Miért van ennyi ellentmondás az alacsony (1-5) és a magas (12-20) ismétlésű edzések között?
Az egyik oldal azt állítja, hogy a magas ismétlés nem jó izomnövelésre, csak az alacsony.
A másik oldal pedig azt állítja, hogy az alacsony ismétlés csak az idegrendszert edzi. Az izomrendszer edzéséhez magas ismétlésre van szükség.
Az optimális eredményhez mindkettő kell. Ha csak magas ismétléssel edzel, max jó genetikával, vagy bekokszolva fogsz tudni az első év után is fejlődni.
Erőedzéssel főként a miofibrillumokat(izomrostok), magas ismétlésszámmal a szarkoplazmát(izomrostok közötti kitöltő anyag, erek, szénhidrát raktárak, stb) növeled. Csak erőedzéssel nagyon sokáig lehet fejlődni, de ha esztétikai, testépítő céljaid vannak, szükséged lesz a magasabb ismétlésszámokra is a legjobb eredmény érdekében. De ez is csak úgy fog működni, ha progresszívan tudod növelni a súlyokat, ebben fog segíteni az erőedzés. A magas ismétléses edzéseiden is egyre nagyobb súllyal fogsz tudni dolgozni, ha erőre is edzel, így nagyobb terhelést tudsz adni az izmaidnak. Így fogsz a leggyorsabban fejlődni.
Én sok mindenben egyet értek a Train With Brain álláspontjával, de az edzés pont nem tartozik ide. Ő azt vallja, kizárólag magas ismétlésszámra van szükség. Nos, aki látott már róla képet, az gondolom levágja belőle, hogy nincs igaza. Naturálban ez átlagos genetikával nem működik.
Köszönöm a terjedelmes választ!
A dupla progressziós módszerről mit gondolsz? Úgy csinálom, hogy van egy adott súly, és miután elértem vele a 2*20-at emelek a súlyon, és ismételten megp
Véletlenül nyomtam egy entert, Bocsi!
Köszönöm a terjedelmes választ!
A dupla progressziós módszerről mit gondolsz? Úgy csinálom, hogy van egy adott súly, és miután elértem vele a 2*20-at emelek a súlyon, és ismételten megpróbálom elérni a 2*20-at.
Addig, amíg van progresszió, maximális a fejlődés is nem?
Az 1-5 ismétléses edzés inkább az erőemelők módszere.
Sokszor bebizonyosodott már, hogy a magasabb 8-15 ismétlés jobb, ha izomnövelés a cél.
Az 1-5 szerintem is kevés az izomnöveléshez.
Nem véletlen, hogy Youtube-on sokszor beégnek a testépitők amikor az erőemelőkkel szemben ott állnak nagy izmokkal, és a kissebb, vékonyabb erőemelők erősebbek. Ők nem mennek 5 ismétlés fölé, mert a maximális erőszintre, nem az izomfejlődésre koncentrálnak.
Az izomfejlődéshez izomfeszülési idő is kell. Nem a kifáradás a lényeg, hanem a feszülési idő.
minden progressziós módszer működik. Ha proogresszivan tul tudod terhelni az izmaidat nagyobb leszel és kész.
Ha most csinalsz x sullyal 2x10 ismétlést és mától 1 évre csinálsz egy nagyobb sullyal 2x20 ismetlest akkor nagyobb leszel és kész. Nem kell ezt tulgondolni.
Ez függ az edzéstervedtől is. Ha edzésről edzésre akarod növelni a súlyokat, az csak kezdő szinten fog működni, de akkor is csak ha alapgyakorlatokkal edzel, és nem osztott edzésterved van. Koncentrált bicepsznél, vagy csigás keresztezésnél sehogy nem fog működni ez a módszer. Ha már középhaladó/haladó vagy, akkor hetente, később havonta tudod majd emelni a súlyt.
Viszont ha kezdő vagy, érdemes kihasználni, hogy gyorsan fejlődsz, és inkább alacsony ismétlésszámmal csinálni ugyanezt. Pl 3x5 ismétléssel. Erről szól a starting strength című könyv is, olvasd el. Ha kezdő vagy, akármi is a célod, koncentrálj arra, hogy minél erősebb legyél. Fél/egy évig minimum. Ha van egy alap erőszinted, sokkal hatásosabbak lesznek később a magasabb ismétléses edzéseid, nem fogsz megrekedni a fejlődésben.
Jó genetikájú, vagy szteroidhasználó sporttársaimra viszont ez továbbra sem vonatkozik, nekik jó lesz, ha csak magas ismétléssel edzenek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!