Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Hogyan tudnak nagyobb terhelés...

Hogyan tudnak nagyobb terhelést kapni a tricepsz egyes fejei?

Figyelt kérdés

Nem értem a logikáját. A tricepsz a singcsonton tapad, pronáció-szupináció meg az orsócsont forgása miatt jöhet létre. A singcsont mozdulatlan.

Nem értem ki találta ezt ki hogy nagyobb terhelést kapnak a fejek.

Egyedül az alkar izmainak lesz más az aktivitása de a tricepsz ugyan azt a terhelést kapja. Javítson ki valaki ha tévedek.



2021. márc. 30. 11:29
 1/10 anonim ***** válasza:

A hosszú fej áthidalja a vállízületet is, tehát ha flexióba viszed a vállízületet (magyarul a testedhez képest előre pozícionálod a felkart), akkor jobban megnyúlik az izom.


Egyébként EMG-s vizsgálat alapján a másik két fej is mutat eltérő aktvitást a kar helyzetétől függően, de nem hiszem, hogy ennek nagy gyakorlati jelentősége van, ha szűk és széles nyomásokat is végzel.

[link]

2021. márc. 30. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

És megnyújtott pozícióban lehet hatékonyabban dolgoztatni a hosszú fejét (pl. karnyújtás fej fölött), vagy egy aktívan (lórúgás) passzívan (letolás) öszehúzódott állapotban?

Tehát mondjuk /letolás - karnyújtás fekve - karnyújtás fej fölött/ itt hogyan növekszik az aktiváció?

Vagy mondjuk ha aktívan feszül pl. lórúgás gyakorlatnál

2021. márc. 30. 16:54
 3/10 anonim ***** válasza:

Alapvetően a középtartomány körül érdemes, nem véletlen, hogy a nagy súlyos összetett gyakorlatoknál abban a tartományban mozognak a főbb izmok (guggolás, fekvenyomás, felhúzás).


Ha megnyújtod azzal adsz egy ingert, mivel az izmokban a rostokkal párhuzamosan futnak a receptorok (az izomorsó), ami gyakorlatilag egy módosult izomrost, ha ez kap egy nyújtási ingert, az a központi idegrendszer felé küldi az ingerületet, ami pedig reflexesen aktiválni fogja azt izmot (az, hogy mennyi izomrostot aktivál az idegrendszer és, hogy bekapcsolódnak-e a magas küszöbértékű rostok, az már a terhelés mértékétől függ). Maga a (terhelés alatt történő) nyúlás pedig mikrosérüléseket hoz létre az izomrostokon, ami hozzájárulhat az izomnövekedéshez (ez nem teljesen tisztázott téma, de vannak közvetett bizonyítékok, ami alapján nagy valószínűséggel igaz). Itt érdemes figyelembe venni, hogy egy ponton túl már az izom passzív elemei nyúlnak, ami egyrészt izomépítés szempontjából sem előnyös, de abban a helyzetben a teljesítmény is romlik, mert kisebb erőt tud kifejteni az izom, ezért a példánál maradva egy koponyatörő, - ahol 90 fokban van a kar a törzshöz képest - jobb lesz, mint egy fej fölötti tricepsznyújtás (ahol teljesen megnyúlik a hosszú fej).


A csúcsösszehúzódás szerintem inkább arra jó, hogy megtanuld érezni az izmot, illetve ha metabolikus hatást akarsz, magyarul bedurranni, mert abban a helyzetben jobban tudod folyamatosan feszülés alatt tartani az izmot.


Szerintem gyakorlati szempontból a lényeg: az idő nagy részében érdemes összetett gyakorlatokat alkalmazni, ami tricepsz esetében bármilyen szűken végzett nyomást jelent (tolódzkodás, fekvenyomás, fej fölé nyomás), ha pedig adsz hozzá plusz izolációt, akkor érdemes lehet alkalmazni az izmot megnyújtó meg csúcsösszehúzódást biztosító gyakorlatot is.

2021. márc. 30. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszi a választ. Így már érthetőbb.

Szűk nyomás egyébként (tricepsz domináns) miben jelent + hatást a tricepsznek? Egy izolációs tricepszgyakorlattal ellentétben.

Ha teljesen tricepszdominánsan csinálnám (sagittalis síkban teljesen hajlítanám a kezet excentrikus szakaszban) akkor a váll már nem is kapna terhelést és ez alapján már hiába van 2 ízületben elmozdulás mondhatnánk izolált gyakorlatnak is.

És a gyakorlat alsó részén ugye a hosszú fej nem lenne annyira nyújtva mint 90°-os izolált könyökfeszítésnél.

Alapgyakorlatoknál van EMG alapján plusz feszülés adott izomban? Mert tulajdonképpen csak izolált gyakorlatokat kötünk össze és emiatt tudunk nagyobb súlyokat mozgatni.

2021. márc. 30. 23:33
 5/10 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy a tested nem úgy van kitalálva, hogy izoláltan dolgozzanak az izmok. Összetett gyakorlatoknál nagyobb súlyt tudsz használni, de ez nem csak azt jelenti, hogy egy fekvenyomásnál nagyobb súlyt fogsz használni, mint egy izolált tricepsznyújtásnál, mert nyilván, hanem azt is, hogy nagyobb potenciál is van a gyakorlatban erőnövekedésre. Feszülés szempontjából azért lehet jobb, mert egy adott izomban a feszülés nagyobb lesz ha a többi izmot is a lehető legjobban megfeszíted, erre alapulnak az erőemelő gyakorlatok.


Testépítő szempontból van értelme izolálni is, mert tudsz felhalmozni plusz volument és izomfáradást lokálisan. Amiket leírtam inkább csak ilyen biomechanikai apróságok amikre érdemes figyelni, ha már izolációs gyakorlatot csinálsz (pl. ha már a nyomó gyakorlatok nagy részében amúgy is a belső és külső fej kapta a terhelés nagy részét, akkor logikus, hogy izoláció során inkább olyan gyakorlatot érdemes végezni, ami jobban megdolgoztatja a hosszú fejet).


Az EMG-s kutatások jók, de az EMG csak az aktivitást mutatja meg, figyelmen kívül hagyja pl. a mozgástartományt, ezért elképzelhető, hogy EMG alapján jobbnak fog tűnni egy lórúgás, mint egy szűknyomás, de ha abban gondolkozol, hogy 12 hétig csak az egyiket csinálhatnád, a nyomástól többet fejlődnél. Nyilván a való életben nem kell választani, csak azt mondom, hogy érdemes látni, hogy miben mennyi nyereség lehet.

2021. márc. 31. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Pl. akik dominánsabban edzik a bicepszüket (strict curl versenyzők) nekik viszont gondolom kell az izoláció mert húzódzkodással olyan nagy terhelést nem tudna kapni a bicepsz. Attól függetlenül hogy a könyökízületnek káros.

Igazából nem tudom, ha a logikát nézzük akkor egy izom izoláltan tud a legjobban fejlődni mert amúgy nem lehet neki akkora terhelést adni. Főleg ha sportágspecifikusan kimondottan a könyökhajlítóknak kell minél erősebbnek lenniük, akkor hiába húzódzkodok supinalt fogással akkor is a széles hátizom lesz az agonista. Itt is saggitalis síkban kéne előretolni a könyököket hogy átvegyék a szerepet a könyök hajlitói.


Vagy pl. fekvenyomással is azért tudunk nagyobb súllyal dolgozni tárogatással ellentétben mert a mellizomra ható erőkar csökken és a tricepsz besegít. (+ nem kell annyira stabilizálni a rudat mint az egykezes súlyokat)

Ha itt nem kap + terhelést a mellizom akkor nem fog jobban fejlődni (hipertrofia, intramuszkuláris koordináció nem javulna csak az intermuszkuláris)

2021. márc. 31. 10:02
 7/10 anonim ***** válasza:

Aki strict curl versenyző az nyilván végez karhajlítást, mert az már sportspecifikus dolog. Ez olyan, hogy egy erőemelő sem fog csak lábtolón edzeni, hiába ugyanazokat az izmokat edzi, mint a guggolás.


Én arról beszéltem, hogy nem csak a lokális terhelés számít, hanem az is, hogy az egész tested összességében erősödik-e, mert ha az erőd nem nő, akkor gyorsan platózni fogsz. Nagyobb erő = nagyobb potenciál izomnövelésre, nagyobb izomtömeg = nagyobb potenciál erőnövelésre. Ráadásul a hipertrófia egy nagyon lassú folyamat, nem sok értelme van azt várni, hogy hétről hétre (vagy akár hónapról hónapra!) történik valami érdemi változás, már csak ezért is érdemes erőfókuszúan edzeni. Másrészt gyakorlati szempontból nézve, mennyire reális, hogy minden egyes izomra külön-külön elvégzel 12-20 munkaszériát?


"Ha itt nem kap + terhelést a mellizom akkor nem fog jobban fejlődni"


Ez attól függ, hogy mit értesz plusz terhelés alatt? A terhelésnek a homeosztatikus állapothoz képest kell plusz terhelésnek számítania. De egy izolációs gyakorlathoz képest miért? Azokat az ingereket amik hipertrófiát indukálnak, ki tudod váltani összetett és izolációs gyakorlattal is. Pl egy viszonylag széles, de nem túl széles, megállított és nehéz (tehát bukáshoz közeli és/vagy nagy súlyos) fekvenyomás, szinte biztos, hogy fog adni hipertrofikus ingert. A kérdés, hogy ezzel tudsz annyi volument felhalmozni, ami felborítja a homeosztázist és növekedést indukál?


Én csak azt mondom, hogy van egy csomó egyéb faktor, ami nem közvetlenül járul hozzá az izomtömegnövekedéshez, de mégis fontos hosszú távon, plusz menedzselni is könnyebb ha mozgásokban, síkokban gondolkozol, mintha tisztán csak izmokban, ezért gondolom, hogy a nagy képet nézve nem egy jó megközelítés, hogy "ez vagy az vegytisztán jobb erre vagy arra az izomra". Másrészt az gyakorlatoknak célja, hogy EGYMÁST is erősítsék, ha valami olyan gyakorlatot végzel, ami a többire 0 hatással lesz, akkor nagy eséllyel nem a legjobb befejtetés. Épp ezért, ha pl. a tricepsz nem fejlődik a fekvenyomástól, akkor első körben én inkább kezdenék végezni szűk nyomást, ha pedig még mindig le van maradva, akkor a volument növelném. És itt jön képbe, hogy nem tudod a végtelenségig növelni a volument, mert így nagyon sok plusz terhelést kaphatnak más izmok is, amiket már szétedzettél (vagy akár a passzív szövetek, ezért nem a legjobb izomépítő gyakorlat deadlift). Itt jönnek képbe az izolációs gyakorlatok, valójában ez az értelmük.

2021. ápr. 2. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Ja és még egy dolog: nem az izoláció ellen beszélek, csak azt mondom, hogy érdemes látni a funkcióját. Van még egy szempont, ez az egyéni testarányok. Én pl. végzek izolációt bicepszre és tricepszre, egész egyszerűen azért mert viszonylag hosszúak a karjaim, a mellem és a széles hátizmom nagyon könnyen bekapcsolódik az összetett gyakorlatokba, ez viszont jól megágyaz annak, hogy a könyököt áthidaló izmok viszont lemaradjanak. A lábam érdekes módon ennek az ellentéte, elég jó alkatom van a guggolásokhoz, ezért nekem pl. nem sok értelme van nagyon izolálni a combfeszítőmet, mert full egyenesen háttal tudok guggolni annyit, amennyitől egy hosszabb lábú embernek már sikítani a dereka, a combhajlítom viszont hajlamos lemaradni, úgyhogy izolációnál az jön képbe.
2021. ápr. 2. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

"Ha itt nem kap + terhelést a mellizom akkor nem fog jobban fejlődni"


Erről beszéltem. Ha a fekvenyomásnál maradunk akkor a mellizom mozgáspályája megegyezik egy tárogatás pályájával (horizontális sík). Egy különálló izom nem tudja elkülöníteni azt, hogy rajta kívül dolgozik-e más izom vagy nem. Ő a terhelés okozta feszülés hatására fog alkalmazkodni (nagy intenzitásra erősödni, tehát az intramuszkuláris koordinációja fog javulni, ha pedig hipertrófiaspecifikus ingert kap akkor nyilván myofibrillárisan/szarkoplazmatikusan hipertrófizál) Ami segíti a mozgásban résztvevő izmok összehangolását az az idegrendszer intermuszkuláris koordinációja. Ettől még egy adott izom (jelen esetben mellizom) miért kapna "fejlesztőbb" ingert? Igazából itt nem értem, hogy egy összetett mozgásban összehangolt izmok erőkifejtése segíti-e adott izomban (fekvenyomás esetében mellizom/tricepsz/delta) az intramuszkuláris koordináció vagy a hipertrófia hatásosabb fejlődését/előidézését.

Ha a példádnál maradunk, akkor hosszú felkarral nagyobb terhelést fog kapni a mellizom, de ez alapjában egy mellizomspecifikus gyakorlat, a könyökfeszítő csak segédizom. Minden alapgyakorlatnál ez a helyzet a kar izmaival.

Erre irányult a kérdésem. Tehát alapgyakorlatokkal lehet-e akkora terhelést adni a karizmoknak, hogy azok úgy tudjanak fejlődni mint izoláltan. Mert ha a fizikát nézzük akkor egyik alapgyakorlat se képes olyan mértékben terhelni a karizmokat, mint a tisztán saját mozgáspályájukon végzett mozgás. (És itt rátértünk a sportágspecifikus mozgásokra)

"Én arról beszéltem, hogy nem csak a lokális terhelés számít, hanem az is, hogy az egész tested összességében erősödik-e, mert ha az erőd nem nő, akkor gyorsan platózni fogsz."

Ezt nem értem, miért nem erősödhet a testem ha ugyan azokat a terheléseket kapja minden izom csak izoláltan? Itt számít egy adott izomnál az intermuszkuláris koordináció érvényesülése erőnövelés szempontjából?(összetett gyakorlatoknál)(Ha nem lenne érthető itt arra gondolok, hogy pl. fekvenyomásnál maradva a tricepsz izom idegrendszer általi összeköttetése a mellizommal (intermuszkuláris koordináció) előidézi-e azt, hogy nagyobb erőt fejtsen ki az egyén ennek a két izomnak a közreműködésével, mint külön-külön a kettővel összeadva. Tehát kaphat-e ennek hatására nagyobb edzésingert a mellizom)

Egyébként ha szűk nyomás közben az alkarom ugyan úgy merőleges a talajra akkor miben jelent ez más terhelést a tricepsznek? Mert itt már válldomináns lett a gyakorlat mell helyett. (nyilván a mellizom felső rostjai is dolgoznak) Talán a vállízület elmozdulása miatt? Vagy azért mert a váll gyengébb mint a mell és jobban be kell kapcsolódnia a tricepsznek? Mert ha a második opció miatt, akkor nem teljesen értem, hogy ez mitől van. Ha a vállizom nem bírja emelni a felkart, attól még a tricepsz se tud nagyobb erőt kifejteni, mert akkor a rúd előreesne.

2021. ápr. 2. 22:48
 10/10 anonim ***** válasza:

"Tehát alapgyakorlatokkal lehet-e akkora terhelést adni a karizmoknak, hogy azok úgy tudjanak fejlődni mint izoláltan. Mert ha a fizikát nézzük akkor egyik alapgyakorlat se képes olyan mértékben terhelni a karizmokat, mint a tisztán saját mozgáspályájukon végzett mozgás."


Szerintem erre a pragmatikus válasz, hogy érdemes izoláltan edzeni a karokat, de ez nem azt jelenti, hogy az összetett gyakorlatok rosszak biomechanikai szempontból. Elmondom, hogy miért. Itt egy cikk, amiben EMG-s vizsgálat eredménye alapján vannak osztályozva a gyakorlatok. [link]


Ez megint pontatlan kicsit, mert a szerző csak magát vizsgálta és ő gyakorlott, tehát az idegrendszere elég hatékony lehet az izmok aktiválásban. De alapvetően az látható, hogy magas aktivitást mutat a bicepsz alsó és felső fogású húzódzkodásnál is ha nagy a súly. Hogy érthető legyen: az, hogy a széles hátizom az elsődleges mozgató, az még nem jelenti azt, hogy a bicepsznek ne kéne minél nagyobb erőt kifejtenie. Az izom megnyúlása már érdekes kérdés. Az izom relatív hossza valószínűleg nem változik sokat, mivel egyszerre történik könyökflexió és vállextenzió, tehát egyik ízületben rövidül, a másik ízületben nyúlik. Érdemes azt is figyelembe venni, hogy a két ízületben ezeknek a mozgásoknak a mozgástartománya nem egyenlő mértékű, tehát valamennyi hosszváltozás biztos létrejön. de nyilván nem annyi, mint a egy karhajlítás során. Viszont, és itt a lényeg, a középpályához közel lesz, tehát olyan pozícióban, ahol létre tud jönni a legtöbb kereszthíd kapcsolat. Összegezve: húzódzkodás során nagy mértékű aktív tenzió tud létrejönni az izomban, ha elég nagy a terhelés, amit követ izommegnyúlás de nem olyan mértékben, mint egy karhajlításnál, ráadásul az izomra adott ellenállási görbe sem olyan lesz. Ezért nagy eséllyel, a nagy mértékű aktivitás és feszülés ellenére, kevés idő telik el amíg a bicepsz terhelést kap.


Ez viszont nem hiszem, hogy önmagában azt kéne, hogy jelentse, hogy nem adtál hipertrofikus ingert, egyszerűen érdemes még izoláltan is terhelni az izmot, ha optimalizálni akarod az eredményt.


Én nem zárom ki, hogy lehetetlen kizárólag izolált gyakorlatokkal felépíteni egy izmos fizikumot, csak még sosem láttam ilyet. :D


"előidézi-e azt, hogy nagyobb erőt fejtsen ki az egyén ennek a két izomnak a közreműködésével, mint külön-külön a kettővel összeadva"


Hát, ehhez még két szinergista közös munkája sem kell, elég egy ha egy izolációs gyakorlat közben erősebben szorítod a súlyt és máris könnyebbnek érződik, ez a hiperirradiáció. De az izolációs gyakorlatok természetüknél fogva nem alkalmasak arra, hogy nagy erőt fejts ki, ezért az erődöt biztos nem tudod maximalizálni csak izolációval.


"Egyébként ha szűk nyomás közben az alkarom ugyan úgy merőleges a talajra akkor miben jelent ez más terhelést a tricepsznek? Mert itt már válldomináns lett a gyakorlat mell helyett. (nyilván a mellizom felső rostjai is dolgoznak) Talán a vállízület elmozdulása miatt? Vagy azért mert a váll gyengébb mint a mell és jobban be kell kapcsolódnia a tricepsznek? Mert ha a második opció miatt, akkor nem teljesen értem, hogy ez mitől van. Ha a vállizom nem bírja emelni a felkart, attól még a tricepsz se tud nagyobb erőt kifejteni, mert akkor a rúd előreesne."



Újra visszatérünk ahhoz, hogy attól, hogy egy izom gyenge, nem fog nagyobb erőt kifejteni egy másik szinergista izom, sőt, épp ellenkezőleg. A szűknyomás azért vonja be jobban a tricepszet, mert valamelyik izom gyenge, hanem mert eltolódik a mozgás a horizontális síkból a szagittális felé a mozdulat, ezáltal a könyökben nagyobb hajlítás jön létre (ergo jobban megnyúlik a tricepsz), a mellizom sternalis része viszont kevésbé nyúlik, mint egy szélesebb fogásnál.

2021. ápr. 3. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!