Mennyire hátráltató, ha tömegnövelés közben aerob megy kardio helyett?
De mégis miért lenne hátráltató?
És mióta ellentétes fogalmak az aerob edzés és a kardió edzés? Aerob és anaerob kardióedzés is van.
Egy oldalon (Train With Brain) olvastam, hogy szálkásításnál ugyanazt az edzést kell végezni, mint tömegnövelésnél leszámítva, hogy le kell állni a kardióval és el kell kezdeni aerobozni.
Azért érdekel, hogy mehet-e tömegelés közben alapból aerob, mert akkor végül is nem lenne belőle gond ha véletlenül átcsúsznék mínuszba, mert lényegében csak szálkásodnék.
Nincs szálkásító edzés, pulzustartomány.
Ha nagy izomtömeged van, akkor a sok aerob/anaerob kardió edzés katabolikus hatású lehet. Ha te különbséget tudsz tenni, mikor emelkedik túlzottan a kortizolszinted, és ez alapján tudod optimalizálni az edzésed, akkor hajrá.
De ezek már olyan kérdések, hogy a profiknak is legfeljebb elképzelésük van róla, követnek egy elképzelést (magukévá tesznek egy elképzelést) és sikeresek lesznek vele. Nem azért, mert aeroboznak, kardióznak, anaeroboznak vagy pont kerülik ezeket, hanem mert jól kajálnak és megvan a lényegi, súlyzós edzésük. A többi az körítés..
Szerintem? Én nem izomzatra edzem, de céltalannak gondolom az aerob edzéseket. Egy testépítő az izmainak adjon igazi terhelést. Egy küzdősportoló meg azt gyakorolja, amiben jónak kell lennie -közben az állóképességét maga a gyakorlás, a zsákolás stb. fejlesztik.
A jógának, nyújtásnak, csikungnak meg baromira nem az a szerepe, hogy anaerob edzés legyen, hanem hogy a magfelelő gyakorlatok, légzések, testtartások el legyenek végezve. Ha ez aerob tartományban van, akkor ott van. De azért sétálni, kocogni, tekerni egy aktív, sportoló embernek hogy legyen sétája/tekerése/kocogása? Most komoly? :D
Minek?
Aerob (monton) edzés pont arra van hogy a szervezet zsírból kezdjen energiát felhasználni ezáltal szálkásodjon az ember.
Ez lehet pl. minimum 40 perc max. 55 perc monoton megállás nélküli sétálás.
Mérte valaki, hogy ha én 15 perce itt ülök, akkor zsírt használtam-e el?
Vagy ha 23 percet sétáltam, akkor zsírt használtam-e el?
Vagy tegnap 2 órás edzésen, változó intenzitás mellett (guggolás, formagyakorlatok súlyok nélkül de mély állásban, zsákolás, birkózás) alatt zsírt használtam-e?
Mérte valaki, hogy mikor használ zsírt a szervezet, semmittevéskor mit használ, fél óra adott intenzitású edzéskor mit használ?
Szerintem a legtöbb ember teljesen a levegőbe beszél amikor erről a témáról ír. Nyilván van egy hitük, nézetük, elképzelésük, fantáziájuk a dologról, kell is hogy legyen, de a legtöbben sosem mértek ezzel kapcsolatban semmit, és mások méréseinek sem olvastak utána. Ezért gondolom ezt a levegőbe beszélés dolgot.
# 5
Szedjél be valami nyugtatót.
Látszik hogy semmi közöd a témához.
Fokozott izomaktivitás mellett, egy 20 év körüli embernek megközelítőleg 130as pulzustartományban végzett edzése mondható aerobnak. Ennek lényege a zsír és a szénhidrát égetése. Azért mondják, hogy legalább 30 percig tartson, hogy a glikogénraktárak kellően kiürüljenek. Azért mondják azt, hogy az edzés után is még tart a zsírégetés, mert a szervezet nem hipp hopp nyugszik meg, kell neki idő, és ezalatt energiára is van szüksége, amik a kiürített glikogén raktárak miatt, alacsony pulzusszám mellett a zsírból nyeri.
Anaerob: A pulzus magas, a szervezet nem győzi az iramot. Megkezdődik igen hamar a zihálás. A zsírt lassú lebontani, az izmot könnyebb. Energiára azonban szükség van. (...)
Persze, aerob alatt is történik katabolizáció, de az elhanyagolgató mérvű. Mivel, csakúgy mint a súlyzós vagy bármely egyéb edzés során jellemző az izomlebontás, csakhogy az edzés lényegéből fakadóan ez visszaépül a regeneráció során. Persze a kellő mennyiségű tápanyag bevitele mellett.
Ugyan sokkal részletesebben is össze tudnám szedni, de már ez is hosszú lehet azok számára akik lusták LEGALÁBB a google-be beírni egy két kifejezést és utánaolvasni.
Az a helyzet, hogy rohadtul el vagytok tévedve, és 45% nak van igaza...
Kardió edzés az aerob és az anaerob mozgás is lehet, az angolok nem is használnak külön kifejezést az aerob, és az anaerob kardióra, ezt csak a magyaroktól hallottam eddig, csak sajnos sokatok fejében itt is homály van, hogy melyiket miére mondjuk...
Aerob "edzés" én ezt az edzés szót sem szeretem, mert eleve nem edzel vele semmit...
tehát az aerob mozgás tartomány, az a mozgástartomány, ami alatt a szervezeted, a keringésed képes elegendő tápanyagot és mint az aerob szó is mutatja, oxigént szállítani az izomzathoz... mivel kap elég oxigént és tápanyagot a véráramból, így aztán eszébe sem jut, kiüríteni a glikogén raktárakat, így varázslatos 20 perc sincs, mikor "beindul" a zsírégetés...
A szervezeted folyamatosan használja a rendelkezésre álló kalóriát, nem kell ezt külön beindítani... amennyiben kalória mínuszban vagy, úgy fogyni is fogsz, az aerob "edzéssel" mindössze azt éred el, hogy a napi össz kalóriaigényed magasabb lesz... mivel egy egyszerű könnyű mozgás, amivel rengeteg energiát el lehet használni, ha van türelmed. Aerob mozgás az is, hogy itt ülök a székben és pötyögök, az is, aerob mozgás lesz, mikor majd mindjárt elsétálok a teszkóba... Ez a varázslatos aerob edzés amit így hívtok ez valójában ennek a tartománynak a csúcsát célozza be, erre vannak mindenféle pofás képletek, pulzusszámokról meg kutyafüléről, de a legegyszerűbb, ha úgy mozogsz, hogy éppen hogy csak képes legyél lihegés nélkül létezni.
Anaerob edzés mikor a szervezet nem tud elegendő oxigént és tápanyagot juttatni az izomzatodhoz, így aztán az felemészti a glikogén raktárakat, majd jön a katabolizmus...
Anaerob edzés a súlyzós edzés, de a kemény kardió edzés is...
# 8
Szerintem te a 45%-os másik felhasználóval belépve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!