Szolgalmi jog létesítéséhez egy közös tulajdonú ingatlan esetén az összes tulajdonos engedélye kell, vagy elég csak egyiké?
Házunk melletti nagy telek felét el akarják adni a jelenlegi tulajdonosok (nemrég jutottak hozzá örökléssel, meghalt az apjuk).
A mi házunkhoz bejövő gázvezeték és gázóra a házunk mögött erről a telekről megközelíthető, és a szennyvíz pedig ez alatt a telek alatt folyik ki, a szennyvízakna ennek a teleknek a szélén van.
Az örökösök elhunyt édesapjával nagyon jó viszonyunk volt, és sok-sok más jellegű segítségünkért cserébe engedte meg sok évtizede, hogy az előbb említett közműveink az ő telkén/ telke felől legyenek megoldva. Soha nem volt vitánk, nem is éreztük szükségét annak, hogy az ő telkére szolgalmi jogot jegyeztessünk be.
Ám most meghalt, sok gyerek és unoka lett most tulajdonos, de egyiknek sem kell a telek (csak a ház egy kisebb kerttel). És önálló építési telekként el akarják adni.
Nem tetszik nekik, hogy ott a szennyvízaknám, a gázóra még csak elmegy.
És tartanak attól, hogy nem tudják olyan magas áron eladni.
Egyedül egy tulajdonos áll ki mellettem, aki becsületes és ismeri jól a múltat. Ő mondogatja, hogy addig nem megy bele az eladásba, amíg én védve nem vagyok.
Kérdésem,hogy elég csak az ő hozzájárulása, hogy a közös telkükre szolgalmi jogot jegyeztessünk be, vagy még annak az újdonsült tulajdonosnak is jóvá kell hagynia, akinek max 5% tulajdonrésze van?
Igazából mindent ki lehetett volna építeni a saját bejáratunk felől is, csak olyan szerencsétlen emelkedő van a másik irányba, hogy nekünk is és a munkásoknak is tizedannyi munkát jelentett a szomszéd fele kiépíteni az említetteket.....
Az az ábra, hogy te eddig kaptál valamit, ezután meg nem fogsz kapni.
A szolgalmi jogot nem fogják bejegyezni.
Az sem úgy van, hogy a melletted álló nem egyezik bele az eladásba. Akkor eladják nélküle és kész. Érdekes lenne, ha ő rendelkezne más tulajdonával.
Több évtizede, talán 30+ éve, tehát nem tegnap készültek...
És valamikor valami tv-s beszélgetésből olyasmi rémlik, hogy ilyen közműves dolgok esetén ha már egyszer megvan csinálva, ki van építve, használva van, akkor ha nincs is szolgalmi jog papíron, a törvény azt védi, aki ezt használja, hiába más magánterületén keresztül jön-megy...
De pontosan nem emlékszem rá akkor a tv-ben mi volt a téma, és nem is találtam erről a neten konkrétumot, mármint a szabályokról.
Ezért kérdezek itt, hogy ha esetleg valaki tudja, vagy hasonló cipőben járt már....
Szolgalmi jog bejegyzése lenne talán a legbiztosabb, de igazából ha a törvény így is, úgy is mellettünk állna, az se lenne rossz.
"de igazából ha a törvény így is, úgy is mellettünk állna, az se lenne rossz."
Na de nem áll.
Fogd már fel, szolgalmi jog olyan esetben létesíthető, amikor egyéb lehetőség nincs. Ne képzeld már, hogy azért, mert valamit biztosított neked a telek egykori tulajdonosa, akkor azt köteles a következő tulajdonos is biztosítani. A korábbi tulaj elviselte, a jelenlegi meg már nem. Ráadásul, még fizetned is kell a jelenlegi tulajdonosnak addig, amíg a telkét a szándéka ellenére használod.
Mi alapján jelented ezt ki?
Valami jogász vagy tán? Hol, melyik törvényben vagy rendeletben van ez megírva?
Igazából saját meggyőződésből lehet beszélgetni bármiről, de ha a jogszabályok mást mondanak....
Én elismerem, hogy még nem rágtam át magam minden szabályon, de éltem már annyit, hogy tudjam, nem minden olyan logikus, mint elsőre az ember gondolná. És több dolog is megkérdőjelezi pl a te állításod....
"És több dolog is megkérdőjelezi pl a te állításod...."
LOL
A "LOL" igen komolytalan hivatkozási alap.
Ezek szerint te is rendelkezel valami ingatlannal, amelyen a szomszédodnak ott van valamely közműve, és ettől vakarózol.... :D Oké, lol.
A szolgalmi jog legalább két szomszédos ingatlan között jön létre (létrejöhet több ingatlan között is).
A bejegyzéshez a szolgalmi jogra vonatkozó megállapodás közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalása szükséges. A szerződésben minden tulajdonostársnak szerepelnie kell.
A telki szolgalmi jog az ingatlan-nyilvántartási bejegyzéssel keletkezik, a bejegyzéshez a szolgalmi jog gyakorlásával érintett (terhelt) ingatlan tulajdonosának hozzájárulása szükséges (bejegyzési engedély).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!