Kezdőoldal » Sport, mozgás » Téli sportok » Mehet-e gyorsabban egy jégvito...

Mehet-e gyorsabban egy jégvitorlás, mint a hátszél sebessége?

Figyelt kérdés
2017. jan. 7. 22:00
 1/5 anonim ***** válasza:
Nem tartom valószínünek, és bármilyen vitorlázásról is van szó, nem a hátszél az optimális, hanem a háromnegyedszél. Ott megy a legjobban.
2017. jan. 7. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Mégis hogy menne gyorsabban, mint a szél ami hajtja?...
2017. jan. 7. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Igen, mehet. Itt a 3. pontban leírják. Meg gyorsabban is, mint a hajók, mert kisebb a közegellenállás. Akár 200km/h is elérhető velük, sok évszázadon át ezek voltak az emberiség leggyorsabb járművei.



[link]

2017. jan. 8. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
3 na hat ezt így nem gondoltam volna, viszont a leírt jelenség miatt nem jó a hátszél, mert ugye ott csak a torlóerőnk van, nem a leírt "felhajtó" erő.
2017. jan. 8. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

így van, pont ezért a modern vitorlások nem is arra törekszenek, hogy pont beleálljanak a szélbe gyakorlatilag a szélnyomásra merőleges vitorlázattal, hanem arra, hogy a vitorlázatot optimális szöget zárjon be a széllel. A hajóknál ehhez ég az társul, hogy amennyire csak lehet csökkenteni kell a közegellenállást, erre szolgálnak a mindenféle víz alatti "szárnyak", amik segítségével megfelelő sebesség mellett a hajótest minél jobban kiemelkedhet a vízből ( ha megnézed itt látszik, hogy már nem is a hajótest van a vízben igazából [link] ), a jégvitorlások viszont egy közel tükörsima felületen tudnak siklani, ami tökéletes ilyen szempontból, ráadásul a korcsolyapenge és a jég között a nyomás miatt egészen vékony vízfilm képződik (szintén fizika), ami még jobban segíti a siklást, a jégvitorlás egy vékony vízfilmen csúszik gyakorlatilag.


Ha megnézed, akkor a régmúlt ókori vitorlásai még úgy működtek amire ti gondoltok, hogy beletartjuk a vitorlát a szélbe, aztán az majd tol minket, a modernebb (értsd már itt is több mint 100 éves) technika viszont már ezt a felhajtóerőt használja ki.

2017. jan. 8. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!