Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » 1. Miért van szükség háttértár...

1. Miért van szükség háttértárolókra? 2. Sorold fel a Windows képernyőjén megjelenő elemeket! 3. Hogyan lehet egy háttértárolón lévő képet beilleszteni a rajzterületre? 4. Mire használjuk a mappákat?

Figyelt kérdés

2020. máj. 11. 14:59
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
68%
Iskolai házifeladat? Nem jó kategóriában van. Amúgy google és tankönyv.
2020. máj. 11. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
nincs tk. a google-ba meg nem találom :C
2020. máj. 11. 15:06
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Az 1.-ben segítek: A háttértárra azért van szükség, mert 1 bájt tárolása háttértáron nagyságrendekkel olcsóbb mint a központi tárban. (lehet a tanár nem erre a válaszra fog számítani, ezért nem is szeretnék segíteni a többiben sem). Most csak véletlenszerűen belenéztem egy 6TB-os diszk már kb. 60 000Ft környékén beszerezhető (60 000 Ft/6000 GB=10 Ft/GB), ugyanezért a pénzért kb. 32 GB RAM-ot tudsz venni 60 000 / 32 = 2 000 Ft/GB), innen látszik, hogy kb. 200x olcsóbb a háttértár. A másik amit még szoktak mondani (bár ezzel lehet vitatkozni), és igazán másodlagos, hogy a ma használt háttértárak a kikapcsolás után is megőrzik az adatot (amíg tönkre nem mennek). Nagyjából ez a kettő, dehogy a tanárod melyikre vágyik azt nem tudjuk megmondani.
2020. máj. 11. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
88%
Ez az új divat, hogy mindenki GYIK-en csináltatja a leckéjét?
2020. máj. 11. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Csak a háttértárhoz szólnék hozzá. A központi memória (RAM) mérete fizikailag korlátozott, a háttértáré ehhez képes "végtelen". Erre is és a többire is nehéz váalszt adni, mert a tanárok mást és mást várnak el.
2020. máj. 11. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
83%

"a google-ba meg nem találom"

Háttértár:

[link]

első találat:

"A háttértár olyan számítógépes hardverelem, mely nagy mennyiségű adatot képes tárolni, és azokat a számítógép kikapcsolása után is megőrzi. Erre azért van szükség, mert a számítógép műveleti memóriájában csak ideiglenesen lehet adatot tárolni, ennek tartalma a számítógép kikapcsolása után törlődik."

[link]


Windows képernyőjén megjelenő elemek

[link]

3. találat:

"A Windows képernyő felépítése


* Asztal - ikonok találhatók rajta

* Tálca - a tálcán a következő elemeket találjuk:

- Start gomb

- Futó programok gombjai

- Beállító ikonok (pl. billentyűzet)

- Idő"

[link]


Mappa:

[link]

3. találat:

" A dossziékhoz és polcokhoz hasonlítható rendszerrel tehetjük könnyen áttekinthetővé adatainkat, és manapság már számos módon csoportosíthatóak benne a különféle fájlok, például név, létrehozás/módosítás dátuma, fájlkiterjesztés, méret stb. szerint."

[link]


"3. Hogyan lehet egy háttértárolón lévő képet beilleszteni a rajzterületre?"

Ez meg logika: a háttértárolón levő képek állományokként (fájlokként) vannak jelen, rajzterülete meg általában a képszerkesztő programoknak van, amiknek az egyik fő menüpontja az állományok megnyitására szolgáló Fájl menüben található Megnyitás.

2020. máj. 11. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
67%

Azért a vásár nagyon kettőn áll.

Más kategóriákban zokszó nélkül megválaszolnak mindent, legyen a kérdés akár az, hogy hogy hogyan töröld a shegged, vagy akár az, hogy mit d*gj fel magadnak. Ezekre midnenki készséggel válaszol. De ha valaki egy informatikai feladat megoldását kéri, akkor fene mód fickósan mindenki átmegy sz*patós üzemmódba.

Tény, hogy sokkal többre megy az ember, ha megtanulja azt a nyamvadt keresőt használni. Ez is egy kompetencia, rá kell érezni, ki kell ismerni a logikáját, de enélkül a mai világban óriási hátrányba kerülsz.

Továbbá: azzal, ha itt elmondjuk a válaszokat, megvan az esélye, hogy tanuljon, és talán nem fogja sértődötten még inkább elhanyagolni az informatikát. Lehet, hogy nem így lesz, de lehet, hogy igen.


Nah szóval...


1. Háttértárra azért van szükség, mert a számítógép elsődleges tára, az úgynevezett operatív tár, vagy munkamemória, idegen szóval RAM csak ideiglenesen alkalmas adattárolásra. A számítógép kikapcsolásakor elveszíti a tartalmát. Továbbá: rendszerint viszonylag kicsi a mérete.

Egy ideális gépnek nem kéne háttértár. Egy ideális gépnek végtelen nagyságú memóriája lenne, amit kikapcsolás után is megőrizne.

Csakhogy ideális számítógép nincs. Ugyan bizonyos technikákkal megőrizhető a munkamemória tartalma (annó az 1950-60-as években használt mágnesgyűrűs memória pont ilyen volt), viszont ezek a technikák jelen technikai tudásunk szerint viszonylag kis tárolókapacitásúak, és nagyon lassúak. Szóval annó bölcs mérnökök kitalálták, hogy válasszuk külön a munkamemóriát a háttértártól. Így a munkamemória nagy kapacitású, és villámgyors lehet, viszont ezt csak úgy tudták megoldani, hogy tápfeszültség nélkül egyből törlődik. És kitalálták, hogy akkor a programokat, meg a megőrizni kívánt adatokat az úgynevezett háttértáron tárolják. Ami lassú, közvetlenül nem is kezelhető a rajta levő adat (azt előbb a RAMba kell tölteni); de naaagyon nagy kapacitású, és kikapcsolás után is megmarad a tartalma.

Na, szép terjengősen: ezért van szükség háttértárakra.


2. Ez igazából elég egyértelmű kérdés. :) Ránézel a Windows képernyőjére, és mit látsz? Egyrészt az asztalt. Az asztalon lehetnek parancsikonok, mappák, és fájlok. Aztán bal alsó sarokban (legalábbis legtöbbször ott) van a Start menü. Tőle jobbra a tálca, majd a jobb alsó sarokban az értesítési terület és az óra.


3. Melyik program rajzterületéről van szó? Mert ez azért nem egy egységes fogalom. De gyanítom, hogy van rá valamilyen menüpont, ikon, stb, aminek "kép beillesztése" a neve.


4. Röviden és szakszerűtlenül: csoportosításra.

Ha minden fájlt csaj úgy beszórnánk egy helyre, akkor óriási káosz lenne a gépen, soha semmit nem találnánk. Ha abból indulunk ki, hogy ma egy nagyobb szoftver akár több száz, vagy több ezer fájlból is állhat, gondolhatod, mennyire kaotikus lenne mindent csak úgy odahányni valahová.

Na, ezért vannak a mappák. Hogy a logikailag összetartozó fájlokat egy helyen csoportosíthassuk.

2020. máj. 11. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
0%

1: Nincs rá szükség. ;) Nem a háttérben hanem az előtérben tárolok mindent.

2: A AA AAA CR2032

2020. máj. 11. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

"Csakhogy ideális számítógép nincs. Ugyan bizonyos technikákkal megőrizhető a munkamemória tartalma (annó az 1950-60-as években használt mágnesgyűrűs memória pont ilyen volt), viszont ezek a technikák jelen technikai tudásunk szerint viszonylag kis tárolókapacitásúak, és nagyon lassúak. "


A mágnesgyűrűs tárakat még a 70-es években is használták elterjedten. Még a 70-es évek végéig biztosan használták. És nem csak a lassúság volt a baj, hanem a brutális ár. A maga idejében a jobb mágnesgyűrűs tárak 600nsec hozzáférési ideje nem volt annyira rossz (1,6 MHz). Viszont a kb. 0,5 USD/bit (per bit!) ár az elképesztően magas volt, a vége felé már tudtak 0,05 USD/bit áron is gyártani ilyeneket (ahogy emlékszem ez volt a legolcsóbb ár). 1 kbyte (8192 bit) kb. 410 USD (300Ft/USD-vel bár nem teljesen pontos a számítás az infláció miatt...) 123 000,-Ft egy 1 kbyte. Nem véletlenül voltak akkor a legnagyobb memóriák 64 - 128 kbyte-osak /néhány rendszerben kiloszó/, mert az is megfizethetetlen áron volt. (csak úgy játék kedvéért, egy mai 32 GByte-os RAM ha jól számolom remélem nem tévesztettem nagyságrendet kb. 400 milliárd Ft lenne). Ez volt a számítógép legdrágább alkatrésze. A másik nagy baja az volt, hogy melegedett nem kicsit, hanem nagyon. A harmadik a méret, kb. 0,8mm átmérőjű egy gyűrű, ami nem egészen 1 bitet tudott tárolni (legkevesebb szavanként tettek rá egy paritásbitet, mert az ennél a típusú memóriánál nélkülözhetetlen). Ezeket miatt sem lehetett túl sokat összepakolni. Viszont kikapcsolás után is megőrizte a tartalmát. Talán 2 éve találtak valahol egy számítógépet ami még a 70-es évek közepén lett kikapcsolva, és sikerült kiolvasni hibátlanul az utolsó állapotát a memóriának. Egyébként pont ezért nem véletlenül kísérleteznek még mindig mágneses tárolással. Mert nagyon jó az adatmegőrzési ideje.


Ez az időszak amikor a háttértár fogalma megjelent. Mert kellett valami olcsó megoldás nagytömegű, adat tárolására.


A többi már történelem. Egyébként a mai napig a memória az egyik legdrágább alkatrész a számítógépben. És úgy néz ki ez a modern számítástechnika lassan 90 éves történelmében mindig is így volt, és még egy jó ideig így is fog maradni.

2020. máj. 11. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat mindenkinek ! :D
2020. máj. 11. 19:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!