Akik régebb óta foglalkoznak a súlyzós edzéssel: Ti milyen hagyományos dogmákat engedtetek el?
Érdekelne, hogy akik több éve űzik a testépítést hobbi szinten (tehát főleg a sport szeretete miatt illetve egy jobb fizikum eléréséért) azok a kezdeti szabályokból mit engedtek el és mit gondolnak ezekről a dolgokról több év távlatából? Illetve ha még azt is odaírjátok, hogy hány éve űzitek ezt a sportot és milyen a testalkatotok/anyagcserétek azt külön megköszönöm.
Igazából az érdekel főleg, hogy csak én látom-e rosszul a dolgokat, vagy más is hasonló véleményen van?
Leírom konkrétan mire gondolok.
Anno 7 éve amikor elkezdtem edzeni, akkor grammra kimértem mindent mind tömegelés, mind diéta alatt. Minden létező tápkiegeket kipróbáltam, iszonyat pénzeket (havi 30-40ezreket) kidobálva az ablakon. Betartottam a napi 5-6 kajálást, illetve azt, hogy a nap mely szakaszában mit lehet. Diétában szigorúan ment a BCAA, glutamin, extra leucin, karnitin, stb. + alacsony intenzitású kardió. Az eredmény iszonyat lassú fejlődés, diétában a "2 létés előre, 1 lépést hátra" érzés.
Kb. 2-3 éve elkezdtem elengedni ezeket a dolgokat és most 32 éves fejjel levontam a következtetéseim.
Az anyagcserém lassú (nem, ez még mindig nem azt jelenti, hogy milyen sűrűn jársz WC-re), könnyen zsírosodom. Nekem alapvetően az a benyomásom, hogy a szénhidrátra rosszul reagál a testem, legyen az bármilyen (egyszerű vagy összetett), legyen a nap bármely szakában. Ezalatt azt értem, hogy amikor megszalad a bevitelem, akkor látványosan zsírosodom, pedig napi 2-300 grammról lehet szó nagyjából. Illetve nyomottabb, álmosabb is vagyok tőle folyamatosan, az edzés is rosszabbul megy.
Én tömegelésnél is inkább a zsírbevitelt növelem jobban, szénhidrátot inkább edzés után viszek csak be, szilárd étel formájában. A kajám napi 3 étkezésre korlátozódott, diétában pedig a régen eretneknek gondolt időszakos böjtölést alkalmazom évek óta. Miért is? Mert régen amikor még diétában is a napi 5-6, néha 7 étkezést preferáltam, akkor volt, hogy úgy hozta az élet, hogy kimaradt a reggeli és igazából azt vettem észre, hogy szinte másnapra látható volt a pozitív változás a formámban. Ez sarkallt arra, hogy kipróbáljam és most több év távlatából azt látom, hogy bevált. Valószínűleg a lassú, rossz anyagcserémnek is köszönhető ez, egy gyors anyagcseréjű ember feltehetően elkatabolizálta volna az összes izmát. Illetve időszakos böjtölésnek megvan az a mentális előnye is, hogy jóllakottságig tudok kajálni. Korábban azt a kis kaját szétosztottam 6-7 felé és úgy éreztem, mintha csak összekoszoltam volna a tányért és ugyanolyan éhes voltam kaja után, mint előtte.
Diéta alatt szinte nulla CH-n vagyok végig, inkább csak fehérje és zsír megy, persze sok zöldésggel amikben azért van némi CH. A kardióm heti 2-3 intervall kardió amiről szintén azt gondoltam, hogy butaság, de én úgy vettem észre, hogy sokkal jobban pucol és jobban tartja meg az izmot, mintha 1 órás lassú sétákat tolnék emelkedőn.
Tápkieget egyáltalán nem használok, legfeljebb diétában csúszik le 1-1 turmix, de csak amikor valami édesre vágyom. A szilárd kaja mindenek felett. És nem viszek be irgalmatlan fehérje mennyiségeket, csak olyan 1,5g x testtömeg mennyiség mehet be tippem szerint.
Nekem ezek a megfigyeléseim. Nyugodtan mondhattok hideget-meleget, nagyon érdekel mit gondoltok erről.
Természetesen ha versenyre készülnék akkor biztos nem így csinálnám, de szerintem egy tisztességes strandformát össze lehet hozni így is kockás hassal, átlagtól jobban definiált formával. És nem megyek sem a saját, sem a környezetem agyára sem.
A mai fejemmel azt mondom, hogy a tömegnövelés koncepciója eleve nem túl értelmes. Persze erősebb tudtam lenni zsírosabban, viszont amennyi izom jött az valószínűleg fel lehetett volna szedni szálkásan is, egy jól belőtt kalóriabevitellel. Ha pedig szívre teszem a kezem inkább lustaságból csináltam.
Egyébként igen, amiket leírtál azzal egyetértek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!