Hogyan kell helyesen mozgatni a gumihalat?
Alapvető követelmény, hogy a felhasznált jighorog ólomfeje elegendő súlyú legyen, de mégse túl nehéz. Sekély állóvízen egy 10 cm-es gumihalhoz elegendő egy 6-8 grammos fej, de egy mély, húzós folyón kell akár 20-25 gramm is, hogy megfelelően érezni lehessen, amikor feszülő zsinór mellett süllyedés után fenékre ér.
A horgászat technikája: bedobás után feszesen tartott zsinórral (legjobb, ha fonott!) megvárni, hogy fenékre érjen a csali. Ezt egy enyhe lágy "koppanás"-szerű érzés (ehhez kell a megfelelő súlyú ólom, hogy ezt megérezd!) és a zsinór hirtelen belazulása jelzi. Ezután kétféle módszer van a gumihal mozgatására: az egyik a klasszikus, bottal történő mozgatás, a másik a "lusták módszere", amikor csak az orsó tekerésével mozgatjuk a csalit.
Az első módszernél a csalit a bottal kb. fél-egy métert hirtelen, majdnem rántásszerűen felemeljük a fenékről, ezalatt a bot vízszintesből (9 óra állásból) kb. 10-11 óra állásig emelkedik fel, majd a bot leeresztésekor azonnal utánatekerünk 1-2 fordulatot az orsóval, hogy a fenékről felemelt csali feszülő zsinóron "vitorlázva" süllyedjen vissza a fenékre. Mikor érezzük hogy pár másodperc múlva fenékre ért, újból megismételjük az emelést, és így tovább... A cél az, hogy a csalink szépen a fenékről felugrálva-visszasüllyedve haladjon.
A másik mozgatási módszer a "lustálkodás" főleg hideg hideg vízben nyerő, amikor a halak már nem olyan fürgék, és egy túl elevenen, gyorsan mozgó csalit nem támadnának.
Itt a csali mozgatása kizárólag az orsóval történik, olyan módon, hogy a fenékre süllyedt gumihalat (vagy akár twistert) az orsó hirtelen 2-3-4 fordulatnyi tekerésével emeljük el laposan a fenékről, majd ugyanúgy feszesen tartott zsinórral hagyjuk visszasüllyedni. Ennél a módszernél lehet a jigfej súlyát is némileg csökkenteni, hogy a süllyedési fázisok elég hosszúak lehessenek (túl nagy súlynál a csali túl hamar visszaesne a fenékre, mert amúgy is alacsonyabb ugrásokat csinál a fenék felett).
Mindkét módszer nagyon fogós süllőre, de meglepetéshalként csuka, sőt harcsa is képbe jöhet. A kapások 90%-a a csali süllyedési fázisában következik be, általában egy jól érezhető "koppanás" -fonott zsinórnál- formájában, de néha elnehezedésszerűen, mintha "ráfeküdt volna" a hal. A monofil zsinór használata nem javasolt, mert a gumikötélszerű rugalmas nyúlása nagyon sokat elnyel a csali mozgatására tett fáradozásainkból, és alig lehet vele megérezni, hogy a csali valójában mikor ér feneket, és a kapások észlelését is megnehezíti. Ez tipikusan olyan horgászmódszer, ahol a fonott egyértelműen jobb.
A bot legyen viszonylag merev, gyors akciójú.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!