Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » A mai (bicikli) dinamók is...

A mai (bicikli) dinamók is tudnak ilyen teljesítményt?

Figyelt kérdés

Nemrég kaptam egy ismerősömtől egy régi dinamót, rá volt írva, hogy 6 V, 3 W. Ki is próbáltam, felszereltem a biciklimre, és rákötöttem a multimétert. 5 km/h-nál már 8 volt váltakozó feszültséget mutatott, pedig ilyen sebességgel szoktam sétálni. Tekerni legalább 20 km/h-val szoktam (kivéve kanyarokban), ilyen sebességnél mutatott a multiméter 25 voltot, 40 km/h-nál pedig már 48 voltot. A rövidzárlati árama 550 mA fölé már nem ment.

Be is fogtam volna áramtermelésre, csak olyan hangosan zúgott, hogy már 50 méterről is felfigyeltek rám a cigány kölykök :D

Ha elérek kb. 20 km/h-ig, elkezd zúgni. Olajoztam is, meg mindent megnéztem rajta, de nem sikerült lehalkítani. Én meg ilyen hangerővel inkább el sem indulok akksit tölteni.


Amilyen dinamókat lehet ma kapni az áruházakban, azok milyen teljesítményt tudnak? (nem a névleges 6 V, 3 W-ra gondolok)

És milyen hangosak?



2012. júl. 7. 22:03
 1/9 anonim ***** válasza:

Én nemrég vettem egy ilyet, szintén 6V/3W, és én is hasonló feszültségeket mértem. A neten utánaolvasva megtudtam, hogy ezek a dinamók kb. áramforrásként működnek, mindig "igyekeznek" 0,5 A-t leadni, a kapocsfeszültség meg úgy alakul, hogy a leadott teljesítmény a sebességgel arányos legyen (nem emlékszem már a mért értékekre, de nekem 15 km/h körül érte el a 3W-ot). Amikor voltmérővel rámérsz, tkp. terheletlen feszültséget mérsz, ami nem különösebben releváns, mivel amint terhelést adsz rá, rögtön lemegy a kapocsfeszültség. Én a telefonomat töltöm vele, a telefon mérése szerint a töltőáram szintén 500 mA körül alakul 20 km/h sebességnél.

Zúgni ez is zúg, bár a bringaúton andalgó gyalogosok így sem figyelnek fel rám, úgyhogy annyira nem lehet feltűnő (rajtam füles van, meg egyébként is a hátsó kerékről hajtom, így én nem hallok semmit).

2012. júl. 7. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

És egy agydinamót jobban megéri megvenni?

(Vagyis nekem biztosan megéri.)

2012. júl. 8. 18:15
 3/9 anonim ***** válasza:
Annak alapján, amit hallottam róla, igen (nem zúg, jobb a hatásfoka, nem koptatja a gumit), én csak azért nem vettem, mert sajnáltam rá a pénzt :)
2012. júl. 8. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Sokkal jobb az agydinamó hatásfoka (a sima dörzsdinamó érezhetően lassít, az agydinamó nem). Viszont vannak vele műszaki gondok (szakadós kábel stb.), de ezzel majd a szerelő megküzd.
2012. júl. 9. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2012. júl. 10. 18:50
 6/9 anonim válasza:
A telefon töltésnél nem panaszkodik az akksi, hogy nem állandó feszültséget kap?
2013. márc. 24. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:

Meg váltóáramot.

Mert ugye a biciklidinamó az nem dinamó hanem generátor.

2013. márc. 25. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Én egy egyszerű egyenirányító-feszültséglimiter áramkörrel állítottam elő a töltőfeszültséget, ez 5V fölé nem engedi, alá igen, de az csak kis sebességnél fordul elő, ilyenkor a telefon nem panaszkodik, csak nagyon keveset tölt :)
2013. márc. 26. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Van ilyen, hogy bike2usb, ráadásul magyar cucc. A lényeg hogy agydinamóra kell kötni, és szabványos usb-feszültség jön ki belőle (amiről aztán telefont stb. tölthetsz). Persze ha nagyon lassan mész, akkor nincs annyi feszültség, azzal nem lehet mit csinálni, de nem is nagyon okoz bajt.
2013. márc. 28. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!