Ez jó, idézet a fent nevezett webáruház termékleírásából:
Bár az olcsóbb kategóriába tartozik, a vízparti kövezéseken, ahol drága botjainkat sajnálnánk használni, igencsak megállja a helyét.
Ez sokat elárul a botodról...
Attól hogy olcsó, nem biztos hogy annyira könnyen törne.
Kevés előnyös tulajdonsága van: nehéz, gerinctelen, lötyög.
Viszont a kompozit sokkal erősebb, mint a karbon.
Egyszer egy gyerek horgásztáborban (előadóként) sikerült megmutatnom, hogy lehet halat fogni az olcsó felszereléssel is.
Valami hasonló gyönyörűséggel vagy lehet, épp ilyennel sikerült kirángatni egy 17-es busát.
A composite (üvegszál, némi karbonszállal és textilbakelit rostokkal keverve) erőssége meg sem közelíti a tisztán karbonszálakból felépített bot erejét. Hasonló dobósúly és terhelhetőség eléréséhez a composite anyagú botnak lényegesen nagyobb átmérőre és anyagvastagságra van szüksége, ami nem kevés súlytöbblettel jár.
olcsó bottal is lehet fogni a "tervezettnél" jóval nagyobb halat is, a fő hangsúly ugyanis nem a boton, hanem annak folytatásában, az őt tartó kézen van... A horgász tudása fontosabb, mint a felszerelésének márkája.
Az ideális kombináció a "jó kézben jó bot" lenne, amiből a Te esetedben sajnos legfeljebb az egyik valósulhatna meg.
Te döntsd el melyik.
Igen, a hangsúly a botot tartó kézen van.
Akkor is, amikor letett botos módszerről beszélünk?
A bot nevéből (Pluto FEEDER) is kiderül, hogy nem a rakós, spicc, bolognai vagy a match kategóriába tartozik, hanem egy fenekező bot.
A kompozit-karbon "versenyről" csak annyit, hogy érdemes ugyanakkora erővel nekiverni egykőnek egy karbon csövet és egy kompozitot. A különbség tapintható!
Vagy csak két ujjal nyomni. A karbon már beroppan, amikor a kompozit még áll.
A kompozitnál üvegszál szerű anyagokkal ötvöznek. Ha az üvegszálas botokat a legerősebbként tartják számon, hogy lehet gyengébb a karbonnál?
És hidd el, a pénztárca nagyon sokaknál meghatározó, még ha csak egy-kétezer forintról van szó!
Igen. Lehet dönteni...
Ha azonos falvastagságú, és törzsátmérőjű csőbotokról beszélünk, akkor a composite anyag gyengébb. Ne a kővel való püfölést határozzuk már meg egy horgászbot esetében, mint tesztkritériumot... Hanem a rendeltetésszerű, tehát folyamatosan, vagy akár hirtelen fellépő hajlítóerőt! És ne keverjük ide a tömör üvegszálbotokat se.
Gondolhatnánk, hogy a carbon törékenyebb, mert túlterhelés hatására szinte szétrobban, míg a kompozit hasadozva, rostosan, kevésbé látványosan törik, de ismétlem, azonos falvastagságű, azonos átmérőjű cső esetén sokkal hamarabb, mint a carbon.
A "válassz" felhívást a korábbimban pedig nem sértésnek szántam, ellenkezőleg, ismerve a nevezett bot silányságát, pont hogy dícséretnek szántam, ami a "kezet" illeti...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!