Könnyebb bicikli vs fogyás?
Én a helyedben keresztrejtvényeket fejtegetnék, annak is van kalóriaégető hatása.
Rád nézve még + is lenne a hatása, mert segítené a gondolkodásodat, ami most hagy némi kívánnivalót maga után.
Egy 3 kg-mal könnyebb bringa azt jelenti, hogy anyagokat, technológiákat is váltasz. Tehát nem csak könnyebb, hanem merevebb is lesz a bringa.
Ha a kerékből faragsz le és főleg a gumi, felni környékén, akkor az többet számít.
Viszont, ha mozgással fogysz, akkor valószínűleg erősödsz is a fogyás közben.
Az, hogy mennyivel konyebb tekerni ... az edzettsegeden mulik, vagyis a benned rejlo ero es kitartas fuggvenye.
Jatszhatsz olyanokkal mint attetel es az alkatreszek sulya, de ha edzetlen vagy ... ugy sem jutsz messzire.
Ha bringa ha könyebb bármilyen módon tehát leveszel róla egy 3kilós táskát akkor könyebben gyorsul és kicsit gyorsabb is lesz. Mert azt a sulyt nem kell gyorsitani és cipelni.
Amenyiben fogysz 3kilót azt nem fogod érezni. Egyrészt az egészből nem sok. Egy 70kg-os ember sulyának kevesebb mint 5%-a.
Másrészt az nem a bringán van.
Amikor bringázol a sulyod igazából nem cipeled mert ülsz. A lábad mozog az hajtja a bringát. De sulyodat nem tartod úgy,mint járáskor. Akkor sem,ha hatizsák van rajtad.
Harmadrészt a bringa akkor gyorsitható jól ha keréken könyit az ember. Azaz a komponens amit a legközvetlenebbűl gyorsitasz.
Mint ahogy a 4-es válaszomban is írtam, a kerekeknél van a különbség.
A kérdés viszont még mindig pontatlan. Ha csak el kell indulni és folyamatosan menni, akkor még a kerék sem számít igazán, hiszen csak egyszer kell gyorsítani. Ha sokat kell gyorsítani, akkor már számít a kerék tömege és ezzel együtt a szükséges energia. Tehát nem mindegy, hogy egy 1 órát időfutamról beszélünk vagy egy fél napos tekerésről. Utóbbinál már számít az is, hogy mennyit kell enni menet közben.
Amit 8-as ír, abban vannak logikai hibák:
"Amenyiben fogysz 3kilót azt nem fogod érezni. Egyrészt az egészből nem sok. Egy 70kg-os ember sulyának kevesebb mint 5%-a."
3 kg-ot nem tudsz egy pillanat alatt lefogyni, ezért nem érzed a különbséget. De a stopper megmutatja. Hátköznap gyakran egy kis hátizsákkal megyek, hétvégén övtáskával, versenyen meg csak egy mez van rajtam. Érzem a különbséget.
Ez az 5% egy 5 órás MTB versenyen 15 percet jelent. Már nem azok között érek be, akik között szoktam.
"Másrészt az nem a bringán van."
Teljesen lényegtelen... ameddig a bringával együtt haladsz. :)
Egyedül meredek részeken számít, hogy a saját súlyodat tudod előre-hátra mozgatni, ami sokkal jobb, mint a bringa mozdíthatatlnak tömegközéppontja.
"Amikor bringázol a sulyod igazából nem cipeled mert ülsz. A lábad mozog az hajtja a bringát. De sulyodat nem tartod úgy,mint járáskor. Akkor sem,ha hatizsák van rajtad."
Ez csak akkor igaz, ha síkon mész sosem állsz ki. Emelkedőn ugyanúgy cipeled a saját súlyodat és tatyódat is felfelé. Valamint kigyorsításoknál nagyon nem mindegy, hogy milyen tömeget kell megindítanod. (Fuss versenyt 10-12 éves, vékony gyerekekkel! Az első 10 méteren biztosan jobbak lesznek, mert 30-40 kg-ot kell megindítaniuk. Utána már nyer az izomtömeg és a tüdőkapacitás, de 60-70 kg-os felnőttként esélyed sincs lerajtolni őket.)
Ha súlyfelesleged van, akkor nem kívánod a nyergből való kiállást, mert bizony meg kell emelni a teljes testedet és meg is kell tartanod egy lábbal. Magamon is megfigyeltem, hogy a súlyom változásával változik a stílusom is. 70 kg felett nagyon nem akarok kiállni, 60 felé közeledve viszont gyakran felpattanok.
Ha eltekintünk a városi bringásoktól, akkor a "sulyod igazából nem cipeled mert ülsz" azért sem igaz, mert az úthibákat vagy a terep egyenetlenségét szintén kimozogja a bringás. Ha nem is durván, de kiemeli magad a nyeregből. (Ha nem teszi meg, akkor meg azzal veszít energiát és időt.)
"Harmadrészt a bringa akkor gyorsitható jól ha keréken könyit az ember. Azaz a komponens amit a legközvetlenebbűl gyorsitasz."
Az első fele igaz, én is ezt írtam. De nem amiatt, mert "legközvetlenebbűl gyorsitasz", hanem mert forgatni is kell. És ezért a legfontosabb a kerék kerületén (gumik, felni) lévő tömeg.
Összegezve: Egy rendszernek számít a bringás és a bringa, de nagyon sok részlet van, ami miatt a gyakorlatban számít, hogy honnan szedjük le ezt a tömeget.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!