Hogy tudom megmenteni a laptopomon tárolt képeket, ha esetleg elromlik a laptop? Akkor elvesznek a képek?
Ezért kell(ett volna) biztonsági másolatot készíteni róluk.
Elromlás alatt mit értesz?
Attól függ. Ha a HDD nem romlik el, akkor másik géppel menthetők az adatok.
Ellenben nagy butaság a fontos adatokat biztonsági mentés nélkül tárolni.
Vegyél két HDD-t, ami fontos mentsd ki rá őket, majd a lehető legtávolabb tárold egymástól a kettőt.
Ha sokallod a HDD árakat, akkor egy HDD-t vegyél és még mindent írj ki DVD-re is, legalább kétszer. Ezzel az a macera, hogy a DVD-ket 1-2 évente érdemes ellenőrizni, újra másolni.
DVD helyett esetleg használhatsz felhőt is, bár annak meg ugye az a velejárója, hogy kikerülnek az adataid a kezedből. Hogy ez megéri v. sem, arról hosszú vitát lehet folytatni.
Mivel nem reagáltál a hozzászólásomra, ezért általánosságban leírom.
Egyetlen hardver (beleértve a háttértárakat) sem örök életű, ezt érdemes mindig szem előtt tartani.
A gépen tárolt adatokra számtalan veszély leselkedik. Akár hardveresen is elromolhat a háttértár, vagy egy szemetebb trójai (pl. CTB locker) is képes tönkretenni az adatainkat, de akár véletlenül is törölhetjük őket. Ha bekövetkezett a baj, akkor csak a szerencsében bízhatunk, hogy sikerül-e megmenteni. Elárulom: nagyon sokszor NEM lehet.
Sokkal egyszerűbb és kevésbé fájó dolog megelőzni a bajt. Nem kell infózseninek lenni ahhoz, hogy biztonsági másolatot készíts valamiről. Windows alatt ez egy pofonegyszerű művelet.
Persze azt is érdemes szem előtt tartani, hogy a DVD-k sem örök életűek. Szokás mondani: egy másolat nem másolat. A DVD is tönkremehet. Ezért ajánlott legalább két biztonsági másolatot csinálni mindenből, ami fontos. A másolat-DVD-ket meg száraz, nagyjából állandó hőmérsékletű, vegyszerektől távol eső helyen kell tárolni, és pár évente célszerű ellenőrizni, hogy olvashatóak-e.
Én fényképek esetében amikor betelik a memóriakártya, egy az egyben kiírom DVD-re, valamint válogatás után ami arra érdemes, azt felmásolom a gépemre. A tényleg fontosabbakat meg ki is dolgoztatom, már csak azért is, mert ha valakinek meg akarom mutatni, így egyszerűbb és kényelmesebb.
A gépemről aztán párhavonta biztonsági másolatot készítek (elég csak az új fájlokról), egyrészt kiírom DVD-re, másrészt meg USB vinyóra. A tényleg nagyon fontos dolgaimat meg még ezen felül kimentem DVD-RAM-ra.
Összegezve: egy megbízható, nagyobb hordozható vinyóra egyszer kell befektetned, az évekig elég. Egy 10-es doboz írható DVD meg kb. 2000 forint. Időben is elhanyagolható, amit a biztonsággal kell törődnöd.
Ha nem gondoskodsz az adatbiztonságról, az kb. olyan, mint ha aláírnád, hogy neked csak egy bizonyos ideig van szükséged az adataidra, képeidre, utána nyugodtan mehet mind a kukába.
Ha már megtörtént a baj, akkor mindenképp vidd megbízható, hozzáértő emberhez a gépet! Ha mondjuk az alaplap, tápegység, vagy a képernyő szállt el, akkor a merevlemezről mindent ki lehet menteni. Ha viszont maga a merevlemez adja be a kulcsot, akkor valószínűleg búcsút inthetsz a rajta tárolt adatoknak.
"Hogy kell biztonsági másolatot késziteni?" Átmásolsz mindent a másik tárhelyre is.
"Akkor kell vennem még egy vinyót?" Célszerű lenne, igen
"ÉS a Dropboxról már hallottam,oda kell regisztrálni?" Igen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!