Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Csak az én ismeretségi körömbe...

Csak az én ismeretségi körömben van sok hackerkedés, internetes csalás, vagy ez most országos jelenség?

Figyelt kérdés

Az elmúlt napokban több ismerősömtől is hallottam, hogy feltörtek valakinek a facebookját, a másiktól pénzt csaltak ki, stb. Ma engem próbáltak be. Először telefonon próbálkoztak, utána instagramon, utána sms-t kaptam, hogy a facebookom jelszavát változtassam meg ezzel és ezzel a kóddal.


Most mi van amúgy?

A rendőrség nem akarja ezeket leállítani esetleg?


Én személy szerint 8 évre szigorítanám a Btk.-t az ilyen csalásokra. Akkor talán felfogja az idiótája.


2023. jún. 6. 18:28
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem törnek fel, te magad adod ki az adatokat, ha nem ismered a csalási módszereket. Az ismerőseid jóhiszeműek és laikusok, nem értenek hozzá és nem is gondolkodnak, ha ennyire sok embert "törnek fel".
2023. jún. 6. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Igazad lehet.

Ez attól még csalásnak számít és 3 évet lehet kapni érte. Kisebb értékben.


Nagyobban 10-et is.

2023. jún. 6. 18:38
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Oké, attól még azt nem befolyásolja, hogy ha ésszel netezel nem veszélyeztet semmi, mert az adatait tényleg messze a legtöbb esetben a felhasználó adja ki önként. Ha pl felugrik, hogy mi lenne a pornós neved, csak meg kell adnod az első kisállatod nevét, az utcát amiben gyerekkorodban laktál, meg az email címed @ előtti részét(ami történetesen épp a biztonsági kérdések egyike pl a bankodnál), akkor összerakod hogy mi történik, és nem szivatod magad feleslegesen.
2023. jún. 6. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
50%

Nem unod ezeket a hülye kérdéseket? Mert mi igen.

Ha hülyék a haverjaid és kiadják az adataiket, pénzüket, akkor úgy kell nekik.

2023. jún. 6. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Mi az hogy unom ezeket a kérdéseket? Egy kérdést tettem fel.

Azt hittem van valami értelmes ember is itt.

2023. jún. 6. 21:32
 6/11 anonim ***** válasza:
Van, látszólag nem te mondjuk.
2023. jún. 6. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Akkor nézzük a dolgokat tiszta fejjel!

- Az, hogy mennyi a "sok", az relatív. Nem tűnt fel, hogy az utóbbi 2-3 évhez képesz észrevehetően változott volna a mennyiségük. A nigériai herceg pedig már 20 éve is aktívan tevékenykedett.

- A "feltörések" 90+ százaléka ténylegesen nem feltörés, hanem az emberi jóhiszeműséget, és óvatlanságot használják ki. A végeredmény szempontjából persze mindegy, csak a megelőzés (és a jog) szempontjából más.

- A rendőrség pedig nem fog az ellen tenni semmit, ami nem került a látókörébe. A tények pedig azt mutatják, hogy a hasonló bűncselekményeknek kb. 1 százaléka jut el a rendőrségig. A profilok eltulajdonításánál ez az arány még az egy ezreléket sem éri el. Ha a sértettek nem tesznek jogi lépéseket, akkor a hatóságok nem tudnak mit tenni. Egyébként tennének, van számítógépes bűnözéssel foglalkozó rendőr ismerősöm, az eléjük kerülő esetek nagy részében tudnak is eljárást indítani az elkövetők ellen, csak ő maga is azt mondja, hogy a konkrét eseteknek a töredéke jut el a feljelentésig.

- A büntetésnek pedig arányban kell lenni az elkövetés súlyossgával. A te gondolatmenetedet követve egy BKV-bliccelés után meg kötél általi halál járna? A piroson áthajtásért meg még az illető családját is ki kellene irtani? Tudod, a büntetések aránytalan eltúlzása a legsötétebb diktatúrák sajátja, és bár lehet, hogy az eredeti problémát drasztikusan mérsékli, de sok más problémát is szül.

- Ráadásul a büntetések is csak az adott ország területén vannak érvényben. Hiába hoznának idehaza egy olyan törvényt, hogy egy Fb jelszó megszerzéséért halálra kövezés jár, meg az összes családtagnak 40 év munkatábor, ha az elkövető nem Magyarországon van.

- A büntetési tételek növelése helyett pedig célravezetőbb a bűnmegelőzés. Némi alapvető odafigyeléssel az ilyen esetek 90-95%-a elkerülhető. Ha pedig kicsit jobban odafigyel rá az ember, és kompetensen használja a digitális technikát, akkor majdnem az összes ilyen próbálkozást le lehetne buktatni, mielőtt még problémát okozna. Csak ehhez bizony szükséges egy bizonyos előismeret, és szükséges, hogy néha gondolkozzon az ember, és ne kajáljon be mindent, amit mások írnak, vagy mondanak. De ameddig olyan érveket hallok, hogy "de hát miért ne hinném el, amit e-mailben írtak? Miért akarna bárki hazudni?" Vagy "ne hülyéskedj már, hogyan hazudna bárki telefonban, amikor az lenyomozható? Senki nem olyan hülye, hogy ilyet tenne", meg hasonlók, addig nem fog sokat javulni a helyzet. Nem szabad hiszékenynek lenni, hiszen bárki bármit mondhat. A technikai eszközök kezeléséhez pedig kell egy bizonyos tudás, akár tetszik, akár nem.

2023. jún. 7. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 stefan88 ***** válasza:

#7 konkrétan leírtad mi a gáz. Az én látásmódom az, hogy rohadtul kéne informatikai biztonságból már általános iskolában is képzés. Amúgy abban igazat adok a kérdezőnek, hogy covid közben/után növekedett ez a tevékenység "létszáma". Mármint nem a "hack", inkább adathalászat. Jófogás hírdetések -> email -> fizetsd ki a szállítást a kártyáddal. FB marketplace hasonló metódusok. Aztán a csomagküldő sms-ek, hogy töltsd le a nyomkövetéshez az alkalmazást és adj hozzáférést mindenhez is. Tudok mutatni facebook marketplace hírdetésnél küldött üzenethez videót, hogy Ő megveszi a terméket csak a szállítást fizessem ki (maga a link emailben jött). És olyan szépen megvolt csinálva kb minden magyar bank netes bejelentkező oldala... Oké, voltak árulkodó jelek (pl semmi más link nem működött) de ha én nem, más ember tuti beszopja. Meg mostanság jah, megy a telefonos hívásos dolog is.


És igen, a nagy részük kiszűrhető, de... sok ember még mindig átverhető. Régebben ugyan ez volt kb a házalással. Vedd meg ezt a paplant 100 ezer forintért, minden bajod elmúlik :D Ez az átverés egy másik módja. De nem, ez nem "hack". Ez csak manipuláció, hogy "önként" oda ad amit nem akarsz.

2023. jún. 7. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 stefan88 ***** válasza:
Rendőrségi részhez pedig: Mikor te bemész feljelentést tenni, egy bűnügyeshez kerül az ügy. A rendőrségen az informatikusoknak se túl sok közük van (nem végeznek bűnügyi munkát), hogy lehet lenyomozni egy IP címet, vagy hogy a lefoglalt gépen hogy talál meg egy "sql" szervert. Gondolod a kiöregedő bűnügyes majd tudni fogja hogy mi a f***om az az IP cím? :D Persze, vannak komolyabb osztályok komolyabb ügyekkel, ahol azért értik a dolgokat. De te mucsaröcsögén bemész, hogy feltörték a facebook-od, kb esélytelen...
2023. jún. 7. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 stefan88 ***** válasza:
Aztán ha van is belőle valami. Tegyük fel valami amazon serveren ment a csalásos weboldal két napi aztán megszünt. Magyar rendőrség kérje ki az amazontól ki regisztrálta a szervert. Tegyük fel megadják az email címet meg IP-t. Gondolom valami kamu email az IP meg VPN szerverről. Akkor menjen utána annak, hogy az email szolgáltatónál (legyen proton.me) ki regisztrálta azt az email és milyen IP-ről. De az is VPN-en ment. Akkor kérje ki mondjuk egy amerikai VPN szolgáltató logját (ha oda adják) hogy ebben az időben mikor ki használta ezt. És akkor hónapokról beszélünk, ha egyáltalán egy "csalás" miatt adnak adatot. Szóval ezért k*rva nehéz ez. És mondom, a legtöbb bűnügyes azt se tudja mi az a VPN. Egyszerűbb lenne az emberek fejében rendet tenni, hogy ne legyenek "hlyék"
2023. jún. 8. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!