Három sebességes(agyváltós) avagy egysebességes kerékpárt érdemes venni?
Sziasztok!
Kerékpár vásárlása előtt állok.
Jelenleg egy láncváltós S. Csepel 21 sebességes Landriderem van, de nincs kihasználva a 21 sebesség, nem az én világom a láncváltó.
Milyen típusúra lenne érdemes váltani?
Fő szempontjaim:
Kevés karbantartási igény
Megbízhatóság
Hosszútávú használhatóság
Mire használnám?
Eljutni A-B pontra 3km-es távolságra
Alkalmanként ez hosszabb is lehet (10 km)
Semmi extrém sport, csak felülni és hajtani a kerékpárt aszfalton.
Kinek milyen tapasztalata van egyik illetve másik "rendszerrel"?
Kiszemelt típusok:
Schwinn Csepel Budapest A/B 28as kerékkel női váz(igen, férfire nem tudok felülni..) 186cm magas vagyok, amennyiben ez számít.
Már csak az a nagy dilemma, hogy agyváltós legyen avagy sem.
Válaszokat előre is köszönöm.
A 3 sebességnek semmi értelme, mindig kettesben lesz. Az egyes annyira könnyű lesz, hogy emelkedőn gyakorlatilag nem haladnál vele, a hármas meg túl nehéz, nem lesz rá szükség kb sosem. Szóval ha valószínűleg úgysem fogod használni, akkor teljesen felesleges az a plusz súly a bringára.
Ez saját tapasztalat, első birngám 3 sebességes agyváltós volt. A követkető 5, az már sokkal-sokkal jobb, városi közlekedésre teljesen megfelelt, azon már használtam a váltót. :)
7 sebességes agyváltósnak több értelme lenne esetleg?
Faluban szaladgálni a cél a kerékpáral.
Jelenlegiben az nem tetszik, hogy a váltóval kell foglalkozni. Nem pedig csak annyi, hogy fel ülök a kerékpárra és megyek.
Aztán magától éri el a maximum sebességet, nem nekem kell váltani 7es fokozatba majd ha már nem bírom tekerni, mert olyan a domborzati viszony váltsak vissza stb.
Én nem értek a kerékpárokhoz.
Apum azt mondta, hogy az agyváltóson olyan a kettes fokozat, mint az egysebességes sebessége. A hármas pedig a turbó fokozat ha többet akarok.
Azaz gyorsabban menni, mint egy átlagos kerékpárral. Ha jól értettem.
A láncváltós bringát is tudod egysebességesként és 7 sebességesként is használni, így könnyű összehasonlítani.
Ha nem használod a váltókat, akkor egysebességes. Ha nem tetszik, hogy nem elég gyors vagy nem tudsz feltekerni az emelkedőn, akkor az egysebességes ki is esett.
Ha az első váltót nem használod, akkor hét sebességes lesz, így érzed, hogy egy hátsó váltó kezelése már megfelelően egyszerű-e számodra. Az agyváltóval is majdnem ugyanúgy kell váltani, mint egy első váltó nélküli láncváltóssal. Annyi a különbség, hogy az agyváltóval álló helyzetben is lehet váltani, sőt nem is illik vele terhelés alatt váltani. Láncváltóval pedig csak tekerés közben lehet váltani, bár a nagyobb terhelés alatt az olcsó rendszerek nem váltanak jól, ezért emelkedőn, gyorsítás közben itt is el kell venni kicsit a pedálozás erejéből a váltás idejére.
Három sebességes agyváltóval lenne egy sebességed a vízszintes útra, egy emelkedőkre, egy pedig lejtőre. Az egysebességesnél jobb megoldás, de nagyok a különbségek a fokozatok között, így a különböző meredekségű emelkedőkre nem lesz ideális áttételed.
Karbantartás szempontjából a láncváltó kicsivel több törődést igényel, és takarítani macerásabb. Az agyváltót ritkán kell karbantartani, de bonyolultabb. Szerintem legtöbben nem nyúlnak hozzá soha, amíg működik. Ha ki kell szedni a hátsó kereket pl. gumit cserélni, defektet javítani, akkor az agyváltós kicsit macerásabb.
Én erre
Erre a célra a 3 sebességes agyváltós ideális. Annyi, hogy majd meg kell tanulnod hogy szedd le defekt esetén, illetve tedd vissza, de nem bonyolult ez sem. Én nem vennék egysebességest, annyival nem lesz könnyebb a bringa egy Shimano Nexus 3 agyváltó nélkül, hogy legyen értelme, egyébként meg ahogy írod, a középső sebességben ugyanúgy viselkedik, mint egy egysebességes.
1:
Nagyon nem értek egyet. Szerintem városi közlekedésre olyan útvonalakon, ahol legfeljebb kis emelkedők vannak, a legjobb választas a 3 sebességes agyváltó.
Kezdjük azzal, hogy az hogy milyen a közepe, attól függ hogy milyen a két lánckereked aránya, teháa két 3 sebességes agyváltós bringa áttétjei eltérnek, hiába van mindkettőn Shimano Nexus 3. Tehát ami neked a közepes, az lehet hogy másnak más.
Én az enyémet úgy használom, hogy eleve 1-esben indulok és gyorsulás közben felfelé váltok. Síkon szembeszél nélkül 3-asig, majd úgy haladok. Szembeszéllel, nagyon enyhe emelkedőn csak kettesig. De a Lágymányosi hídra Pesti oldalról már egyesben tekerek fel. Mindhárom sebességet használom és ki is használom.
Mindenkinek nagyon szépen köszönöm a válaszát.
Végül egy három sebességes agyváltós lesz, ha minden jól megy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!