Merevlábas felhúzás jobban megdolgoztatja a derekat meg a combhajlítót mint a hagyományos felhúzás?
A programtól függ.Csinálhatod felváltva is.Azt azért figyelembe kell venni,hogy a kezdő szint után a gyakori felhúzás regenerálódását problémákat okoz.Ezért,ha testépítői szempontból nézzük,nem érdemes például heti 3x felhúzni.
Kellhet persze,de ritkábban.Ugyanis ekkor már akkora súlyokkal csinálod,hogy nem marad elég erő a köv edzésig.És az izom csoportokra sem lesz elég 1 gyakorlat, 3-4 sorozat.És ha van már egy komplex hátedzésed pld 3 gyakorlattal,benne evezés vagy húzódzkodással,kizárt,hogyha arra még ráteszel nagysúlyos felhúzásokat, abból regenerálódni is tudnál.
Merevlábas felhúzásnál fent semmikép sem kell belehomorítani,sőt érdemes megállítani a felső 3/4 nél a mozgást,hogy a derék ne terhelődjön.
Ha konvencionális felhúzást csinálsz, az alsó hát és a farizom nagyobb terhelést kap, mivel a medence nagyobb szögben dől a combcsonthoz képest, mint merev lábnál. A merev lábú ha jól csinálod, koncentráltabb terhelést ad a combhajlítónak.
Amit a #3 hozzászóló írt "Merevlábas felhúzásnál fent semmikép sem kell belehomorítani,sőt érdemes megállítani a felső 3/4 nél a mozgást,hogy a derék ne terhelődjön." nagyon fontos, ezt fogadd meg.
Ha jól sejtem egész testes edzést végzel. Haladó szinten az edzésterv összeállításánál érdemes figyelni arra is, hogy egy edzésen csak egy olyan nagy súlyos gyakorlat legyen, ami célzottan terheli az alsó hátat. Továbbá a gyakorlatok sorrendje sem mindegy, fáradt gerincmerevítővel illetve alsó háttal, ne állj neki evezni, mert be fogja korlátozni az evezésed, és valószínűleg a tartásod sem lesz jó a stabilizálást betöltő, fáradt alsó hát miatt.
Példa, 4 napos egész testes edzés, alsó hátat igénybe vevő gyakorlatok, egy cikluson belül 2 felhúzás:
A nap: edzés elején guggolás, hátra lehúzás vagy húzódzkodás.
B nap: edzés elején döntött evezés, edzés végén merev lábú felhúzás.
C nap: edzés elején katonai nyomás, hátra szintén lehúzás jellegű gyakorlat, edzés végén egyéb láb gyakorlat (lábtoló, hack guggolás, kitörés, egyéb).
D nap: edzés elején felhúzás, hátra nem kell egyéb gyakorlat.
Edzés napok között opcionálisan 1-2 nap pihenő mehet.
A merev lábú felhúzást szubjektív véleményem szerint jobb egykezes súlyzókkal végezni, mint rúddal. Egyrészt, jobban tudod pozicionálni a súlyt, effektívebben ki tudod használni a gyakorlat célzott hatásait. Másrészt, a core, alkar, csukló, váll stabilitását nagyon jól serkenti. Gondolj bele, egy 40-60kg-os súlyzónak még ha súlypontban fogod is, elég nagy tehetetlenségi nyomatéka és tömege, valamint lendülete van, a váll, alkar, csukló, hátizom végig erősen dolgozik hogy valóban kontrolláltan tudd végrehajtani a mozgást. Minden egykezes gyakorlathoz nagyon sokat hozzátesz, hogy a kéz, kar és core izomzata szokja a nagy súly kontrollált kezelését, javul az agy-izom kapcsolat. Már az első egykezes merev lábú felhúzás utáni edzésen érezni fogod, hogy az egykezes nyomás vagy fűrészelés azzal a súllyal amivel eddig csináltad, több tartalékkal megy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!