Miért nem bootol a gép külső hdd-ről?
https://www.youtube.com/watch?v=svcygaMBFos
Egy HP-245-G8 típusú laptopom van, melyre a minap telepítettem egy ubuntu 20.04.03-LTS verziót. A rendszert beconfoltam saját igényeimnek megfelelően. Ezután pedig telepítettem a timeshift alkalmazást, hogy majd legyen biztonsági mentésem a rendszerről.
Ezután megint kiírtm egy linuxot egy külső 6GB merevlemezre, mert a timeshift pillanatképet nem akartam a saját belső rendszeremen hagyni. Gondoltam ott nem sokat ér, ha esetleg elromlik valami. Ennek a programnak ahhoz, hogy külső meghajtóra helyezze a mentést linux partició kell, ezért telepítettem a vinyora egy linuxot.
Ezután kipróbáltam, hogy felboot-e külső merevlemzről. Egyébként felbootolt, Igaz lassan de sikeres volt. Megcsináltam a pillanképet a külső meghajtóra, és ma meg már gondoltam felbootolok a külső merevlemezről, hogy lássam a pillanatképet és nem képes bootolni!
Pedig elsőre felbootolt, meg nem tudom miért lett üres benne az efi könyvtár, bár én nem értek hozzá. Nem értem nem látja a bios, próbáltam legacy móddal is. Egyszerűen nem látja a külső merevlemezt.
"6GB merevlemezre"
Ilyen őskövület örülj ha egyáltalán működik...
Köszönöm a válaszokat. A gép biosában engedélyezve van, hogy usb-ről bootoljon a rendszer. A tápkábel szerintem jó, mert a tiszta rendszeren is látom, amikor fel van csatolva a meghajtó.
A gép látja a merevlemezt csatolni is lehet, ezzel szerintem nincs gond. A gondom azzal volt, van hogy amikor ezt megcsináltam és kiírtam a külső hdd-re a linuxot, utána levágta nekem a grubot. Maga a rendszer a file-ok megmaradtak, csak Minimal bash .. valami fogad. Erre találtam egy ideiglenes orvoslást.
https://www.youtube.com/watch?v=q9yxg6TG6ts
Ez megoldotta a dolgot, de csak ideiglenesen. Minden újrainduláskor be kell pötyögnöm a parancsokat. Nem tudom mi lehet a baja, pedig szerintem jól írtam ki a merevlemezt. Ext4 filerendszert csatoltam a gyökér alá, hoztam létre swap fájlt is. Egyébként a rendszer fel is ment a hdd-re, mert rajta van egy tiszta telepítés. Viszont nem sokra megyek vele, mert nem tud róla bootolni, és mellesleg még a grubot is levágta nekem. Szóval lehet az lesz, hogy mégiscsak a saját rendszeren fogom létrehozni a pillanatképet. Ha meg annyira tönkremegy esetleg akkor chroot-al bemegyek és ott parancssorból visszateszem a rendszert.
A probléma továbbra is adott, szeretném a timeshift-et úgy használni, hogy egy külső hdd-vel rendelkező linux particióra csinálja meg nekem a pillanatképet. Ez szerintem nem lenne egy nagy elvárás, csak miután kiírtam a hdd-re a linuxot és két probléma is akadt. Egyrészt levágta a grub-ot, másrészt ugyanúgy nem tudok róla bootolni, mert nem látja a BIOS.
Amikor visszamegyek a tiszta rendszerbe és feldugom a kábelt ott van egy teljes linux partició a 60GB-s pendriv-on. Tehát sikeresen ki lett írva, csak valamiért levágja a grubot, ráadásul a BIOS sem látja. Ha ezt a két problémát tudnám orvosolni, akkor lenne egy frissen bekonfigurált rendszerem egy külső merevlemezen és nem kellene telepíteni, utána minden elölről kezdeni, ha elromlik valami a rendszerben. A 4-és a 6 válaszolónak, tényleg nem esik le hogy itt most egyébként linuxról van szó. :) Lényegtelen, köszönöm a válaszokat.
Elvileg itt nem ezt írják:
Offline lemez:
A Macrium Reflect egy Windows-alkalmazás, és mint ilyen, csak Windows platformon fut. A korábban tárgyalt fájlrendszerek főként a kettős rendszerindító rendszerek esetében támogatottak, és azok, akik biztonsági másolatot szeretnének készíteni a teljes lemezükről, beleértve a másodlagos rendszerindító meghajtókat is. Mivel a Macrium Reflect egy Windows-alkalmazás, nem telepíthető Linux-partícióra, ezért ezeket a partíciókat klónozni kell offline állapotban. Ezeket a partíciókat klónozhatja a Windows operációs rendszerről vagy a Rescue Media alkalmazásból.
Partíciós sémák
Windows lemez klónozásakor az egyetlen particionálási sémát kell figyelembe venni: GUID Partition Table (GPT) és Master Boot Record (MBR). Linux lemez klónozásakor egy harmadik particionálási sémát is figyelembe kell venni; Logikai kötetkezelő (LVM). A Macrium Reflect nem támogatja az LVM-et, ami azt jelenti, hogy a Linux lemeznek GPT-nek vagy MBR-nek kell lennie a klónozáshoz.
Esetleg a dd-program nem csinálná meg a klónozást? Vagy az nem lenne jó. Mindegy majd megoldom vhogy, köszönöm a válaszokat.
Nem értem minek kéne LVM egy laptopon? GPT vagy MBR alatt is jól elvan a linux és legalább lehet windows dual boot is ekkor. De az LVM2-t a Clonezilla támogatja. Akkor használd azt.
És különben sem beszéltél eddig LVM-ről. Felesleges volt erre hivatkozva előhúzni a kalapból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!