Ezekről a gondosórákról lehet hallgatózni, a másik félről?
A segítőkre értem, mert ugyebár van benne hangszóró.
Mit gondoltok?
Szerintem ha nagyon akarnak hallgatózhatnak.
> Szerintem ha nagyon akarnak hallgatózhatnak.
Ha valaki egy nagyvállalat igazgatója, vagy politikus, vagy valahol magas rangban van, magyarán politikai, gazdasági vagy bármilyen szempontból nem egy senki – bár az ilyenekből ritka a nyugdíjas korú –, akkor lehet értelme, sőt erős a gyanúm, hogy bizonyos hivatalok – pl. nemzetbiztonsági hivatal – használják is ilyenre. Persze aki ilyen magasan van, az ezerszer meggondolja, hogy használjon egy ilyet.
> És azért nem, mert X oldalban garantálják, hogy nem?
Egy szimpla munkatárs mindenféle különösebb cél nélkül azért nem, mert roppant unalmas, másrészt van neki elég dolga, pont annyi embert vesznek fel ilyen célra, amennyi épphogy el tudja végezni a feladatot.
Egy hivatal meg azért nem, mert bár hatalmas erőforrást igényel, a valódi haszna a nullához konvergál.
Gondolj bele, mit csinál egy nyugdíjas korú ember. Alszik, nézi a tévét, megbeszéli a férjével/feleségével, hogy mi legyen ebédre, telefonál az gyerekével, unokájával, megbeszéli a szomszéddal, hogy milyen volt a meccs. Lehet az ébrenléttel töltött idejének a 90%-ban nem beszél, 9,9%-ban teljesen hétköznapi, banális, teljesen érdektelen dolgokról beszélget. És ha esetleg politizál, és megmondja, hogy márpedig ő a DK-ra szavaz, akkor mi van? Milyen retorzió érhetné és milyen ürüggyel? (Nota bene nyugdíjas korú emberek tömegei osztják meg a politikai nézeteiket a Facebookon, önként és dalolva, névvel, nyilvánosan.)
> Hallottam, hogy ugyan nem hobbi szinten űzték, de unalmukba volt, hogy bele-bele hallgattak beszélgetésbe.
1. A technológia erre lehetőséget nyújtott. Ma már ez némileg komplikáltabb.
2. Akkoriban könnyen megeshetett, hogy bár egy adott munkát 5 ember is el tudott volna kényelmesen végezni, 8 ember csinálta, mert valahol csak kell dolgozni, ott meg éppen elfértek. Volt idejük unatkozni. Egy kapitalista gazdaságban 4 ember fogja ezt a munkát elvégezni feszített munkatempóban.
3. A dolog annyiból más, hogy ott pontosan akkor hallhatták az embereket, amikor azok amúgy pont telefonbeszélgetést folytatta és nNem egy teljesen véletlenszerű időpontban, mikor lehet, hogy éppen a lépcsőn sétálnak lefele, mikor mosogatnak, mikor olvasnak, vagy mikor kérnek 15 dkg párizsit a boltban. Ennek – nagy eséllyel a csendnek és a háttérzajnak – a lehallgatásánál gyakorlatilag bármi érdekfeszítőbb. Főleg úgy, hogy ott a zsebedben a mobiltelefon, Facebookkal, Youtube-bal, játékokkal, akármivel.
"Nem, a diszpécser nem hallgat le. De ha bárki más megtudja a telefonszámát, felhívja"
Ezt meg lehet akadályozni egyrészt a készülékben (whitelist), másrészt a szolgáltatónál csak adott telefonszám(ok)ról - szolgáltató esetén adott fizikai hálózatból - érkező hívások engedélyezésével.
De ezt írják is:
"a készülék működése a mobiltelefonéhoz hasonlítható, annyi eltéréssel, hogy a szolgáltatásban kizárólag a diszpécserközpont irányába lehetséges a kommunikáció. Más bejövő vagy kimenő hívásokat nem lehet fogadni vagy küldeni a készüléken. "
"Le lehet. (Nem mennék bele, de mondjuk úgy h. elég sokat tudok a "rendszerről")."
Ha - állításod szerint - "le lehet" és tudsz ilyesmiről, ami bűncselekményre:
"224. § (1) Aki
a) másnak közlést tartalmazó zárt küldeményét megsemmisíti, a tartalmának megismerése végett felbontja, megszerzi, vagy ilyen célból illetéktelen személynek átadja, illetve
b) * elektronikus hírközlő hálózat – ideértve az információs rendszert is – útján másnak továbbított közleményt kifürkész, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt elzárással büntetendő.
(2) A büntetés egy évig terjedő szabadságvesztés, ha az (1) bekezdésben meghatározott bűncselekményt foglalkozás vagy közmegbízatás felhasználásával követik el.
(3) A büntetés
a) két évig terjedő szabadságvesztés, ha az (1) bekezdésben meghatározott bűncselekmény,
b) bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha a (2) bekezdésben meghatározott bűncselekmény
jelentős érdeksérelmet okoz.
422. § (1) Aki személyes adat, magántitok, gazdasági titok vagy üzleti titok jogosulatlan megismerése céljából
...
d) * elektronikus hírközlő hálózat vagy eszköz útján, illetve információs rendszeren folytatott kommunikáció tartalmát titokban kifürkészi, és az észlelteket technikai eszközzel rögzíti,
e) * információs rendszerben kezelt adatokat titokban kifürkész, és az észlelteket technikai eszközzel rögzíti,
bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."
ad lehetőséget, akkor kötelességed bejelenteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!