Lovaglásnál hogyan is kell pontosan lefékezni a lovat, és hogyan kell kanyarodni?
Sziasztok! Két dologgal nem vagyok tisztában lovaglás terén:
1. A ló ügetés közben néhányszor elrohan (túl gyorsan megy), én meg nem tudom hogyan kell ezt megakadályozni és lefékezni, hogy lassabban ügessen.(Nem szeretném, hogy átváltson lépésbe, hanem azt szeretném, hogy maradjon ügetésben.)
2. Kanyarodásnál a belső szárat magam felé kell húzni, vagy oldalra?-->(tehát eltávolodik a két kézfejem egymástól, és oldalra húzom a szárat)
Az edzőm azt mondta, hogy oldalra húzzam a szárat, viszont egy lovászlány azt mutatta, hogy magam felé húzzam. Akkor most melyik a helyes?
Előre is köszönöm a válaszokat!
1: Nagyon finoman húzod meg a szárakat.
2: nekem úgy tanították, hogy magam felé húzzam a belső szárat.
Atyaég... :)
Először is, első esetben h ha a lovad elsiet, eszedbe ne jusson húzni a szárat! Lehet h ideig-óráig - vagy birkább lónál ez beválik, de egyszer találkozol egy menősebb lóval és úgy elvisz majd, mint szél a szharos papírt. (Pláne ha ráharap majd a zablára (velem történt ilyen), na akkor aztán csinálhatsz, amit akarsz.)
Nem is beszélve ugye arról az esetről, amikor a ló a segítségek elől menekülve rohan el - ilyenkor aztán birkózhatsz egy 600 kilós állattal, amennyi jólesik, nem fogsz győzni.
Tehát: az alapoktól indulva: a lovat nem úgy állítom meg, hogy húzom a szárat, hanem előrehajtom a szárHOZ, és a szárral kitartok. Nem húzom, hanem megtartom! Ez nagyon fontos. Mertugye: áll a ló, a szájával finom kontaktust tartok fenn, a csizmám puhán az oldalán. Hogyan indítom el? Csizma zár, a szárral pedig _engedek_. Elindul lépésbe. Hogyan veszem fel? (Amikor egy gyorsabb jármódból lassabba váltok, azt felvételnek hívják). Csizma zár (= előrehajtom a zablához), derekam meghúzom (megfeszíted a hasizmod, nem követed a csípőddel a mozgást - pont mint amikor hajtasz egy hintát, vagy megbillentesz magad alatt egy széket) és a szárral kitartok - azaz beleütközik kvázi a szárba. És a ló megáll. Nagyon-nagyon fontos a derék meghúzása - még kevésbé belovagolt lovak is remekül reagálnak erre, próbálgasd!
Fordulásnál pedig: itt lesz nagyon fontos, hogy a szár feszes legyen és ne lötyögjön, mert csak így tudod azokat a szársegítségeket adni, amihez nem kell tépni a száját. Ha feszes a szár és folyamatos kapcsolatod van a zablán keresztül a ló szájával, akkor nagyon apró mozdulatra is reagál. Azaz nem kell kvázi húzni, hanem mintha csak egy szivacsot nyomnál össze a markodban - mivel a zabla a ló szájában van, ami rendkívül érzékeny, reagálni fog rá. Fordulásnál is: ha a jobb kezed van a kör közepe felé, akkor jobb száron adod a jelzést (“nyomogatod a szivacsot”), belső csizmád a hevederen, külső a heveder mögött egy tenyérnyivel van a ló oldalán.
Amit az edződ mondott, egyébként ez h oldalra húzod a szárat, ezt talán a nyitó szársegítségre értette, de ezt csikóknál szokták az idomítás elején csinálni, hogy sokkal egyértelműbb legyen a jelzés - illetve egyes lovardai feladatok lovaglásánál is van, de egy sima egyszerű fordulatban nem húzod ki oldalra a kezed.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!