Wing tsun/chun vs Kick-Box . Melyik a stílus jobb ezek közül?
Persze.Mondjátok meg neki is,hogy szar a kickbox
Végülis csak egy kb.Top2-es nehézsúlyú bunyós..
"Én nem is emelem egyik stílust sem a másik fölé . Félreértés ne essék . Minden tisztelem azoké kik elkezdik az egyiket vagy másikat űzni de azt azért lássuk be hogy vannak hatékonyak és kevésbé hatékony stílusok . Ha valakinek a wing tsun / chun jön be oké csinálja ha a savate , judo vagy karate akkor meg azt . Csak azért legyünk már reálisak egy picit . Vagyis hogy a küzdősportnak titulált stílusok sokkal jobban megadják azt a tudást ami egy real bunyóhoz kell ."
No, akkor újra értelmes hangnemmel: igazad van, vannak hatékony és kevésbé hatékony stílusok.
Legyünk reálisak egy picit? Rendben van, akkor ez a kijelentésed után ne irreális dolgot közölj. Tudod, hogy Szerbiában miért vernek el 2 éve Hung-Gar Kung-fusok 7 éve Kick Boxolókat? Azért, mert ott olyan a Kung-fu oktatás, amilyennek lennie kell! Elmondom ez mit jelent: brutális csontozati és izomzati edzés, technika gyakorlás, páros gyakorlatok az első 2 évben. Utána marad a csontozati és izomzati edzés, csak a formagyakorlatokat és páros gyakorlatokat felváltják a brutális sparringok. Nem itten olyan, hogy védőfelszerelés, meg pontozás...a nagy lófogat, egy fogvédő, egy kicsi MMA kesztyű és uccu neki, mint állat. És 2 évük volt jól begyakorolni a technikákat, most meg harcban használják őket. A küzdősportolókat, de a Boxolókat főként csak védésekkel végzik ki, mert az alkarja, tenyere rendesen fel van edzve ám egy Kung-fusnak. Hát ez a valóság, Macbeth! Ahogy a szerb srác is, én is teljesen jónak tartom a Boxot, de az nem valós harcba készült. A kéztartásuk is teljesen rossz kesztyű nélkül, a védelmük anélkül meg is szűnik, a lábukat, ami a legnagyobb fegyverük nem tudják védeni és a kezeiket nem edzik, simán szét lehet őket verni. Nyilván, nem mindig Kung-fu edzés ilyen jó, sőt, a legtöbbje gyér. De ez nem a Kung-fu stílusok hibája.
"Meg azt állítani hogy a wing-et utcára találták ki ? Ugyan már . Egy leányzó hozta létre azzal a maszlaggal hogy egy nála erősebb ellenfelet is képes legyőzni . Mindehhez sem erő sem jó kondi nem szükségeltetik ? Mintha azt mondanád hogy konyhakéssel van esélyed a kard ellen . Gracie-ék is pont ilyesmivel hozták létre a BJJ-t hogy egy gyengébb személy legyőzhesse az erősebbet . Mégsem sűrűn alkalmaznám utcán ."
Senki nem hangoztatja ezt a maszlag marketingdumát. A Wing Chunt önvédelemre készítették. Leírtam a sparringom a Boxoló barátom ellen, nem? Nem értetted meg? Akkor megint, hátha rosszul fogalmaztam. A túl rövid technikák miatt én nem tudom a Boxolókat támadni. De tényleg, semennyire sem. Viszont a Wing Tsun védelme kiváló és amikor nekemugrik, akkor egymás után blokkolom le frontálisan alkarral és könyökkel az ütéseit. Utcán törne a keze és nyernék, meg tudtam védeni magam. Ennyi a Wing stílusok lényege. Nem olyan gyönyörű férfias küzdelem, tudom én. De pont nem érdekel, ha egyszer megmaradtam és a másikban is csak annyi kárt tettem, hogy a kezeit tördöstem el. Eléggé fair. Akkor meg mi a baj a Wing Tsunnal?! Ja, hogy ringben nem ér semmit?! Hát aztán?! Nem oda készült! Ami Kung-fu stílus valódi harcba készült, például a Hung-Gar, Wudang, Choy Lay Fut, Tongbei Quan...stb, ezek pedig brutálisak. A Choy Lay Futosok rendszeresen küzdenek K1 szabályrendszerben Muay Thaiosok ellen és rendszerint elverik őket. Pedig a Muay Thai az egyik kedvenc stílusom, de ez az igazság róla! A többi pedig egyszerű, az emberi mechanizmusra épülnek, lazák, hihetetlen robbanékonyak és kiismerhetetlenek. Az északi Kung-fu stílusok pedig eleve jobban rúgnak jóval, mint a Kick Box, kézzel is jobb a védelmük, de a testharc is elég jól megy nekik. Akkor meg miről is beszélünk?! Hogy miért nincsenek ringben? Mert kakkantják hanyatt! Azért! Mert ettől függetlenül azok sem tudják a csontozatukat használni ringben, azok sem tudnak úgy küzdeni, ahogy a valóságban tennék.
Ha ezek után nem fogod fel, akkor nincs miről beszélni tovább. Az meg, hogy egyes országokban a Kung-fu stílusok dominálnak eléggé azt mutatja, hogy nem azokkal van a baj, hanem az oktatásukkal, amit nagyon sok helyen nagyon rosszul csinálnak.
De várjál, hadd beszéljek neked az emberekről, akik a valódi harcba készült Kung-fu stílusokat tanulják igazi oktatás mellett. Egy ilyen embernek az összes csontozata (fejcsúcstól a sarokig) betonná van edzve, elsajátították a páncélinget, melynek következtében nem kell többé a testük védelmére figyelniük, gyorsaságfejlesztő gyakorlatoknak hála olyan robbanékonyan mozognak, hogy egy jó minőségű kamera se nagyon veszi fel, egyszerűen olyan, mintha megvágta volna a videót, az állóképességük hihetetlen jó, 2 év után minden edzésen keményen tolják a sparringot, reflexfejlesztő gyakorlatokat is tolnak és többnyire a harc összes fázisában jártasak, valahol erősebbek, valahol gyengébbek, de mindenhol tudnak. Ennyi, ez az ember. Stílust nem mondok, mert minek?! Akkor tudsz ócsárolni. Tessék, ilyen egy valódi Kung-fus. És akkor be akarod nekem magyarázni, meg persze neki is, hogy ő majd nem lesz képes alkarral blokkolni egy Boxoló egyenesét, amire én már most képes vagyok, csak nekem még nem elég erős az alkarom ahhoz, hogy hazavágjam ennyivel. De az ütésbe való belekönyökléssel ki lehet végezni egy Boxolót és azt én minden sparringon gyakorlom, megcsinálom. Akkor? Hol itt a probléma?!
Én sem ócsárlok semmit. Mikor mondtam bármire is, hogy hulladék? Annyit mondtam, hogy a Kick Boxolókat eléggé gyakran elverik még ringben is a különböző harci stílusok, akár Box, Savate, Karate vagy Wing Chun. Van, amikor a Kick Box nyer, itt láthattunk egy linket, hogy abszolút jó a stílus, de ez ilyen. A Boxot sem ócsárolom, mivel nagyon szeretem és tetszik, jó stílus. De ha egyszer nem edzik a csontjaikat, akkor hatalmas hátrányban lesznek olyan harcosok ellen, akik edzik őket. Csupán ennyi a történet, Macbeth. És én akkor itt is lezárom, mert nincs értelme tovább beszélni erről, mert úgyse fogadod el, hogy te tévedsz. Igen, vannak gyengébb Kung-fu stílusok, a Wing stílusok is ilyenek, meg a Tai Chi is ilyen (bár az brutális testharcban), de nagyon sok stílust tudnék neked kapásból sorolni, amiket utcai harcra készítettek és nagyja egyszerűen mindenben jobb, mint a Kick Box. És még egy ilyen ellen is van esélye a Kick Boxnak, ha az ember jobban edzett és tapasztaltabb és/vagy hatalmas szerencséje van, de ez szerencse kérdése, amire én nem szeretek alapozni.
Gondolom nem értetted meg, nem fogadod el, de attól még nem lesz igazad. A Wing Tsun nem egy szörny, gyilkos stílus, de önvédelemre tökéletes. Ha szörny kell neked, akkor tessék, sorolok szörny stílusokat a világ minden pontjáról: Muay Boran, Taekwondoo, Jiu-Jutsu, Hapkido, Hung-Gar, Wudang, Choy Lay Fut, Box, Birkózás, Ninjutsu, Shuai Jiao, Tigris Kung-fu, Baji Quan, Tang Lang, Sambo, Savate, Capoeira...stb. Tessék, válogass. Van még, csak mondtam párat. Persze mindegyiket a tradicionális oktatása mellett kell érteni.
Na, akkor tessék. Innentől fogva te döntesz. Maradsz mellékutakon a tévhitben, vagy elfogadod, hogy tévedtél és nekiállsz tanulni. Mert ez csak egy kis részlet volt a dolgokból. Az meg a másik probléma, hogy te nem látsz az öklödön túlra, csak a látszattal foglalkozol, de a mentalitással nem, holott a mentalitás, amit egy stílus ad, az döntő szerepet játszik a győzelemben. És többnyire ebben erősebbek a keleti stílusok. A technikai fölény nem mindig van meg, például a Chang Quan vs Savate küzdelem az pont az emberen és a mentalitáson múlik, mivel technikailag szinte hót ugyanaz a kettő. Annyi, hogy a Chang Quan jobb testharcban és földrevitelekben, de rúgásokban és kézharcban egy szinten van a kettő stílus.
Na, örömmel segítettem, bár úgyse tanultál semmit, de ez már rajtad áll.
Üdv!
Mondom hogy nem nézem le a stílusokat . Sőt mindegyik páratlan a maga nemében . Csak akad amelyik jobban igazodik a mai korhoz mint a thai , kick és francia box sima ökölvívás . Kevésbé kötöttek , merevek . Mondod nem tudod támadni a boxolót . Már bocsi hiába lehet jó a védekezése a wing nek , hiába tudod te hárítani vagyis a boxoló nem tud megütni ám mit érsz azzal ha te sem tudod érdemlegesen megcsapni az ellenfelet ? És már megbocsáss de hol van az előírva hogy egy kickboxot űző nem keményítheti fel magát ? Ha valaki komolyan foglalkozik vele akkor nemcsak a teremben gyakorol hanem otthon is vagyis akár egy más stílust űző is elkezdhet keményíteni .Továbbá vegyünk egy példát . Mész hazafelé a boltból erre szembetalálod magad egy "rosszarcúval" ki lehet fél életét utcai bunyókban élte le . Adta is kapta is az ütéseket . Mered állítani teljes biztonsággal hogy a wing vagy más kung-fu stílussal képes lennél győztesként kikerülni a " csetepatéból " ? Ha elég magas szinten űződ ami jelent 2- 2,5 évtizedet azt mondom oké van esélyed de nem biztos . Miért ? Mert ha nem sparringolsz , nem tapasztalod meg milyen a bunyó kevesebb eséllyel indulsz . És a tapasztalatlanság hiányát annyira nem kompenzálja a technika vagy az erő . Bár igaz ezek is lényeges dolgok ám a tapasztalat amint írtam nagyban dob az esélyeiden . Ezt pedig sparringgal lehet legjobban megszerezni
Magam is azt mondom minden stílus szép és lehet hatékony de akadnak amelyek hatékonyabbak mint mások . De igen ha valaki a kung-fu ban érzi otthon magát akkor inkább azt csinálja mivel hiába van elkönyvelve egy másik "harcrendszer" jobbnak ha a "tanuló" kényelmetlennek érzi hiába a jobb technika akkor sem fog fejlődni az adott stílusban mivel annak a rendszere távol áll az ő ú.n.személyiségétől .
Várjál még, adok neked egy videót. Bár így laikus szemmel nem fogsz látni semmit és minden egyes technikába bele lehet kötni, mivel tökéletes technika nincsen és mivel Kung-furól van szó te máris csak a hibákat keresed és azt el fogod felejteni, hogy ők még a Muay Thainál is jobban könyökölnek, de azért ez nem jó semmire, mert nem látjuk MMA-ban, szóval igen, feleslegesnek tartom megosztani veled, de mégis megteszem, hogy mondhassam magamnak: én mindent megpróbáltam. A videó elején sok a duma és ráadásul kínaiul, felirat meg nincs, de tekerj bele kicsit és vannak egy olyan 20 percnyi San-Shou gyakorlatok. San-Shou gyakorlat, azaz az egyik fél támad, mintha sparring lenne, tehát rendesen, a másik fél pedig rendesen véd (mivel rendesen támadják, tehát ez NEM párosgyakorlat!!) és vissza is támad, ha tud, viszont azzal óvatosan, mert rajta nincs védőfelszerelés. Tehát a San-Shou az tulajdonképpen sparring részletek, nagyon jól felkészítenek a sparringra (nem úgy, mint a párosgyakorlatok. A párosgyakorlatok a San-Shoura készítenek fel, a San-Shou pedig sparringra).
Itt a videó: [link]
Igen a karate , wing és egyéb keleti stílusok életformák és sok idő kell ahhoz hogy oly magas szintre juss hogy biztonsággal tudd alkalmazni ezen harcművészetek "fogásait" egy éles helyzetben . Régen talán rendben is volt vagy ma is egy olyan helyen ahol nem kell/kellett attól tartanod hogy hazafelé menet bárki eléd állva erőszakosan próbál rávenni téged hogy átadd értékeid . Vagyis ma már nincs arra idő hogy akár egy évtizedet tölts el annak megtanulásával hogyan védd értéktárgyaid illetve ha a szükség úgy hozza akár életed is . A lényeg hogy minél gyorsabban és minél hatásosabban tudd fejleszteni magad . Erre pedig a küzdősportok alkalmasabbak mint a harcművészetek mivel sokkal lényegre törőbbek .
A harcművészet inkább páratlan szépséggel bíró életforma amihez egy élet is kevés hogy tökéletesen magadénak érezd minden szépségét s hogy valódi mesterévé válj .
Sok múlik az önszorgalomban is!
Ismerek olyan "Kung fust" aki heti 2x eddz és ennyi. Semmi csontozati edzés, ugyan olyan gyenge a keze. Ellenben tudok nem egy boxolót aki gyakran verekszik utcán (akár több, nagyobb emberekkel is) akiknek fel van keményítve az ökle, de még az alkarja is. Így már tudnak is kettős fedezékezni ha úgy kell, meg ütni is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!