Melyik az a küzdősport, amivel a legtöbb másik küzdősportot ki lehet védeni vagy blokkolni vagy hogy mondjam?
Igen, pont ilyen példát vártam, hogy egy 33/21 W/L arányú MMA-s bohócot lebírkózik a szőnyegen...
Majd ha lenyom egy kínai shaolin szerzetest, vagy esetleg egy japán jujitsu vagy aikido mestert akkor komolyan is fogom venni.
Na áljál le. ez a csóka merte vállalni, hogy Gracie, Bas Rutten stb ellen kiáll. Odaállt, és vállalta a következményeket, hogy szétverik, eltörik a kezét. http://www.youtube.com/watch?v=excCX4U_5DM
A shaolin papok, jujitsu és aikido mesterek viszont nem. Na vajon miért? Azért, mert nagyon jól tudják, hogy szétrúgnák a v@l@gukat. Ha űznél küzdőspotrtokat, tudnád, mi a szitu. Nézz kevesebb kungfufilmet... :D
Nem.
Az igazi mesterek tudják, hogy a harc nem az önfényezésre való és nincs értelme bizonyítani maguknak azt, amit úgyis tudnak.
Ez a kihívok bárkit aki meri felkiáltás csak marketingfogás. Tudta ő is nagyon jól, hogy egy kínai nagymester shaolin pap, aki a templomban él és telefonról esetleg talán már hallott nem fog elmenni hozzá csak azért, hogy bizonyítson.
Ha igazán tökös legény lenne és bizonyítani akarta volna magának és a híveinek, hogy Ő mekkora kemény csávó akkor Ő megy el kínába és japánba, odaáll a szerinted kamu mesterek elé és kihívja őket egy harcra. Elfogadták volna, attól nem kell tartani.
@18:17
Úgy gondolom, nem ő az egyetlen, akinek gondolkodnia kell még. Persze, racionális következtetés, hogy a ki nem állás a hasznavehetetlenség és félelem jele. Evvel le is zárhatnánk a kérdést. De minek a jele lehet még? Hmm?
Egyszer találkoztam egy boxolóval egy pesti buszon. Felismerte a rack-et, amiben az eszközeim hordom. Megkérdezte, mit űzök, elmondtam. Elmesélte egy barátja történetét, aki fiatalon talán magyar bajnok boxoló lehetett, már nem emlékszem a címére. A lényeg, hogy egyszer kihívta egy középiskolás osztálytársa, de nem fogadta el. Erre válaszul elverték. Nem ütött vissza. Miért nem ütött vissza? Miért van az, hogy aki tud valamit használni, mégsem használja?
A válasz kézenfekvő. Ugyanazért, amiért egyes mesterek sem szállnak harcba, vagy nem mennek ringbe.
A másik dolog az UFC. Szóval, ezeket a rendszereket nem használják UFC-ben. Jó. Ringben nem használják. Igen. Ennél többet viszont nem tudunk. Vagyis azt sem tudjuk, hogy hogyan teljesít egy kung-fus, ha nem egy túlméretes övért harcol. Hanem mondjuk a testi épségéért. Nem tudni.
A youtube-on kívül van más tapasztalat ezekről a rendszerekről. Akad, de nem sok, az is jó esetben látásból.
Esetleg tudjuk, hogy nincs küzdelem az edzéseken. Hány dojoról tudunk? Kettő-három? Egy bolygóméretű következtetéshez, nos, kevés.
Vagyis nem tudunk eleget. Favágó módszerrel lehet ugyan következtetést levonni, ahogy te is teszed. De ez heurisztika, amiről mindenki tudja, hogy pontatlan lehet. Különösen, ha egy megbízható következtetés levonásához nincs elég információ.
A harmadik, amit érdemes átgondolni, hogy amikor az UFC-t nézzük, egy stílust vetünk-e össze, vagy a használóját? Van különbség? Jah, van. Egy fegyver annyira veszélyes, amennyire a használója. A BJJ is értéktelen, ha nem tudják alkalmazni. Fordítva, az aikido vagy kung-fu működhet, ha jól megtanulták. A kérdés megint az, hogy honnan tudjuk, hogy jól tanulták-e meg?
Az UFC-ból annyi derül ki, hogy melyik versenyző a jobb. Az is kiderül, hogy a benne használt rendszereket lehet küzdelemben használni. Azt nem tudjuk viszont, hogy a benne nem használt rendszereket mennyire lehet küzdelemben használni. Azt pedig, hogy az utcán mennyire használható az adott rendszer, végképp nem, mert a ring és az utca csak részlegesen fednek át. Az egész MMA meg K1 meg mittomén példa szemléletes és jó, de csak azokra a rendszerekre (pontosabban versenyzőkre, hiszen pl. nem minden BJJ-s versenyez), amiket használnak benne, és azokra nem, amiket nem használnak benne. Ez egy megfigyelési és következtetési hibaforrás, amibe rengetegen beleszaladnak.
Azt javaslom, te meg ezeken gondolkodj el.
Utolsó:
Ezeken sose fog elgondolkodni, mivel csak odáig jutott el a rajongásban, hogy a tudomisénkinek akkora golyói vannak, hogy bárkivel megverekszik, hogy bizonyítsa mekkora tökös gyerek. Mert mint tudjuk attól leszel tökös, ha jól összeversz mindenkit, ez vitathatatlan.
Amúgy jól gondolom, hogy a boxoló gyerek azért nem ütött, mert akkor eltilthatják a profi sporttól?
A kérdezőnek: ha te elgondolkodtál az "igazságokon" (mindenkinek megvan a maga igazsága). Ha végignézel a fórumokon, mindenkinek az a legjobb, amit éppen űz ^^
A boxolónál az is simán benne lehetett. A srác, akivel beszéltem, azt a részét emelte ki, hogy semmi értelmét nem látta a harcnak. Pontosabban nem azért tanult boxolni, hogy "jól megmutassa, ő a frankó gyerek".
Ha jól sejtem, shaolinra sem azért megy valaki, hogy fémkupákat vagy címeket nyerjen. Ezt (mint ahogy a boxoló srác becsületét sem) kevesen értik meg, mert nyugaton idegen ez a szemlélet. Ám benne lehet abban, hogy valaki nem áll ki valakivel. Abból a szempontból, amiért csinálja, nincs értelme, felesleges. De nem gondolom, hogy ez a szemlélet a hatékonyság rovására menne. Viszont a másik oldalról igenis kérdéseket vet fel, hiszen ott a hatékonyság bizonyítása fontos dolog, aminek kézenfekvő lehetősége a versenyzés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!