Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Tesépítés - Mikor növekszik...

Tesépítés - Mikor növekszik az izom?

Figyelt kérdés

Elöljáróban: Sok helyen olvasható és elfogadott, hogy a súlyzós edzés az izmot csak növekedésre stimulálja, az izom nem a súlyzózás alatt, hanem azt követően növekszik. Az edzést követő időszak a regenerálódás ideje, ami genetikától, izomcsoporttól, edzés intenzitásától függően tarthat néhány órától 3-4 napig is. A regenerálódás idején kiemelkedő szerepe van a napi 10-12 óra alvásnak (a táplálkozás fontosságát most itt nem részletezném).


1. KÉRDÉS

MEKKORA SZEREPE VAN AZ „ALVÁS” MINŐSÉGÉNEK? Ha valaki nem hosszúalvó típus, akkor hasonlóan megfelel az ellazult pihenés is? Azaz, regenerálódás szempontjából a hangsúly az alváson van-e, mint kikapcsolt agyi tevékenység, vagy a pihenésen, az izmok ellazításán, ami lehet pl. esti heverészés közbeni olvasás, tévézés is?


2. KÉRDÉS

MIKOR NÖVEKSZIK LEGINKÁBB AZ IZOM? Az izom növekedésének intenzitása nem egyenletes. Ha valakinek pl. szűkös az anyagi kerete a megfelelő fehérje mennyiség bevitelére, akkor fehérje szempontjából a regenerálódás melyik időszakát kellene előnyben részesítenie kompromisszumként? (… Azon kívül, hogy edzés végeztével mindig kell a fehérje bevitel, … meg szénhidrát, stb.) Szóval, mikor növekszik leginkább az izom?

- Egy edzést követő néhány órában?

- Egy edzést követő 24 óra alatt?

- Egy edzés után 1 nappal indul be a folyamat?

- Egy edzést követő 2-3 napban hasonló a folyamat? Nincs kiemelkedő szakasz?


Ezekről a kérdésekről mindenkinek lehet saját elképzelése, de bántódás ne essék, engem inkább a tudományosabb forrásból származó, ill. szakértőbb jellegű megállapítások érdekelnének.



#alvás #pihenés #növekedés #izom izomzat #mikor hogyan #regenrálódás
2020. jún. 27. 12:02
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

"MEKKORA SZEREPE VAN AZ „ALVÁS” MINŐSÉGÉNEK?"


A stresszhormonoknak is le kell leesnie, nemcsak az izmoknak kell pihennie.


"Azon kívül, hogy edzés végeztével mindig kell a fehérje bevitel,"


Ez nem ennyire fekete-fehér (akkor kell, ha amúgy hosszú ideje nem ettél előtte)


"Ha valakinek pl. szűkös az anyagi kerete a megfelelő fehérje mennyiség bevitelére, akkor fehérje szempontjából a regenerálódás melyik időszakát kellene előnyben részesítenie kompromisszumként"


Ilyen "kompromisszum nincs" a szervezet relatív jó a visszatartásában a fehérjének így "hatékonyabb a többször kevesebb"(bár a kutatások szerint napi 3-5 étkezés után "közel jelentéktelen" a hatás) de "pótolni" a fehérje mennyiségét nem fogja az időzítése.


"Szóval, mikor növekszik leginkább az izom?"

A kutatások nem tudják, mivel a kutatási módok nem ennyire pontosak, hogy ezt meg tudják nézni.

Annyit lehet tudni, hogy az edzés utáni fehérjeszintézis emelkedés és normalizálódás pár nap és egy hét között van,(a kérdés viszont nem egyértelmű, mivel változó a kutatások időtávja és van olyan rövid távú amely kutatás amely szerint heti 3-43 edzés mindig jobb mint 1-2, de van olyan kutatás is, ami azt mutatta ki, hogy hosszútávon a heti 3-4 szükségessé teszi a "deload"-ot, és ezáltal hosszútávon "kiegyenlítődik" .

2020. jún. 27. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!