Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Miért is van szükségünk...

Miért is van szükségünk ezesetben zöldségre?

Figyelt kérdés

Annyi zöldséget eszek, amennyi húst (egy nap 500-700g-ot).


Viszont most hogy jobban megnéztem a fagyasztott brokkolinak a zacskóját, csak 2g rost van benne/100g. A karfiolban 0,9.


De a zabpehelyben(10,2), a tk kenyérben(12), a tk tésztában (9), van.

Miért eszünk zöldséget, ha a többi gabonafélében sokkal több a rost?


2014. máj. 11. 17:18
 1/10 anonim ***** válasza:
A zabban emészthetetlen rost van, de kell emészthető is és ez a zöldségekben, gyümölcsökben van meg. + a sok hús által állítólag savassá válhat a szervezet, ezt is tudod ellensúlyozni zöldségekkel. Utóbbi állítást azért páran cáfolják, de jobb biztosra menni.
2014. máj. 11. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Na ezt találtam még neked, bővebben leírva:


Alapvetően kétféle rost típust különböztetünk meg:


- Az emészthető rostok a gyümölcsökben, zöldségekben, olajos magvakban és hüvelyesekben találhatók, melyek a növényi sejtek és sejtfalak alkotóelemei. Ezek a vízben megduzzadnak. A legismertebbek ezek közül a pektin, nyák- és gumianyagok, valamint az útifűmaghéj. Az emészthető rost a felesleges vizet felveszi a belekből, így bővebb, lágyabb széklet képződik. E rostok állaga zselészerű, amely az emésztőrendszerben megköti a koleszterint, a zsírsavakat és az epesavakat, amelyek később a széklettel együtt eltávoznak. Éppen ezért hasznos a rostfogyasztás a vér koleszterinszintjének csökkentésére is. Lerövidítik a béltartalom áthaladását a bélcsatornában és megakadályozzák a székrekedést. Az emészthető rostban gazdag étrend csökkenti a szervezet inzulin-szükségletét, és előnyös a cukorbetegeknek, mivel lassítja a cukor felszívódását a bélből.


- Az emészthetetlen rostok megtalálhatók a gabonafélékben, az olajos magvakban és a hüvelyesekben. Elsősorban a vastagbél működését befolyásolják. Egyik legismertebb ilyen rost a lignin. Ezek a rostok is megkötik a vizet, de nem duzzadnak meg. Megemésztetlenül haladnak át a beleken, nem szívódnak fel és a szervezet enzimjei sem bontják le. A másik ismert ilyen rost a cellulóz, mely a bélmozgást fokozza, és elősegíti, hogy a rákkeltő anyagok és mérgek gyorsabban kiürüljenek a szervezetből.

Az oldhatatlan rostok jelentősen megnövelik a béltartalom térfogatát és lecsökkentik áthaladási idejét. A káros anyagok így gyorsabban ürülnek ki az emésztőrendszerből. Növelik a béltartalom mennyiségét. Az emészthetetlen rostban gazdag étrenddel elkerülhető a székrekedés, valamint az aranyér veszélye a bélműködés serkentésével.

2014. máj. 11. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hasznos választ! :)


Még annyi kérdés felmerült bennem, hogy a táp.táblázaton van olyan is, hogy

szénhidrát - x

ebből rost - x


hogy érti azt hogy ebből?

tehát ha olyan rostról van szó, amit nem tudunk megemészteni, nem szívódik fel, akkor annyival kevesebb ch-t viszünk be, vagyis emelni kellene a szénhidrát bevitelt?

2014. máj. 11. 17:49
 4/10 anonim ***** válasza:

igen, szerintem is az emészthetetlent nem kellene számolni.

De lehet hogy az emészthetetlent nem is számolják a ch-ba.

2014. máj. 11. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Szintiszoli123 ***** válasza:

Már régen foglalkoztat a rost dolog, de nem a zöldségevés, hanem a tápanyag felszívódás hatékonysága miatt.


A fentiekből nem következik az, hogy Ha ugyanennyi CH-t ennék, de nem ennék mellé zöldséget/gabonarostot, akkor jobban híznék, mert lassabban menne át rajtam a kaja és jobban/több felszívódna?

Zsírokra és fehérjékre ugyanez a kérdés. Romlik a rostoktól a felszívódás hatékonysága?


És itt van még egy részletkérdés: lehet-e zöldséggel egyáltalán kalóriát bevinni, ha azáltal, hogy gyorsítja a többi tápanyag áthaladását és lerövidíti a felszívódásra fordítható időt, legalább annyi kalóriát elvonok a szervezetemtől, mint amennyit beviszek. Plusz minél rostosabb a zöldség, annál nehezebben emészthető. Gondolom ezért létezik a negatív kalória foglama, ami ebből a szemszögből nem is tűnik annyira mítosznak.

Vagy csak rosszul értelmezem az egészet?

2014. máj. 11. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Szintiszoli123 ***** válasza:
2014. máj. 11. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy lassabb lenne az emésztés rostok nélkül, de többet vesztesz így az egészségeden, mint hogy nyersz vele pár dekát.
2014. máj. 11. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Szintiszoli123 ***** válasza:
Eszemben sincs elhagyni a zöldséget, csak elméletben kérdem: hogy többet kell-e e enni a zökdségfogyasztás miatt, rontják-e a felszívódsát/hasznopsulást, illetve jobban híznánk-e ugyanannyi kajától zöldségek nélkül?
2014. máj. 11. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Ezek jó kérdések, erre nem sokan tudják a választ szerintem.
2014. máj. 11. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Szintiszoli123 ***** válasza:

Sajnos.

Milyen lenne, ha ki lehetne írni a mekdonáldszban, hogy bigmek szendvics zöldség nélkül 500 Kcal, zöldséggel 400 Kcal :)

A másik, meg hogy akkor mi van szerencsétlen zebrákkal, akik főleg füvet esznek nem gabonát. Azoknak nem negatív a zöldséges kalória csak nekünk? Ennyire más lenne az emésztőrendszerünk?

Nem várok választ, csak ötleteltem.

Az egyik fenti linkben asszem benne is van, hogy morRris úgy tudja, a gabonarostok (fitátok) rontják a felszívódást (nem tudni, milyen mértékben) a zöldségrostok viszont nem.


Az angol wiki pedig ellentétes hatást tulajdonít a vízoldékony és vízben nem oldódó rostoknak. Ott az egyikről azt írják, hogy lassítja a cucc áthaladását, a másikról, hogy gyorsítja. Ezért eddíg azt hittem, hogy a két hatás kb kiegyenlíti egymást, de most, hogy Te mást írtál, már nem tudom.

Erre sem várok választ, csak kiírom magamból a kétségeimet.


"Egyszerű halandók" számára persze ez mind tök mindegy. Ez kb. egyedül engem foglalkoztat, mert nekem nincs éhségérzetem, ezért számolom a kalóriákat és szeretném tudni, mennyire lövök mellé.

2014. máj. 11. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!