Hosszútávú úszás mennyire szálkásít?
ennyi hülyeséget összehordani istenem :D.
Erre hallgass amit én írok. (orvosis vagyok, itt elég durván belemegyünk az ilyesmikbe)
Először is amit eredetileg kérdeztél: igen szálkásít. Hosszútávú úszásnál azaz, aerob, állóképességi úszásnál az lenne a feladatod hogy kb a maximális úszási sebességed 60%-val dolgozz. Szóval egy jó kis tempós úszásról lenne szó, de nem úgy hogy elfáradsz 200 méter után és pihensz vagy 2 percet hanem folyamatosan megállás nélkül, néha az elején szünetet tarthatsz, amennyire a szervezeted engedi. De próbáld belőni a neked megfelelő sebességet amivel jó sokáig vagy képes úszni, de ügyelj arra is ne hogy lubickolásba fulladjon, meg lagymatag vánszorgásba. Kísérletezz közbe hogy tudsz-e gyorsabban úszni úgy hogy nem fáradsz el úgy hogy meg kelljen állni.
Ezzel így be tudsz állítani egy jó kis zsírégető edzést magadnak, amit ha egy nap (vagy az elején kettő) szünettel, tehát mondjuk hétfő, szerda, péntek stb, csinálsz, szép lassan meg fog látszódni az eredménye. Mondjuk egy félév vagy egy év.
(bár függ attól is hogy táplálkozol, illetve sokat számít a genetika is. Szóval ha zabálsz egész nap és az egész család hízásra hajlamos, nehezebb dolgod lesz..., de próbálkozni ilyen esetben is érdemes ;) )
Ezzel a kb. 60%-os intenzitással az izmaidnak elég oxigén áll rendelkezésükre és így szépen tudja égetni eleinte a glikogént (lebontódik glükózzá és majd azt égeti) ami ott van helyben raktározva az izomban, MAJD a vérből származó glükózt égeti, ami többnyire a MÁJ glikogén raktáraiból érkezik. De ez se tart kb. negyedóránál/félóránál tovább. Emelett fokozatosan át veszi a fő szerepet a zsír, ami honnan jön?! A zsírszövetekből. Hallottam ilyet egyszer hogy "amelyik izmod dolgoztatod (pl hasizomra felülések) onnan fogy le a háj". Hát ez hülyeség. Érdemileg nincs különbség az edzett terület és a nem edzett terület zsírszövetének fogyása között, az más hogy egyes területek jobban mobilizálják a zsírokat, mint más, de ez genetikailag van meghatározva nem pedig hogy arra gyúrsz. Na, szóval, így, ilyen 1-1,5 órás edzésekkel szépen égetheted a zsírt.
-A zsír zsírszövet formájában főleg a subcutisban van: [link]
Van egy felső hámréteged (epidermis), majd befelé haladva egy dermis nevű kötőszövetes, kevés zsírszövet, ereket mirigyeket szőrtüszőket stb-ket tartalmazó réteg és utána jön a subcutis, ez laza kötőszövet és zsírszövet főleg. Ez alatt meg izom, csont, stb, ami alatta van.
Még sok zsírszövet lehet az izomrostok között, illetve lehet még a vastagbeleken, szíven is lehet vmennyi, csontvelőben, de ez utóbbi három nem meghatározó mennyiség.
-Izzadás. Az izzadás azért fontos mert ha edzel, hő termelődik, azt le kell adni a szervezetnek mert optimálisan 36-37 fokon működünk. Ha izzadsz, verejtékmirigyekből víz kerül rád, ez elpárolog és a párolgás hőt von el a testedtől, hűt. Na mármost ha edzőteremben emeled a bazi súlyokat sok erőt adsz bele, rövid időn belül kimelegedsz, izzadsz, verejték, lehűt. Vízben viszont, az a rengeteg hűvös víz (gondolom uszodába mész, ott meg azért nincs 30 fok se) átveszi a termelt hődet, és le is hűt, ezért felesleges vizet bocsátani ki a szevezetnek, ha eleve vmi folyamatosan nyeli el a plusz hőt. Ezért nem izzadsz és nem veszítesz vizet és így súlyt se. Egyébként aki edzőteremben nyomja, kiizzad fél/egy litert, majd ha hazamegy azt be kell vinnie, mert nincs fölös víz a szervezetedben, amit kiadtál pótolni kell, az a víz vissza is jön.
-Amit eddig írtam az elején főleg, az az állóképességi edzés volt, jó zsírégetésre, az izmaidban az oxigén ellátást növeli új erek képződésével, tovább fogod bírni, mivel jobban lesz ellátva oxigénnel az izomzatod, egy csomó pozítív hatása van az anyagcserédre, kedvedre, még ha nem is veszed ezt észre majd, meg szenvedsz az elején :). Itt izomtömeg nem fog látványosan nőni, de ha a zsírt ezzel leolvasztod magadról, akár elő is tűnhetnek az addig rejtve lévő izmaid.
-A másik edzésfajta az erőnléti edzés, nagy teljesítmény (nem 60% hanem 100%) kis szünetek, ez főleg izomtömeg növelésre és több erő kifejtésére jó. Mint edzőtermekben amikor csinálják ezeket a szériákat, hogy 4X10 fekvenyomás meg mittudoménmi. Ezt is lehet csinálni, de ha vki most kezd el sportolni és sok zsír van rajta, akkor én először egy fél/egy év állóképességit ajánlanék, vagy még többet és ha ráállt a szervezete, jól ki van szálkásítva a sok leadott zsírtól, szíve tüdeje megvan az erőnléti edzéshez, akk válthat vagy beiktathat erőnléti edzéseket is, de akár a két edzéstípus közötti vonalon is belőhet egy köztes szintet, amit jónak érez.
-Étkezés: zsírra is szükséged van, mert vannak olyan zsírok amiket nem tud a szervezet előállítani, ezért azt be kell vinni vhogy. Fehérje főleg edzés után, lehetőleg fél órán belül (itt pl csirkemellre gondolok, ilyen turmixokról nem tudok még nyilatkozni). Gyümölcs zöldség is kell, mert a felépítő illetve a megtartó folyamatok vitaminokat is igényelnek és ásványi anyagokat nyomelemeket... Rengeteg iromány van ezekről neten, ezeket már nem írom le, így is elszörnyed aki meglátja ezt a terjedelmes írást.
Szerintem ez egyénfüggő is, most nem tudnám megmondani hogy melyikre jobban, de mindkettőt pozitív irányba fogja befolyásolni, néhány hónap és kiderül :). Ezt a kettlebell-t nem ismerem, az ilyen után érdemes utánanézni milyen jó és rossz tapasztalataik vannak az embereknek, a fegyencedzést olvastam meg csináltam is, szerintem egész jó, de aztán vhogy mégis az úszás felé terelődtem.
Amit küldtél linket, ott érdekes hogy a fegyencedzés mellé be vannak téve ezek az emelő centrikus kettlebell gyakorlatok ("súlyzós"), mert a könyv nem tanácsolja kifejezetten :D. De erről nem tudnék nyilatkozni, azért távol állok egy személyi edző sokéves tapasztalatától, nem tudom ki állította össze.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!