Szerintetek melyik a legjobb harcművészeti stílus, és szerintetek miért?
Aranybogaram amiket felsoroltál:
K1 - ez se nem küzdősport, se nem harcművészet, ez egy szabályrendszer.
Kick-box - ez a leggagyibb küzdőSPORT. Ez mitől hatékony neked?
Thai box - ez oké, de én is írtam, hogy ez jó.
Kínai box - ilyen nincs is. A kung-fura gondoltál? Mert ha igen akkor az egy nagyon tág fogalom. Mert kb. 500-féle kung-fu irányzat van.
- Tai chi (így kell helyesen írni és nem Thai chi)- ez is egyfajta kung-fu. Belső stílus, ami inkább egészségmegőrző mozgó meditáció, mint valódi harcművészet.
- Wing chun - A wing chun is egy kung-fu irányzat. Aminek nagyobb a legendája, mint ami a valóság. A mókusbox sokszor megbukott élés küzdelemben, más stílusok ellen.
- Jet kune do - Bruce Lee találta ki, oké. És? Ez egy BEFEJEZETLEN harcművészet, amit csak maga Lee tudott jól használni, hiszen saját magára szabta az egész rendszert. Szóval ez a harcművészet max. névleg létezik, amúgy nincsen.
Szóval kérdező itt két ember nem ért a harcművészetekhez. A másik is te vagy.
Haha, kérdező, ha te annyira értesz hozzá, akkor miért kérdezted. Nem felelt meg a válasz az igényeidnek? Akkor miért volt ott, hogy "Szerintetek"? Ha megkérdezem, hogy "szerinted finom a kakaó?" akkor arra nincs rossz válasz. Nem kezdem el mondani, hogy nem értesz hozzá, ne szólalj meg. Nem röhejes? Szerinte az jó.
Amúgy, nagyon is igaza van. Magyarországon a wing tsun, tzun oktatás ratyi. Ugyan ez van krav magával, meg a többivel. Box, thai-box, ezek a leghatékonyabbak.
Jeet kune do - Annyi igaz, hogy befejezetlen. Viszont messze nem "névleg létező". A mai napig oktatják. Az első iskolát Bruce Lee halála után a felesége nyitotta meg, a könyvből, amihez Bruce diktálta le, (hozzáteszem ISZONYATOSAN részletesen!), majd rajzokat készítettek hozzá. Az oktatás színvonala jelenleg (legalábbis kint Kínában) igen magas!
K-1 - No komment. Az egy szabályrendszer.
Kick-box - Erőteljes KÜZDŐSPORT. Az nem harcművészet. Van egy fontos különbség a kettő között. Na de: Erőteljes nyújtott, hosszú mozdulatok. Pont a hosszú mozgások miatt túlságosan is könnyű kivédeni, viszont ha betalál, az igencsak fájdalmas.
Tai chi - Az oktatása a magyaroknál nem jó. Egyébként viszont egy lágy belső stílusa a kung-funak, de tekinthető külön harcművészeti ágnak. Ha megtanulod használni, a könnyű mozgás végett (ismétlem: ha megtanulod JÓL használni!!!) egy boxolót, birkózót, BJJ-t űző embert kiiktatni nem lesz nehéz!
Wing chun - Amennyiben ch-val írod és nem ts-sel vagy tz-vel, addig rendben van. A chun egy erőteljes (eredetileg) durva, kíméletlen stílus. Ez viszont marad a kung-fun belül.
Kínai box - Ez gyakorlatilag a wushu. Több irányból is merít elemeket. Jet Li és Donnie Yen is használják. A filmekben koreografált, biztosított verzióban, de ezt láthatjuk tőlük, kivéve, ahol a film mást követel. Donnie Yen az Ip Man-ban értelemszerűen nem wushu-t használ, illetve Jet Li a Tiltott Királyságban sem. Erőteljes, gyors mozgásokra épül. Rövid távú, a rohangálás nem igazán tartozik hozzá. Közeli állás szükséges.
Thai-box - A felsoroltak közül a tai chi-vel ez holtversenyben első helyezett. A muay thai térd-könyök-boka központú. Három kemény izületet használ, a behajlított végtagok pedig gyorsítják és lendületesebbé teszik a mozdulatot, ezáltal erősebb is.
!Kamlyn - 52/F!
"Jeet kune do - Annyi igaz, hogy befejezetlen. Viszont messze nem "névleg létező". A mai napig oktatják. Az első iskolát Bruce Lee halála után a felesége nyitotta meg, a könyvből, amihez Bruce diktálta le, (hozzáteszem ISZONYATOSAN részletesen!), majd rajzokat készítettek hozzá. Az oktatás színvonala jelenleg (legalábbis kint Kínában) igen magas!"
Ez kamu! Bruce Lee-nek sok tanítványa volt, de mesteri szinten egyik tanítványa sem tanulta meg a JKD-t, és pont azért, mert maga a stílus nem volt befejezve. Másrészt Lee nem tanított Kínában JKD-t, csak Amerikában. Sok helyen tanítanak JKD-t, az összes kamu. Hiteles JKD edzés hogyan létezhetne, úgy, hogy maga az alapító meghalt a stílus befejezése előtt?
"Kick-box - Erőteljes KÜZDŐSPORT. Az nem harcművészet. Van egy fontos különbség a kettő között. Na de: Erőteljes nyújtott, hosszú mozdulatok. Pont a hosszú mozgások miatt túlságosan is könnyű kivédeni, viszont ha betalál, az igencsak fájdalmas."
Erőteljes? Haha..na ne nevettess! Régebben valóban az volt, manapság csak elcseszett semi és light contact meccsek vannak főként. A low-kick és full contact szabályrendszerben pedig csak olyan kickboxolók versenyeznek akiknek a kickbox mellett igen komoly muay thai tudásuk is van (vagyis tulajdonképpen thai boxolók). Egy bóvli pointfighting stílus a mai kickbox.
"Tai chi - Az oktatása a magyaroknál nem jó. Egyébként viszont egy lágy belső stílusa a kung-funak, de tekinthető külön harcművészeti ágnak. Ha megtanulod használni, a könnyű mozgás végett (ismétlem: ha megtanulod JÓL használni!!!) egy boxolót, birkózót, BJJ-t űző embert kiiktatni nem lesz nehéz!"
Lófaszt! Ez az év vicce! Kínai taichi mesterek is inkább gyógytornászok, mint harcművészek. Az egész egy filozófiai marhaság.
"Wing chun - Amennyiben ch-val írod és nem ts-sel vagy tz-vel, addig rendben van. A chun egy erőteljes (eredetileg) durva, kíméletlen stílus. Ez viszont marad a kung-fun belül."
Tipi-tapi cicapacsi köcsögkarate a wing chun és az ágazatai is. Hatalmas a marketing körülötte és nem csak itthon, hanem Kínában is. Láttam már kínaiakat egymás ellen wing chunt használva sparringolni. Hát az egész egy lökdösődéses csipkelődés volt. Punciharc.
"Kínai box - Ez gyakorlatilag a wushu. Több irányból is merít elemeket. Jet Li és Donnie Yen is használják. A filmekben koreografált, biztosított verzióban, de ezt láthatjuk tőlük, kivéve, ahol a film mást követel. Donnie Yen az Ip Man-ban értelemszerűen nem wushu-t használ, illetve Jet Li a Tiltott Királyságban sem. Erőteljes, gyors mozgásokra épül. Rövid távú, a rohangálás nem igazán tartozik hozzá. Közeli állás szükséges."
Nem. A kínai box az nem wushu! A wushu az nem is egy harcművészet, hanem egy fogalom egy gyűjtőnév. A kínai harcművészetek gyűjtőneve a Wushu, pont úgy, ahogyan a japán harcművészetek gyűjtőneve a Budo. A kung-fut szokták kínai boksznak nevezni.
"Thai-box - A felsoroltak közül a tai chi-vel ez holtversenyben első helyezett. A muay thai térd-könyök-boka központú. Három kemény izületet használ, a behajlított végtagok pedig gyorsítják és lendületesebbé teszik a mozdulatot, ezáltal erősebb is."
Holt versenyben a tai chi-val? Azt a hanyatt b*szódott Szent Magdolnáját! :D A muay thai tény, hogy kemény és hatékony, de a behajlított végtagok nem gyorsítják az ütéseket és a rúgásokat. Pont ellenkezőleg! Egy ökölvívó jobb egyenese sokkal gyorsabb és pontosabb, mint egy thai boxoló könyökütése. Magam is boxolok és thai boxolok jó pár éve. Jók a thai-os térd/könyök technikák, de lassabban és pontatlanabbul is lehet kivitelezni, az más kérdés, hogy találatkor jobban pusztít, mint egy sima jobb horog vagy bal egyenes.
Te 52 éves vagy? Hát...ezt sem hiszem el.
Amiket írtál, azokra is mind igaz ami más stílusokra is.
Én ninjutsuzok, de abból is van olyan amit érdemes csinálni, és olyan amit nem.
Mindig az oktató hozzá állása, tapasztalata, és képességei azok amik eldöntik, hogy az általa oktatott stílusnak milyen értéket ad.
Így biztos, hogy van gagyi az általad felsorolt stílusokból is, meg van olyan ami tényleg korrekt és működő dolgokat tanít.
Ahol gyűlölködést, bármilyen negatív hozzá állást tanít az edző, például szeret le szólni más stílusokat, vagy harcművészeket, az nem harcművészet...
Tisztelettel,
Mások az irányultságok és a mélységek. (természetesen előnyökkel és hátrányokkal, nézőpontok kérdései)
Ami kifejezetten a harcművészet(ek) érinti érdemes eltűnődni, hogy az egyén számára milyen irányzat a megfelelő (testalkat és szellemiség tekintetében egyaránt). A lágyabb stílusok, amik inkább kitérnek és elvezetik a támadásokat, visszahatva a támadó energiájával és a stílus technikáival, vagy keményebb blokkokkal és "merevebb" (nem hajlékony erővel, mint a lágy stílusok) támadásokkal.
Mindent összevetve így is úgy is a harmónia a lényeg, amit a gyakorlottabb harcosok is éreznek, felesleges a szájkarate-teória. A harc nem irányzat kérdése (előnyök-hátrányok kérdése leginkább), egy harc kimenetele sok dolgon múlik... a pillanat... az adott szituáció... hogy mennyire ismered a saját harcművészeted és mennyire tudod alkalmazni, mennyire vagy jelen akaratban és tudatban, amihez persze hozzájárul a fizikum, a környezet és még a napsütés dőlésszöge is azon túl, hogy mennyire ismered az ellenfeled... sattara. :)
Az a lényeg, h hogy ki(k) tanítja(ák) az adott stílust igazolható mesterektől eredeztethetően (vagyis akik a stílusban igazolhatóan neves mesterektől származó "tiszta" tananyagot oktatnak).
Annak mindenesetre semmit nem érdemes elhinni, aki több száz éves harcművészeteket becsmérel. Nincs jobb-rosszabb, "más" van, más megközelítése ugyanannak. Utak vannak, a művészetek útjai és szakirányú mélységei. Előnyökkel és hátrányokkal. :)
Bármelyik iskolát nézzük is, nem hiszem hogy egy értelmesebb mester bármikor olyat tanítana, hogy nézzünk le másokat, aki akaratot és energiát fordít arra, hogy tanuljon (és közben tanítson is, hiszen mindig vannak kezdők, sőt még a mester is tanul a tanítványoktól), fejlődjön, jobb harcos, jobb ember legyen...
Ilyeneken vitatkozva nagyon tévútra mehetünk, nem érdemes.
A harcművészeteket érintve ezeket mindenképp érdemes megszemlélni közelebbről:
Aikido
Iaido (fegyveres)
Ju-jitsu
Karate
Kempo
Kendo (fegyveres)
Taekwon-do
Kung-fu (shaolin)
Kung-fu (wing tsun)
Tai-chi
Capoeira
Thai Box
Mindnek megvan a szépsége és értelme... értelmében a szépsége... előnye és hátránya, ezeket próbáljuk többek között egyensúlyba hozni. :)
Tisztelettel,
fuj
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!