Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Fejenállás tenyér- vagy...

Fejenállás tenyér- vagy alkartámasz segítségével? Melyiknek mi az előnye és a hátránya?

Figyelt kérdés

Néhol így, néhol úgy tanítják, jógán, és értem én, hogy alkartámasz esetén jobban eloszlik a test súlya, mint tenyértámasz esetén, és így kevésbé terheli a csuklóizületeket, de akkor testnevelésórán miért nem úgy tanították? Ráadásul mintha nekem tenyértámaszból könnyebb lenne felmennem, pláne a lábaimat előbb a behajlított felkaromra húzva, míg alkartámasznál csak a lendületből felrúgás marad, szerintem nagyobb hátradőlési eséllyel.


Elég régóta nem vagyok már iskolás, és bár anno még oviban meg általánosban művészi tornáztam és gond nélkül csináltam bármit, berozsdásodtam az inaktív felnőtt évek alatt, és jó móka a jógával régi képességeimet újraébresztgetni, de ugyanakkor baromi félelmetes is a nagyobb testem súlyosabb hátrazuhanási esélye miatt. Tudom, hogy ezért ajánlott falnál gyakorolni, de az meg amúgy azért zavar, mert valahogy az önállóságom gátlójának érzem.


És olyan, de olyan erősen érzem a hívást, hogy fejenálljak, minden nap :) , hogy már csak a hogyanját akarom sürgősen elsajátítani. :)



2019. júl. 7. 19:10
 1/5 anonim ***** válasza:
Tenyérrel sokkal könnyebb, hiszen ott a csuklóízület hogy korrigáljon mikor kimész az egyensúlyból. A másik esetben ezt vállból teszed ami sokkal nehezebb.
2019. júl. 10. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Érdekes és még logikus is, köszi. De vajon akkor jógán miért alkartámasszal tanítják...? Pont a kihívás miatt talán...?
2019. júl. 10. 23:42
 3/5 A kérdező kommentje:

Új jóga nekem, új hely, új tanár, és mint kiderült, új fajta is, mert sokkal intenzívebb, gyorsabb, pörgősebb, mint az előző helyen volt, és bár az előző jógatanár is néha érintgette a fejenállás témáját, sokkal ritkábban és óvatosabban és olyan szinten kihangsúlyozta az opcionálisságát, hogy csak aki akarja, hogy fel sem merült soha bennem, hogy kéne egyáltalán, de az új helyen olyan evidens elvárásként jött a fejenállás elvárása, mintha csak talponállás lett volna és mindenki tudná, és meg is kérdeztem az első órám végén a tanártól, hogy minek egyáltalán fejenállni, és mondott egy-két gyors bölcsességet, amivel meggyőzött, hogy én is próbálkozzak, de mindkét helyen alkartámasszal tanították, ahogy nem mertem felrúgni a lábam egyedül, a hátradőlés veszélyétől félve, aztán kezdtem olvasgatni is neten arról, hogy miért jó egyáltalán ez és tökre meggyőzött mindaz, amit találtam, hogy ez nekem nagyon kell :D , minden napra :) , aztán elkezdtem barátaimnak és ismerőseimnek is mondani, kérdezni, hogy ki tud és ki szokott és meglepődtem, hogy milyen sokan rendszeresen, de egy vki azt mondta, hogy ő csak tenyértámaszból tudja a lábát a felkarján pihentetni, amit nem is értettem, de kipróbáltam és onnan hirtelen elfogott a simán ki is tolom fel a lábam érzés, vszeg pont amiatt, amit az első válaszoló írt, hogy nagyobb a finomhangolási lehetőség csuklóból, mint alkaron, és így a kontroll is nagyobb csuklótámasszal. Viszont megterhelőbb is a fejnek az egész testsúlyt elviselni, vagy legalább is kevesebb mentesítéssel, mint alkartámasszal.


Szóval még mindig nem tudom, hogy mi a tuti megoldás, de már örülök, hogy csuklótámasszal simán bárhol bármikor, de most a bármeddigre hajtok amúgy, mióta nem rég hallottam vkiről, aki negyed órát is elvan fejenállva, nekem szerintem pár perc is elég, de ez is biztos edzhető... :)


Érdekes, hogy mikre képes vki rákattanni, és pláne milyen mélységig... ;)

2019. júl. 11. 13:32
 4/5 A kérdező kommentje:

Magánba jött kérdésre, hogy honnan jött ez a minden nap akarok fejen állni az a válaszom, hogy ahogy az új jógatanárom előadta a kb. első jógaórán, hogy na, akkor most fejenállás, mintha senkinek nem okozna kihívást, úgy engem is elkapott valószínűleg pont emiatt a teljesítménykényszer :D , hogy hát akkor biztos nem olyan bonyolult :) , amennyi jót olvastam róla, az pedig arról győzött meg, hogy érdemes tényleg minden nap csinálni.


Azóta már amúgy magabiztosan állok fejen mindkét módon, de bőven nem minden nap, sőt, alig hetente kétszer-háromszor csak... :)

2019. aug. 18. 20:27
 5/5 A kérdező kommentje:
...az meg milyen már, hogy mivel a jógában alapból nem ajánlott nőknek a havi piros napokon semmiféle fordított állást csinálni, amióta rákattantam a fejenállásra, ez az első asszociációm, amikor megjön, hogy a manóba, akkor most megint pár napig nem állhatok fejen? :) (nem mintha amúgy feljebb tornáztam volna a heti 2-3 alkalom fejenállós alkalmaim számát sajnos, úgyhogy így meg pláne hiányzik, ha még amiatt is le kell mondanom róla...)
2019. nov. 13. 13:44

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!