Mit lehet csinálni egy 3d nyomtatóval?
Fát nem lehet nyomtató. Fémnyomatatással voltak már próbálkozások, nem tudom, hol halad a dolog, de előbb-utóbb szerintem menni fog.
"Akkor pl autóalkatrészeket nem lenne olcsóbb nyomtatni otthon, mint méregdrágán a gyártótól megvenni?"
És ki fogja neked elkészíteni a 3D-s modellt? És miből gondolod, hogy lesz olyan tartós, mint a gyári?
...
"mindenki vacak műanyagokat nyomtatgat"
Az azért ugye megvan, hogy azok a "vacak műanyagok" sokszor egy több tíz-, vagy akár százezres értékű eszköz élettartamát képes jócskán meghosszabbítani?
Itt van egy videó róla (alapszintű angol nyelvtudás azért nem árt): https://www.youtube.com/watch?v=iwg_rrjV7i4
Több technológia is létezik, ezek költségei, minősége, és jellemzői nagyban eltérnek egymástól.
Anyagát tekintve nyilván olyan jöhet szóba, ami előállítható folyadékból, olvadékból, esetleg puha, porózus szilárd anyagból egyszerű, de jól pozícionálható jelenség hatására. A legkézenfekvőbb anyag erre a műanayg, hiszen a hőre lágyuló műanyagok könnyen olvaszthatók, az olvadék pedig kielégítő mértékben pozícionálható. Ez a technika olcsó, 30 ezerért már lehet ilyen elven működő 3D-nyomtatót venni. A hátránya nyilván az, hogy nem lehet vele akármit kinyomtatni, hiszen a nyomtatás alulról felfelé történik, nem lehetnek a nyomtatott tárgynak "lelógó" részei, illetve túl vékony részei sem lehetnek. Fémekkel ez a technológia nehezen lenne megvalósítható, hiszen a fém olvadék megolvaszthatná magát a nyomtatót is. (Bár nem vagyok benne biztos, hogy idővel ez nem válik megoldhatóvá valamilyen kompozit anyag használatával.)
De nem akarok sokat szövegelni, a videóban alaposan elmagyaráznak mindent. :)
"autóalkatrészeket nem lenne olcsóbb nyomtatni otthon, mint méregdrágán a gyártótól megvenni?"
Jelenleg nem. Egy egyszerűbb alkatrészt még akkor is olcsóbb megvenni, ha rájön a kiskereskedelmi árrés. Egy összetettebb alkatrészhez meg olyan nyomtató kéne, ami lehet, hogy drágább, mint maga az autó. ;) Meg aztán egy termékben nem csak a puszta anyagköltséget fizeted meg. Masszívan megfizeted a megalkotásába fektetett szellemi munkát is.
"Olyat is olvastam, hogy komplett házat nyomtatnak már erre specializálódott cégek."
Példát minden őrültségre lehet találni, de azért egy házat még mindig egyszerűbb, gyorsabb, olcsóbb, és biztosabb pár megbízható kőművessel megépíttetni, mint "kinyomtatni".
"És mi a különbség pár tízezres 3d nyomtató között és a több milliós között?"
Sebesség, pontosság, technológia, illetve a nyomat mérete.
Fém (hasonló a két link, de talán érdemes megnézned mindkettőt)
egészségügy:
3d háznyomtatás
Ja ész ez kimaradt még:
Ismerősömék társasjátékokat dobnak fel vele.
Pl terepjátékokhoz rendes terep, nem csak rajzolt papír. Ehhez elég volt az olcsó kategória, mert műanyag vackok.
Kutatásban használják mérnökök, mert olcsóbb mint egy cnc plusz hegesztő plusz gyorsabb is.
Lehet fémet nyomtatni, venni is lehet otthonra, van olyan fajta ami egy fémes pasztát nyom kis és az szilárdul meg, van olyan amikor fémporból lézerrel nyomtatnak.
@kérdező Abból a vacak műanyagból van körülötted szinte minden. Képzeld el úgy mint az autókat, az Ender 3 egy régi swift, ami olcsó de működik, A prusa i3 egy középkategoríás új autó ami még sokáig jól fog működni, a nagy egyedi nyomtatók pedig a luxus kategória ami még jóideig nem fog elavulni és minden tekintetben csúcskategóriás. Egyébként a Bugátti a fék tartókonzolját fémből nyomtatja.
@1 Egészen sok olyan alkatrész/kiegészítő amit autókhoz nyomtatnak.
@2 Vannak olyan filamentek amelyek tartalmaznak fadarabkákat. Mostanában már egyre elterjedtebbek az SLA nyomtatók amik egy folyadékot kötnek meg UV lámpával. A legolcsóbb rendesen működő nyomtató (Creality Ender 3) 70 ezer forintba kerül. A nyomtató ára a minőségben, élettartamban sebességben és hangerőben nyilvánul meg.
3D nyomtatnak már jelenleg is fémalkatrészeket, elsősorban repülőkhöz, űrhajókhoz, illetve versenysportba. Vagyis olyan területeken, ahol iszonyatos pénzeket megéri beleönteni csak abba, hogy spóroljanak néhány grammot.
Generatív tervezéssel készítenek olyan alkatrészmodelleket, amik ugyan adott célra sokkal jobban megfelelnek/sokkal könnyebbek, mint a hagyományos módon készített modellek, viszont nem lehet őket hagyományos módon megmunkálni, ilyenkor additív módon kell őket előállítani, azaz 3D nyomtatással.
Nem, igaz nem területem a 3d nyomtatás, de a hírek alapján inkább azt mondom már fémet, ételt, műanyagot, de bizonyos élő szöveteket is képesek akár nyomtatni.
A kérdés szerintem inkább az, hogy mivel gazdaságosabb a megfelelő minőség mellett.
Az is szempont ilyen téren, vegyünk pl: egy autógyárat, ami a régi szériákhoz már nem akar gyártani, mert az új terméktől veszi el a helyet.
Alkatrészt viszont ha 3d-be beviszik, akkor csak annyit fog nyomtatni, amennyi éppen kell és akkor amikor kell (just in time). Azaz kisebb alkatrészkészletet kell fenntartani garanciás cserékre.
Persze ezeket ki is szervezhetik majd 3d nyomtató üzemek
Szóval szerintem a jövő az, hogy kevesebb szállítás lesz és több 3d nyomtatás a felhasználási területhez közeli 3d nyomtató üzemekben bizonyos kis sorozatszámú , limitált igényű tárgyak esetén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!