Kedves horgásztársak! Multi/multiplikátor orsónál van olyan, hogy "nyeletőfék"? Lehet valahogy eképpen használni?
Vannak olyan típusok, amelyek tudnak ilyet? Más típusú horgászatra szeretném használni. Például feederezés, bojlizás, esetleg egy komolyabb multi orsót fenekező harcsázásra.
Köszönöm a válaszokat!
A multi orsó esetén a fék könnyen hozzáférhető, egy mozdulattal nyitható vagy feszitheto. Alternatív megoldásként nyitva hagyod (mint dobasnal) csőre húzott mágnes fékkel, hogy minimális legyen a gubac esélye, ilyenkor pont olyan lesz mint a nyeleto, első tekerés után zár a normál fék.
Viszont a multi orsó max hajóról harcsazni ideális, fenekezni abszolút nem.
Úgy gondolom a multi orsó sok szempontból jobb, mint a peremfutó (pl. nem tekeri a zsinórt, jobb a féke, stb..), cserébe vannak hátrányai.
Az egyik ilyen, hogy kis súlyt (pl. pergetésnél műcsalit) kényelmesen lehet vele dobni ha megtanulod használni, de nehéz, fenekező szerelékeket nagyobb távolságba nem jó vele dobni. Továbbá az a "fenekező" horágszat, amit mi Európában művelünk nem népszerű az USA-ban illetve ahol igen (pl. tengerparti horgászat) ott ők is peremfutó orsót használnak a hozzá való bottal. Mert ugye más markolatú botok kellenek egy multi orsóhoz.
Magyarul ha azon túllendülünk, hogy xar vele dobni nagy súlyt akkor sem fogsz hozzá itthon botot kapni, de lehet külföldön sem. Csónakos horágszatnál / harcsázásnál ez nyilván nem probléma, hiszen nem kell messze dobni, sőt, legtöbbször épphogy csak belógatni a cuccost.
6
A baitcaster éppenséggel nagyobb súlyokat pont, hogy jobban dob. A kis súlyú csalikat elég nehéz vele jól dobni.
#8
Használok baitcastert pergetéshez, de el nem tudom vele képzelni a hagyományos, hát mögül történő dobást nagy lendítéssel elég sok okból - hogy mást ugye ne említsek itt nem tudod "megakasztani" a zsinórt, csak ujjal lassítani a dobot, hogy elkerüld a totális gubancot a szabadon futás miatt. Ezt nagy súllyal nehéz, kockáztatod, hogy elvágja a zsinór a kezed adott esetben... A beérkezéskor történő lassításról nem is beszélve, ami az 50-60-100 méteren meglazuló zsinór esetén elég nehezen kivitelezhető, aztán jön az újabb gubanc.
Távdobó versenyen talán már láttam ilyet, de az azért nem horgászat...
Nem véletlen, hogy még elvétve sem találni a fenekező horgászok között csak hagyományos orsót itthon és külföldön is.
", hogy elkerüld a totális gubancot a szabadon futás miatt. "
Ez csak beállítás kérdése. A kis súlyú csaliknál van ez a probléma, hogy vagy nem tudsz vele messzire dobni vagy gubancot dobsz, de azt ugye az ujjaddal tudod fékezni és akkor nincs gáz, de nagy súlynál szépen megszorítod az ellenállást annyira, hogy vízbeérkezéskor ne legyen gubanc. Dobási távolságból sem veszítesz mert nagy súlynál az nem gond. Ismerni kell a felszerelést. Ez a titok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!