Mi szükség egy új windowsra?
Ez nem arról szól, hogy Windows10 nem frissíthető. Szoftverfejlesztési okai vannak. Ha megnézed pl. Linux disztribúciókat, ott is folytonosak az új verziók. Ubuntu esetén félévente jön ki új.
Ez azért is van így, mert:
1) vannak olyan rendszer komponensek, amik Linux-ból vesznek át. Így ami be van ékelődve és verziója ill. funkcionalitása miatt nem cserélhető csak úgy, ezért esetleges verzió váltáskor újra kell építeni körülötte a rendszert, még ha kódbázis ugyanazt is tartalmazza.
2) A folytonos bugfix-ek és újítások az úgy nevezett kódkomplexitást növeli. Ebből jönnek olyan nem várt események, hogy egyes hiba javításával új hiba üti fel a fejét. És mivel olyan, hogy "kimerűtő tesztelés" ami azt takarja, hogy egy rendszert 100%-ban legyen letesztelve: NINCS!
3) Ha már kiadnak egy új rendszert, akkor nem csak a "kernel"-t frissítik, hanem az egész alap szolgáltatást, amin nyukszik a teljes rendszer.
Hát ezért.
Plusz bevétel, hülyék lennének nem kiadni egy fost megint.
De a havi szintű frissítések is nullák kb. Nem is mondok már semmit.
Ennek szoftvertechnilógiai okai is vannak. Egy folyamatosan változó platformra nehéz optimalizálni. Nem véletlen, hogy több fejlesztő cég is odabiggyeztette az apróbetűs részt, hogy mivel a Windows 10 egy gyakran változó rendszer, ezért nem tudják garantálni, hogy a szoftver futni fog a felhasználó rendszerén. Gog.com-on is sok játéknál ki van írva, hogy "Please be advised that Windows 10 operating system will receive frequent hardware driver and software updates following its release; this may affect game compatibility". De a munkahelyemen is volt olyan (egyedi fejlesztésű) szoftver, ami bizonyos Windows frissítések után lekorlátozta magát, mert úgy azonosította, hogy más rendszeren fut, mint amire hivatalosan telepítettük. (Az egy másik kérdés, hogy szerintem elég bénán volt megírva ez az eredetiséget ellenőrző rutin.)
Pedig ezek csak apróbb változtatások voltak. Ha a rendszert mélyebben érintő változásokat kellene frissítések formájában eszközölni, akkor tényleg komoly kompatibilitási problémák adódnának. Ez pedig sem a felhasználóknak nem lenne jó, sem a Microsoftnak.
Vannak persze egész sikeres próbálkozások, némelyik Linux-változat (pl. Manjaro) a "rolling release" modellt követi, tehát folyamatosan frissítgeti a rendszert, és ez egész jól bevált nekik, de ehhez az is kellett, hogy a rendszer modulárisabb és robosztusabb legyen (egy komponens frissítése nincs kihatással a rá épülő szoftverek használhatóságára), illetve azért az is sokat mond, hogy a túlnyomó többség még mindig a klasszikus modellt követi, és legfeljebb csak a másodlagos termékvonalukat adják ki rolling release szerint.
A felhasználók döntő többsége egyébként sem szereti, ha állandóan (és kéretlenül) változtatgatják a rendszerét. Illetőleg a többség a kísérleti nyúl szerepét sem kedveli. Teljesen jogos igény, hogy a használt rendszer kész legyen, és ne félkész.
Egyébként meg a Microsoft ezzel a lépéssel nagyjából beismerte, hogy a Win10-nél világmegváltó újításként bevezetett folyamatos rendszerfrissítési modell megbukott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!