Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Milyen harcművészetet, küzdősp...

Milyen harcművészetet, küzdősportot ajánlanátok, aminek nagy a harcértéke önvédelmi szempontból? Milyen tapasztalataitok vannak ebben és a termek, dojok oktatási minőségét illetően?

Figyelt kérdés
Sportolnék, lehetőség szerint harcművészetet.18 éves vagyok, korábban évekig karatéztam (shotokan), de családi és egyéb gondok miatt abbahagytam. Újabban el szeretnék kezdeni mozogni valamit, kondiztam néhány hónapot, de ez nem igazán köt le hosszútávon így önmagában, arra viszont jó volt, hogy kicsit összeszedjem magam. Milyen harcművészetet, küzdősportot ajánlanátok, aminek nagy a harcértéke önvédelmi szempontból? Milyen tapasztalataitok vannak ebben és a termek, dojok oktatási minőségét illetően?

2018. júl. 5. 06:52
 1/7 anonim ***** válasza:
Önvédelmi értéke azoknak a küzdősportoknak van, amikben van full contact sparring. Box, thai box, birkózás, brazil jiu-jitsu.
2018. júl. 5. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 palilaci ***** válasza:
A karate ashihara vagy shidokan ága nagyon jó választás lenne számodra. Ezeket nagyszerűen oktatják és valószínűleg gyorsabban belejönnél. Vagy azok is jók, amiket az első írt, mondjuk a bjj helyett inkább a judót említettem volna.
2018. júl. 5. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Üdv !


Először is nem ártana tudni hogy milyen lehetőségek állnak rendelkezésedre . Mondhatunk bármilyen stílust ha egyszerűen az ajánlatunk nincs elérhető közelségben vagy túl drága lenne .

Másodszor mi az ami leginkább vonz ? Állóharc mint a muay thai , box , kickbox , savate ? Vagy testharc/földharc ? Birkózás , szambó , judo , brazil jiu jitsu ?

Fegyveres ? Kali , scherma


A keleti rendszereket mint karate , kung fu érdemes fenntartással kezelni ( tisztelet a kivételnek ) mivel oktatásuk messze elmarad egy küzdősport oktatás színvonalától . Merem gondolni hogy magad is olyan edzésre szeretnél járni amelyben megbizonyosodhatsz arról hogy az általad elsajátított technikák valóban hasznosak . Ehhez azonban kell az Xsjado által is említett full contact sparring ( meg persze zsákolás , pontkesztyűzés ) melyben még tökéletesebbre csiszolod a tanult dolgokat , megszokod azt az érzést amikor egy-egy támadás betalál , megtanulod őket "hatástalanítani " ( értsd elmozgás , elhajlás , fedezék etc etc etc ) valamint ha kitartóan csinálod akkor olyan dolgok is ösztönossé válnak mint az hogy védd a fejed , szegd le az állad stb tehát ne hagyj magadon könnyen eltalálható pontot . A támadások is hatékonyabbak márcsak amiatt is hogy egy ütésbe vagy rúgásba kb az egész testet igyekeznek belevonni lendülettel egyetemben , vagyis nemcsak a támadó végtag izmainak erejét használják fel . A küzdősportokon tanult technikák a csípő rásegítése miatt még messzebbre is elérnek . Lásd Karate oi tsuki - Box jobb egyenes ( csak példaként hoztam fel ) . Illetve azt se felejtsük el hogy egy harcművészeti edzés ( már ha merjük így nevezni mert szégyen ami sok teremben folyik ) még fizikailag sem javít rajtad semmit .


Vannak stílusok amiket érdemes messzire elkerülni mivel ezen rendszerek oktatóinak teljesen mindegy hogy meg tudod - e védeni magad a náluk gyakorolt mozdulatokkal vagy sem , ők egyedül a pénzed lenyúlását tartják szem előtt . Ahol azzal hitegetnek hogy pár hónap alatt olyan "srácot" faragnak belőled ki könnyen legyőzhet akár több támadót is , na az olyan helyről jobb menekülni és vissza se nézni . ( Ilyenek a wing tsun , krav maga , ninjutsu ... )


Ha az a célod hogy minél jobban megálld a helyed egy utai konfliktus során ( most csak 1 versus 1 miről írok és fegyver nélkül ) akkor is érdemes keresztbe edzened hogy minél sokrétűbb legyél , ismét példa : Box - judo , kickbox - birkózás satöbbi . Tehát 1 álló és egy testharc stílus technikáinak alapos ismerete amit persze sparring során fejlesztesz jobbá . Ezen kívül még bátorkodnék ajánlani fegyveres harcmodot is ( Fegyver ellen csak fegyverrel érdemes szembeszállni , sőt akkor is a fegyver a legjobb megoldás a futás után, ha támadóid többen vannak és te pedig egyedül . ) Nem szégyen a futás de azért hasznos . Vagyis hiába vagy a termed legjobbja ha az ellenfeleid többen vannak ill fegyveresek , te pedig csak magadra és végtagjaidra vagy utalva mint ahogy a zárójelben is írtam .

Végezetül még annyit hogy a defendo ( autentikus ) nevű önvédelmi rendszer sem elhanyagolandó . Ez egyfajta box , ju jitsu ( japán ) és kung fu egyvelege ahol azért igyekeznek használható technikákat tanítani , azonfelül azt is elmagyarázzák hogy miképp érdemes kezelni egy bizonyos helyzetet . Vagyis technikát és taktikát is tanítanak .


Még valami , az is nagyon fontos hogy jól érezd magad az adott közösségben ehhez kell egy jófej társaság , normális edző . Tehát nézz meg több termet és amelyik leginkább megragad ott maradj . Mert hiába remek stílus ha egyszerűen nem éreznéd jól magad azon a helyen azokkal a személyekkel kikkel együtt kell tanulod a választott rendszert .

2018. júl. 5. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Valóban nagyon jó a judo is, viszont a testharcos sportok közül a birkózást szeretem jobban, mert abban lábra is lehet fogni.
2018. júl. 5. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
A testharc stílusok hátránya hogy nehéz belőlük olyan termet kifogni amelyek felnőtt kezdőkkel is foglalkoznak sajna .
2018. júl. 5. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Ghost425 ***** válasza:

Ezeket tudom ajánlani:


A küzdősportok közül:


A küzdősportoknak általában kevesebb technikájuk van, egyes küzdősportok sokszor egy dologra specializálódnak(box-ütések, BJJ-földharc). Ezekben lehetőséged van versenyezni. Gyorsabban tanulhatóak.


Boksz: itt csak ütések, elhajlások és lábmunka van, viszont abból a bokszolók a legjobbak.


Kick box: ütések, és rúgások is vannak benne.


Thai box/Muay thai: itt is vannak ütések, rúgások, van könyök és térd is. A köríves rúgásokat sípcsonttal rúgják. Tanítanak benne egyszerűbb földreviteleket is. Gyakorolják az edzéseken az összekapszkodást is, az abből való földreviteleket, térdelést. Nagyon kemény küzdősport. A lábmunkájuk kevésbé jó.


Savate:

Francia küzdősport. Itt van ütés, rúgás. A rúgásokat cipőben gyakorolják, versenyeken is abban vannak. Sokszor rúgnak talppal, cipőorral. Hasonlóan jól ütnek, mint a boxolók, a lábmunkájuk is jó. Nagyon gyorsak.


Judo:

A Ju Jitsu-ból kialakított rendszer. Az alapítója azért hozta létre, sérülésmentesen lehessen versenyezni benne. Csak földrevitelek, dobások, gáncsok, földharc technikák vannak benne, ütni, rúgni tilos. Sok a ruhafogásos földrevitel benne, ami ront az önvédelmi értékén, mert az utcán nem Judo ruhában járkálnak az emberek. Szerintem ez a stílus önvédelemre önmagában kevésbé jó, mint egy jó álloharcot tanító stílus, mivel itt nem tanulsz védekezéseket(elhajlások, blokkok), de még a kezedet sem tanulod meg felhúzni az arcod elé, ami utcán nagyon fontos lenne. A testharc szerintem nagyon hasznos dolog, de főleg akkor, ha van mellé egy jó állóharcos tudásod. Ha ezt akarod tanulni, válassz mellé egy ütéseket és rúgásokat is tartalmazó küzdősportot vagy harcművészetet (pl. Muay Thai). Úgy már nagyon hatékony. Egyébként a Judo, Birkózás a kicsit zömökebb, alacsonyabb testalkatúaknak ajánlott, mert őket nehezebben tudják megdobni, viszont ők könnyebben tudnak megdobni másokat.

Versenyzésre nagyon jó.


Birkózás:

Hasonló a Judo-hoz, dobások, földrevitelek vannak benne. Ezekből nagyon jók. Van kötött- és szabadfogású változata is. A kötöttfogásúban nem lehet lábra és még több helyre se fogni, míg a szabadfogásúban szinte bárhova. Ha versenyezni akarsz nagyon jó. Viszont erre is igaz ami a Judo-ra önvédelemre főleg más ütéseket/rúgásokat tartalmazó küzdősporttal vagy harcművészettel ajánlom.


Brazil Jiu Jitsu:

Sokan ajánlják ezt a stílust is. Vannak benne egyszerűbb földrevitelek(ezekből kevésbé jók) és földharctechnikák: fojtások, kar- lábfeszítések, stb. Földharcból ez a legjobb, MMA-soknak ezt a stílust kötelező megtanulniuk, mivel ketrecben nagyon hatásos. Viszont ha önvédelem a cél, akkor ezt ne válaszd! Utcán biztos, hogy nem fogsz földharcolni, főleg nem több ellenfél ellen. Gondolj bele egy jobb horog mennyivel gyorsabb, mint földrevinni az ellenfelet, kialakítani egy olyan pozíciót, amiből kifeszítheted a karját, majd megcsinálni ezt. És akkor mit csinálsz? Lekopogtatod és hagyod hogy újra felálljon, vagy kitöröd a kezét? Ennél van sokkal kevesebb sérüléssel járó, hatékonyabb, gyorsabb megoldás is. Ráadásul itt sem tanulsz meg védekezni. Versenyzésre viszont, nagyon jó, kb. sérülés-, fájdalommentesen lehet benne versenyezni.


A harcművészetek közül:

A harcművészeteknek több, többféle technikájuk van, mint a küzdősportoknak. Ezeknek csak úgy van értelmük, ha úgymond életformaként űzöd őket, sokat jársz edzésekre és otthon is sokat gyakorolsz. Részük a csontfelkeményítés, ezt is rendszeresen kell csinálnod. Ha érdekel a dolog, olvasd Rozsda Sárkány válaszát ennél a kérdésnél: https://www.gyakorikerdesek.hu/sport-mozgas__extrem-sportok_..

Sok technikájuk csak úgy működik ha kellően ki vannak edzve a csontjaid. Tartalmaznak fegyveres technikákat is. Több idő őket elsajátítani. Ez persze nem azt jelenti, hogy több gyakorlással leszel ugyannnyira jó, mintha egy küzdősportot tanulnál. Ha 10 évig pl. kung fuzol, akkor persze jobb leszel, mint egy 8 éve, és legalább annyira jó leszel, mint egy 10 éve bokszoló, ha ugyanannyit gyakoroltok. Viszont 2 év Kung Fu-val nem leszel olyan jó, mint 2 év boksszal. Ezek a stílusok kevés gyakorlással nem működnek. Viszont ha sokat, gyakorlod őket, akkor akár többet is tudhatak adni, mint egy küzdősport. Az ott megszerzett tudást több helyzetben tudod használni. Érdemes lehet kiegészíteni valamilyen egyszerűbb küzdősporttal.


Taekwondo:

Ez egy koreai harcművészet. Rúgásokból ez a legjobb. A taekwondósok tudják a legerősebb és a leglátványosabb rúgásokat kivitelezni. Én az ITF Taekwondót ajánlom nem a WTF-et, az olimpiai változatát. Az ITF-esek jobbak kézzel, küzdelemnél a kezük a WTF-fel ellentétben nem lelógatva van a testük mellé, hanem a fejük előtt. Ennek az irányzatnak a 70%-a rúgás. Vannak benne önvédelmi technikái is. Viszont elég sok a forma gyakorlat. Ha jól oktatják ez is jó lehet. Tudsz benne versenyezni.


Japán Ju Jitsu:

Eredetileg a szamurájok harcművészete volt. Van benne minden féle technika: ütések, rúgások, elhajlások, blokkok, földrevitelek, dobások, földharc technikák, lezárások, eséstechnika, fegyveres harc, több ellenfél elleni harc. A testharc egy jó állóharcos tudásal kombinálva nagyon hatékony tud lenni. Ebből a stílusból alakult ki a Judo és a Brazil Jiu Jitsu. Én a Magyarországon Ju Jitsut oktató szervezetek közül a Kelemen Ryu-t tudom ajánlani, persze gondolom vannak még jók. Egész jó az oktatása, edzésen van full cotact küzdelem, zsákolás, ütőpajzsozás, pontkesztyűzés. Vannak benne formagyakorlatok, de csak nagyon kevés, nem minden edzésen van, nem megy el velük sok idő. Használnak fegyvereket, is pl. egy 50 cm-es, egy 90 cm-es, és, egy 180 cm-es botot, tonfát(a rendőrbothoz hasonló, csak nem mindig gumiból van), kést, kötelet, stb.

[link]


Kempo:

Ezt a stílust annyira nem ismerem, de hasonló a Ju Jitsu-hoz ebben is kb. minden van. Az itthoni szervezetek közül a leghíresebb a Zen Bu Kan Kempo, amit egy magyar ember alapított. Kipróbálhatod, ha érdekel.


Eskrima/Kali/Arnis:

Fülöp-szigeteki harcművészet. Ez a stílus főleg a fegyveres harcra fekteti a hangsúlyt. Harcolnak benne egy hagyományosan 66 cm-es bottal és késsel is. Ezzel a két fegyverel nagyon jól megtanítanak harcolni, edzéseken ezekkel küzdenek is védőfelszerelésben. Ezek a leggyakoribb fegyverek utcán. Van egy pusztakezes része is Panantukan néven.

Formagyakorlatok nincsenek.


Ashihara karate:

Vannak benne ütések, rúgások, egyszerűbb földrevitelek. Van az edzéseken küzdelem, erőnlét, kevés a formagyakorlat, egyszerűbb technikái vannak. Tudsz benne versenyezni is. A többi karatét nem ajánlom, túl merev a mozgásuk, túl sok a formagyakorlat, nem jó az oktatásuk. A Shidokan, esetleg a Goju-ryu karate lehet még jó.


Wing Chun:

Egyszerű technikákból áll, jó a védekezése. Ez a stílus nem a látványra megy, nincsenek benne, magas rúgások, stb. Hibája, hogy az ütéseikbe nem viszik bele a csípőjüket, ezért az ütéseik, rövidebbek, gyengébbek. Iletve csak egyenes ütés van, nincs horog, felütés, stb. ezért könnyen kiszámíthatóak. Itt is van könyök, térd, belharcban jó. A lábmunkája nem a legjobb. Összegezve nem rossz stílus, de vannak hátrányai. Önvédelemre jó lehet. Ezt a stílust egy nő találta ki, ezért nőknek, kistermetű embereknek főleg jó.

Én Wing Chunt oktató szervezetek közül az Emin Boztepe féle Wing Tzunt és a Lo Man Kam Wing Chun (itt több a földrevitel, mint a többiben) tudom ajánlani. Wing Tsunra ne menj, ott nincs küzdelem se erősítés, nem jó az oktatása. Két fegyvert használnak, egy 260 cm hosszú botot, és két Pillangókést.


Hung Gar Kuen:

Kb. a Tigris és a Daru kung fu keveréke. Határozott lábmunkája van. A stílus szereti a dulakodást sok benne a testharcos elem. A rúgásai alacsonyak. A Hung Gar-osok ütnek ököllel, csuklócsonttal, Könyökkel, tenyérrel, kézéllel és ujjakkal is. Védekezéskor az alkarjukkal rávágnak egyet az ellenfél kezére, ami nagyon fájdalmas tud lenni. Gyakran támadják az ellenfél kezét. Nagyon hatékony, jó az itthoni oktatása is.

Majdnem 20 féle fegyverrel tanulnak harcolni, ha jól tudom.


Choy Lay Fut:

Kínában ezt a stílust tartják a leghatékonyabbnak. A földrevitelek olyanok, mint a Hung Gar-ban. Itt már rúgnak fejre is, nem használják az ujjukat támadásra, viszont van térdelés is. A stílus inkább a lazaságot, gyorsaságot hangsúlyozza, nem olyan merev, mint a Hung Gar. Nagy lendülettel ütnek, az ütéseikbe minden erőt beleadnak. Choy Lay Fut-osok szoktak indulni Muay Thai versenyeken is sok olyan tecnikát tartalmaz a Choy Lay Fut, ami a Muay Thai-ban is benne van. Itt is kb 20 fegyvert használnak.


Tai Chi Chuan:

Ez egy belső stílusú kung fu irányzat. Vannak benne magas rúgások is. Jellegzetes technikája a lökőkéz, amit nagyon jól ki lehet használni testharcban. A jó testharcban, ütéseken, és rúgásokon kívül van benne, gáncsolás, dobás, földrevitel. Sokszor az erő elvezetésére törekszik. Tanulnak benne sok fegyverrel harcolni: lándzsával, szablyával, kétélű, egyenes pengéjű karddal, hosszú bottal, legyezővel. Olyan edzést keress, amin nem gyógytornát oktatnak, hanem rendes harcművészetet. A Wu stílusú Tai Chi Chuan ilyen. A Chen stílusú Tai Chi-ról se hallottam rosszakat. Ha rákeresel főleg, formagyakorlatokat láthatsz, itt Rozsda Sárkány részletesen leírja, hogy mi a Tai Chi lényege:

https://www.gyakorikerdesek.hu/sport-mozgas__extrem-sportok_..



A felsorolt stílusok közül bármelyikre elmehetsz. Annál, hogy milyen stílust gyakorolsz, sokkal többet számít a hozzáállásod, az edződ és az edzésmódszerei. Fontos, hogy az edzésen, amire elmész a technikákat ne csak a levegőbe gyakorolják, hanem zsákra, ütőpajzsra vagy pontkesztyűre is. Ezek erősítik, az ütéseid, rúgásaid erejét, robbanékonyságát, pontosságát. Ha van formagyakorlat, azzal se menjen el sok idő, ne minden edzésen ezeket gyakoroljátok, maximum néha egy kicsit. És ami a legfontosabb, hogy legyen rendszeresen szabad, full contact küzdelem(sparring), boksz- vagy MMA kesztyűben, esetleg más védőfelszerelésekben. Ezeken megtanulsz nem félni az ütésektől, rúgásoktól, megtanulod elviselni azokat. A küzdelem fejleszti a legjobban a reflexeidet, itt tapasztalhatod meg, hogy melyik technikát, kombinációt mikor, hogyan kell használni. Aki nem küzd sokat, rendszeresen az az első önvédelmi, küzdelmi szituációban le fog blokkolni, így semmit sem fog érni az a sok technika, amit eddig megtanult. Illetve fontos még, hogy jó legyen a közösség, az edző rendes legyen és jól elmagyarázza a technikákat. Ha az ebben a bekezdésben leírtak megvannak, akkor mindenképpen jó döntés lehet az adott helyre menni. Fontos még, hogy ne csak egy helyre menj el és ha jó, ne kezdj el egyből oda járni, hanem nézz meg minden edzést a közeledben, ami érdekel téged.

Kedves kérdező, ha elkezded valamelyiket, kitartást és sok sikert kívánok

2018. júl. 8. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Küzdősportból:

- Állóharc: Muay thai: Küzdősportok közül a legjobb. Kéztechnikában és lábban is különbözik pl. a kickboxtól, mert van térdelés, könyökölés, ami lehetővé teszi a közelharcot. Nagyrészt sípcsonttal rúgnak, ami nekem személy szerint szokatlan, de körívesnél hatásosabb.

-Földharc: BJJ: Nagyon hatásos földharc-technikái vannak, feszítések folytások. Földrevitelben nem a legerősebb, de nem is az a fő lényege. Tipikusan kiegészítő forma, valami más mellé.

Harcművészetekből:

-Wing Chun: A Wing Chun nem csak állóharc, de egy jó 60%-a az. Fontos, hogy Chunra menj, ugyanis ott jobb az oktatása. Én ugyan Tsunra járok, de még egy olyan Wing Tsun edzést nem találsz. Nagyon nehéz a stílus, nem fogod pár hónap alatt megtanulni, de pár év alatt sem biztos. Tehetség és kitartás kell hozzá bárki bármit mondjon, de azért egy próbát mindenképpen lehet vele tenni. Bonyolult, de helyesen használva nagyon jó és aljas kéztechnikája van ugyan így a lábbal, csak az kevésbé bonyolult. Van benne pár földreviteli technika is, amik szintén hasznosak tudnak lenni.

Más harcmüvészetet, (amit tudnék is ajánlani) nem próbáltam ki, de azért mondok egy-kettőt, amikről jókat hallottam.

-Kali

-Déli imádkozó sáska

-Hung gar

-Goju ryu (Japánban :D)

2018. júl. 12. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!