Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Hi-tensile carbon steel?

Hi-tensile carbon steel?

Figyelt kérdés
Gepida moundo 500 típusú biciklim vázára ez van írva. Na most ez a típus elvileg alu, akkor most ez "elírás", vagy mi a franc? A biciklit anno 60 000 Ft.-ért vettem.
2012. jún. 11. 14:52
1 2
 11/17 claidheamohmor ***** válasza:

A "high tensile" melyik online fordító szerint alacsonyan ötvözött? :) Akárhogy nézem is, inkább nagy szakítószilárdságú szerkezeti acél... :P Itt nem kell nagy dolgokra gondolni, sima szénacél (Alacsonyan ötvözött, valóban)

Van egy régi muffolt országúti acélvázam, 1020-as acél, mint fentebb írtam. Gugli a barátom:

SAE 1020

Chemical composition: C=0.20%, Mn=0.45%, P=0.04% max, S=0.05% max

Property Value in metric unit Value in US unit

Density 7.872 *10³ kg/m³ 491.4 lb/ft³

Modulus of elasticity 200 GPa 29000 ksi

Thermal expansion (20 ºC) 11.9*10-6 ºCˉ¹ 6.61*10-6 in/(in* ºF)

Specific heat capacity 486 J/(kg*K) 0.116 BTU/(lb*ºF)

Thermal conductivity 51.9 W/(m*K) 360 BTU*in/(hr*ft²*ºF)

Electric resistivity 1.59*10-7 Ohm*m 1.59*10-5 Ohm*cm

Tensile strength (hot rolled) 380 MPa 55100 psi

Yield strength (hot rolled) 165 MPa 29700 psi

Elongation (hot rolled) 25 % 25 %

Hardness (hot rolled) 66 RB 66 RB

Tensile strength (cold drawn) 420 MPa 60900 psi

Yield strength (cold drawn) 205 MPa 50800 psi

Elongation (cold drawn) 15 % 15 %

Hardness (cold drawn) 73 RB 73 RB

2012. júl. 1. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 claidheamohmor ***** válasza:
...kb. vízvezetékcső, csak sokkal vékonyabb falú :) :)
2012. júl. 1. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim válasza:
Elnézést kérek mindenkitől,aki szó szerinti meghatározását szerette volna hallani a High Tensile kifejezésnek!Nem használok online fordítókat,mivel egy hangyányi gyakorlatom tán van a témában.Bár alkalmazok két metallurgiában jártas gépészmérnököt magam mellé cégemben,nem szerettem volna laikusok számára felesleges,terminológiáktól hemzsegő,szabványokkal telezsúfolt,bonyolult körmondatokkal és gyönyörű ángélus műszaki szakkifejezésekkel teli,okoskodó magyarázatot adni egy egyszerű kérdésre.De fémiparosként nem kívántam a téma velejét leegyszerűsíteni a "az egyszerű szénacél","vízvezetékcső" és hasonló,amennyire általánosnak és frappánsnak hangzó,éppen annyira nem igaz és félrevezető megállapítások szintjére.Ezeken az oldalakon segítséget szoktunk kérni,nyújtani bizonyos témákban,nem egymás szakmai felkészültségét,vagy irodalmi jártasságát kóstolgatjuk.Mindazonáltal noha az elmúlt huszonöt évben jártam a jobb kerékpárcső gyártók üzemeiben(nem az irodák és raktárak,hanem a gyártósorok gépei és a tervezőasztalok között) és jelenleg is napi kapcsolatom van csaknem az összessel,nem tartom magam a téma felkent apostolának.A kerékpárvázak alapanyagai,megmunkálásuk,fejlesztésük cégemnél a napi gyakorlatot jelentik,de az ember mindig találkozhat valami újdonsággal,vagy gyakorlottabb,pallérozottabb elmével...
2012. júl. 1. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 claidheamohmor ***** válasza:

Bocs ha megsértettelek. Bár a szóban forgó acélok anyagukban tényleg nem sokban különböznek amindennapokban használatosaktól, a megmunkálásuk azért valóban jóval precízebb.

De azért mégsem egy Reynolds 531. (Bár azt már nem gyártják, 631 van helyette.)

Különben meg hadd szélesedjen a kérdező látóköre. Ha már egyszer elkezdte érdekelni, miből van a bringája... :)

2012. júl. 2. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 claidheamohmor ***** válasza:
(csak egy mellékgondolat: a logikád alapján a "nagy szakítószilárdság" szerintem többet mond a laikusnak, mint az "alacsonyan ötvözött" - ha már nem akarsz bonyolult szakterminológiát használni :D)
2012. júl. 2. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim válasza:

Üdv!

Sértődésről szó sincs,mindössze a tükörfordítás semmitmondó tényén túl a használhatóság lehetőségeit és korlátait magyarázó szókapcsolatot tartottam értelmesebbnek.Egy laikus számára a nagy szakítószilárdság(akár az érték feltüntetésével,akár nélküle) hangsúlyozása legfeljebb marketing-lőzung a pontos ok-okozat megértése nélkül.Magyarázatot,jelentésértelmezést kért a kolléga,azt igyekeztem nyújtani.

Magam is sajnálattal konstatáltam,hogy a Reynolds pár éve levette a termékpalettáról a csaknem nyolcvan éve gyártott 531-est.Sokan keresték,elsősorban hagyománytisztelet,kevesebben bizonyos tulajdonságai és ára miatt a belőle készült villákat.Kényelmes,rugalmas,bár kissé nehéz villákat,vázakat lehetett belőle készíteni,de csak a régi metódusokkal,mivel mangánötvözésű lévén,nem respektálta a TIG technológiát,ami manapság a legköltséghatékonyabb tömegtermelési módszer.Talán a custom építők növekvő érdeklődésére tekintettel újra gyártásba veszik(pillanatnyilag még nemleges választ kaptam...).Helyettesítése kompromisszumokkal megoldott.A 631-es (maradjunk a közérthetőbb kifejezésnél:)hőre keményedő ötvözet,melynek technikai paraméterei minden tekintetben jobbak a nagy múltú elődnél,ebből kifolyólag nem olyan "puha" és "hajlékony"(bocs'),de persze jóval drágább annál.Ha az utódlás kérdésében kellene nyilatkoznom,inkább az 525-ösre szavaznék.Mind mechanikai tulajdonságai alapanyagként,mind az alkalmazható eljárások,mind viselkedése kész vázként,valamint ára is inkább erre predesztinálja.Persze egy leszármazott mindig kicsit túlmutat felmenőin,így az 525-ös jobban alkalmazható a tömeggyártásban is.Talán kezdő vázépítőknek is érdemes ebből a csőből összeválogatott szettel kezdeni a szakmát.

2012. júl. 2. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 claidheamohmor ***** válasza:

Szívesen olvasnék tőled még ilyeneket :)

Szerintem páran vagyunk még így :)

2012. júl. 3. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!