Valaki elmagyarázná, hogy mi a biológiai oka annak, hogy az izom nagysága nem feltétlenül egyenesen arányos a fizikai erővel?
Például ha valaki edz , de nem kajál rendesen ,attól még a fizikai ereje nő, csak az izom mérete nem. Egy vékonyabb ember simán lehet erősebb egy nálánál sokkal vastagabbnál. Ez azért lehet, mert étrend nélkül maga az izomszövet erősödik, de mivel nem kap megfelelő tápanyagot nem vastagodik? Vagy miért? Elvileg mikroszakadások akkor is keletkeznek az edzéstől az izmon ha valaki nem kajál rendesen, akkor a pihenőidő alatt miért nem vastagodik? Vagy vastagodik, de csak egy bizonyos szintig? A további fejlődéshez kell a megfelelő tápanyag? Ezért van, hogy a kezdők étrend nélkül is fejlődnek egy darabig?
Bocsi, ha hülyeségeket írok, de tényleg érdekel! Csak találgatok, de nekem logikusnak tűnik.
Pelda:
A kepen a kisebb tomegu zold suly siman kiegyensulyoz egy nalanal nagyobb tomegut (de vedd eszre, hogy a kisebb az tavolabb van). Az emberi kar is ilyen, tehat ha pl. egy vekony embernek hosszu/hosszabb karja van, akkor vallbol lehet siman tud oldalemelest nagyobb sullyal csinalni. De ugyanakkor a tomeget nem szabad elhanyagolni, mert a nagyobb tomeg az mimdenkeppen nagyobb erot kepvisel, csak nem mindegy hogy van elosztva.
Ez is érdekes példa, köszi! Érdemes rajta elgondolkodni.
De akkor mondok egy másik példát is. A fegyencedzés például a nyers erőt növeli, az izom méretét nem annyira. Az erősödéshez tehát nem feltétlenül kell izomnövelés? Azt értem, hogy nagyobb izom tovább tud erősödni, tehát nem szabad elhanyagolni a tömegnövelést se, de ilyenkor biológiailag mi történik? Akkor amikor az izom nem nő, csak erősödik.
(Remélem érthető mit akarok mondani)
Az erő nem csak izomméret függvénye,hanem az idegrendszeré is. Minél többször végzel egy gyakorlatot,az idegrendszered annál inkább alkalmazkodik,annál inkább megtanulod a megfelelő egyensúlyozást,a mozdulat kivitelezését.
Tudtad,hogy egy csimpánz kb. 3x erősebb,mint egy átlagember? Pedig a súlyuk nem több 60 kilónál. Másképp működik az idegrendszerük,más az ízületeik felépítése is. Az ember a fejlődés során egyre inkább a bonyolult,apró mozdulatok kivitelezése felé mozdult el,ezért a kifejthető nyers erő mértéke csökkent. De így is sokkal erősebbek vagyunk,mint gondolnánk,csak a testünk alapesetben lekorlátozza az izmok teljesítményét az ízületek és ínszalagok épségének megóvása miatt. De vész esetén ez a legátló tényező kikapcsol,ezért vannak olyan sztorik,mint amikor egy edzetlen valaki egy baleset megelőzéséhez felemel és odébb rak egy kocsit.
1) Azert ez nem olyan gyakori jelenseg. Altalaban aki izmosabb az "erősebb" is.
2) Az erőt azert írom idézőjelben mert nem merhető objektíven. Egy fegyences pl. megcsinal 3 egykezes húzódzkodast de 120 kilót nem bír kinyomni. Egy nagyobb darab kondis meg kinyom 150-et de nem kepes egykezzel húzódzkodni. A birkozo egyiket se csinalja meg de mindkettot foldhozvagja..
Na most melyik az erősebb? Egyik sem. Mindenki masban jó.
Erre jó a kettes válasz hogy a beidegződött mozdulatokban erosebbek leszunk.
3) Ha vacakul kajalsz akkor az erod se fog noni egy idő után.
-glikogén betöltöttség
-vörös- és fehér izomrostok aránya
-sokan a zsírt is izomnak nézik
-ízületek erőssége
-agy-izom kapcsolat
-mentális felkészültség
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!