"Az Előfizetői szerződés 15napos felmondási idővel történő felmondásának esetei
A Szolgáltató az Előfizetői szerződés megszegése esetén az Előfizetői szerződést 15 napos felmondási idővel az alábbi
esetekben mondhatja fel:
...
c) Az egyetemes szolgáltatást igénybe vevő Előfizető a Szolgáltatást a jogkövetkezményekre figyelmeztető értesítését követően is harmadik személy részére továbbértékesíti."
A kulcsszó itt a "továbbértékesíti". Ha csak megosztotta, az még nem vezethet felmondáshoz.
"Illetve ha az antenna +antennatartó mérete meghaladja a 2m-t akkor építési engedély köteles"
Ámbár van Korm. rendelet az országos településrendezési és építési követelményekről - [link] - de az szerint a pontos építési magasságot a település helyi építési szabályzata határozza meg.
Illetve:
"18. § (1) Építési vagy bontási engedély nélkül, továbbá bejelentés nélkül végezhetők az alábbi építési tevékenységek:
a) 15,0 m2-nél nem nagyobb alapterületű és 4,0 m-nél nem magasabb elektronikus hírközlési eszközök elhelyezésére szolgáló építmény földfelszínen vagy - az építmény tartószerkezete megerősítésének szükséglete nélkül - építményen való elhelyezése vagy bontása;
...
e) antennatartó szerkezet létesítése vagy bontása, ha annak bármely irányú mérete, a legnagyobb fizikai kiterjedése - a villámvédelmet szolgáló eszköz hosszát nem számítva - a 6,0 m-t nem haladja meg;
f) az antennatartó szerkezet méretétől függetlenül a szerkezetre antenna felszerelése, ha az antenna bármely irányú mérete a 4,0 m-t nem haladja meg, és a tartószerkezet megerősítését nem igényli;"
Forrás: 20/2020. (XII. 18.) NMHH rendelet az elektronikus hírközlési építmények elhelyezéséről és az elektronikus hírközlési építményekkel kapcsolatos hatósági eljárásokról ( [link] )
#4: "átlövöm magamnak a netet és fizetem az előfizetés felét neki" ezt nevezik továbbértékesítésnek.
Ja bocs eltévesztettem, nem 2m hanem 4m.
#5: "átlövöm magamnak a netet és fizetem az előfizetés felét neki" ezt nevezik továbbértékesítésnek."
Viszont te azt állítottad, hogy:
"Ismerősödnek felmondhatják az előfizetését ha kiderül hogy megosztotta az internetelőfizetését egy lakóhelyén kívüli személlyel"
esetedben szó sem volt "továbbértékesítésről" csak "megosztásról" - ezért írtam, hogy "nem teljesen pontos".
"Ja bocs eltévesztettem, nem 2m hanem 4m."
Az e) bekezdés szerint az "antennatartó szerkezet" "- a villámvédelmet szolgáló eszköz hosszát nem számítva - a 6,0 m-t nem haladja meg", ezen felül az f) bekezdés szerint az "antennatartó szerkezet méretétől függetlenül az antenna bármely irányú mérete a 4,0 m-t nem haladja meg".
Tehát akár 6 méter magas is lehet az "antennatartó szerkezet" - ezen felül még ott van a 4 métert meg nem haladó antenna.
De ez csak az NMHH-rendelet, a HÉSZ még befolyásolhatja az építési magasságot.
Akkor pontosítok pár dolgot: Ismerősnél a használaton kívüli TV antenna helyére tettük az egyik tányért. Ez 1m-es árbóc a tetőn :) Nálam meg egy 1,5m árbóc van a tetőn, azon van a másik tányér. Antenna mérete: kb 40 cm.
Akkor ha jól értem, itt csak a szolgáltató kukacoskodhat az ÁSZF megsértése miatt - ha tudomására jut a dolog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!