Triglav megmászása, tudnivalók, tippek?
Június-júliusban tervezzük barátokkal megmászni a Triglavot.
Eddig egyszer voltunk túrázni magashegységben, a Magas-Tátrában, a Kis-Viszókán (2400 m). Illetve én egyszer a Nagy-Pietroszon, (2300)
Szóval nem vagyunk tapasztalt magashegyi túrázók.
Via ferrata-vonalon még egyikőnk sem járt.
Mire számítsunk? Menjünk el előtte gyakorolni egy magyarországi via ferrata terepre (pl. Tatánál van ilyen) vagy nekiugorhatunk tapasztalat nélkül?
A kondink rendben van, mindenki sportol, csak az ilyen mászós részektől tartunk, mennyire kell hozzá előképzettség?
Az északi oldalról tervezzük megmászni 2 nap alatt, a Tominskova vagy a Prag útvonalon, az Aljazev domtól.
Továbbá az érdekelne, hogy a Triglavski dom na Kredarici-be kell előre helyet foglalni?
Mi tavaly augusztusban voltunk Prag útvonalról.
Először is június nem biztos hogy jó, sokszor akadhatnak még csúszós jeges, hómaradványos részek, főleg mert északi oldal, inkább júliustól ajánlott.
Ha a Kis-Viszóka ment, szerintem nem okozhat gondot a Triglav sem, bár más a Tátra meg a Júliai-Alpok, más jellegű az utak kiépítettsége, illetve a Triglav szintemelkedésben azért meglehetősen sok.
Ami a via ferrata-t illeti, bár a Prag, Tomiskova és a Kis-Triglavon át a gerinc technikailag könnyűek, könnyebbek, mint bármely hazai via ferrata útvonal, én azért javaslom, hogy ismerkedésnek próbáljátok ki valamelyik hazai könnyű útvonalat, csak hogy ismerkedjetek a felszereléssel. Leginkább a Bucsek Henrik emlékutat javaslom a Cuha völgyben, a tatabányaiak egyébként nehezebbek. Vagy Ausztriában a Raxon a Grosses Höllentalban a B-s nehézségűeket (ott egy túrában több is útba ejthető, akár lefelé is). A Triglavra egyébként sokan mennek via ferrata set nélkül, sőt sokan még sisakot sem visznek. Előbbit kezdőként nem javaslom, sisakot viszont mindenkinek kellene viselni egy olyan helyen ahol naponta sok százan mennek fel, és bármikor lerúghatnak feletted véletlenül köveket.
Egyébként a Prag egyetlen szakasza nevezhető via ferratanak, van egy 15-20 méteres függőleges fal valahol a közepén, de könnyű, nagyon biztos vas vagy kőbe vájt lépésekkel. Máshol csak kapaszkodók vannak, nincs is drótkötél, nem igazán kell mászni, csak kőről-kőre lépkedni. Fent a menedékház felett sem igazán kell komolyan mászni, a biztosítás inkább azért kell, mert fent viszonylag éles a gerinc, nagy szélben vagy jegesedés esetén lehet mindenkinek fontos, illetve ha nincs is ilyesmi, akkor is nagyobb biztonságérzetet ad.
Abban biztos vagyok, hogy előre kell foglalni a menedékházban, mert tömeges rá az igény de egyébként júliusban, augusztusban hajnalban indulva egy nap alatt is meg lehet fordulni, mi nem is szálltunk meg lent.
Köszi az infókat!
A leírtak alapján pont jó lesz arra a Triglav, hogy ismerkedjünk a komolyabb magashegyi vonalakkal. Több helyen olvastam, hogy néha sajnos sokan szoktak a hegyen lenni, ebből ítélve is viszonylag kezdő terep.
Egyébként az Mojstranától az Aljazev dom-ig be lehet menni autóval? Mert az a Nemzeti park területe már.
#3 ok , boomer.
A szobádban ülve biztos nem halsz meg
6:
Ez egy jelzett turistaútvonalon elérhető hegycsúcs, egy felkészült túrázónak nem jelent problémát, évente sok százezren másszák meg, 7-8 éves gyerekektől aggastyánokig. Nem kell hozzá sziklamászási technika, gleccsertúra sincs benne, a veszélyesebbnek tartott részek biztosítva vannak fix drótkötéllel.
Persze abban az országban, ahol a legtöb embernek Normafától a Janos hegy már túl sok, mondhatom én...
Szállást foglalni email-ben lehet?
Illetve mikortól tudok foglalni? Jelenleg zárva vannak a menedékházak, ilyenkor is lehetséges?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!