Mi a külömbség a xiaolin és a wudang kung-fu közöt?
ha shaolin kung fut akartál irni, akkor lényegében a különbség semmi. Ugyanazokat a technikákat egy shaolin kolostorban is tanulják.. A wudang egy hegység, azon állt egy shaolin kolostor, ahol lényegében a wudang kung fut, kifejlesztették. A shaolin kung fu pedig egy gyüjtőnév.
A taichi, az öt állat kung-fu, a sáska kung-fu, majom kungfu, meg nemtommi mind shaolin papoktól jött. Sőt a Wing tsun kung fut, amit ip man mester népszerüsitett, azt is egy shaolin apáca fejleszette ki, a férfiak ellen.
Kár, hogy amiket írtak azok nagy részben nem igazak.
A shaolin szerzetes rendek, shaolin templomokban tanulnak, a shaolin szerzetesek a BUDDHISTA vallást gyakorolják. A shaolin kung-fu két fő részre oszlik: Van északi shaolin és van déli shaolin.
Az északi shaolin kung-fuba sok a rúgástechnika (főleg magas rúgások, no meg a lábsöprések) és kevés az ütéstechnika, némi lökő/gáncsoló/dobó technika is jellemzi, akrobatikus rugalmas mozgás jellemzi.
Az északi shaolin ezekből a fő állatstílusokból áll: daru, északi imádkozósáska, fecske, sas, hópárduc.
A déli shaolin kung-fuba sok az ütéstechnika és igen kevés a rúgástechnika (csak alacsony magasságban rúgnak, derék alatti rúgások), merev és stabil mozgás jellemzi.
A déli shaolin ezekből a fő állatstílusokból áll: tigris, déli imádkozósáska, kígyó, leopárd, majom.
A shaolin szerzetesek főfegyvere: a hosszú bot (persze más fegyverekhez is értettek)
A Wudang kung-fu az teljesen más a Wudang kolostorokban a wudang szerzetesek a TAOISTA vallást gyakorolták. Maga a wudang kung-fu is más.
A wudang kung-fu az alábbi főstílusokból áll:
- Ba Gua Zhang
(ez egy olyan harcművészet, ahol főként tenyérpárnával és alkarral ütnek, az alaplépések körkörösek, rúgás ritkán van, az is térd alatti magasságban)
- Xing Yi
( ez olyan harcművészet, amiben főként dupla-ütések, rúgások és lökések vannak.)
- Tai Chi Chuan
(Biztos láttál már ilyet amikor parkokban, főként a nyugdíjasok nagyon lassan és furcsán mozognak, na ez a tai chi. Ez igazából nem is annyira harcművészet, harcra nem alkalmas igazából. Csak akkor alkalmas harcra ha nagyon-nagyon magas szinten művelik. Ez igazából mozgó meditáció, egészségmegőrző gyakorlatokat tartalmaz, na meg magas szinten azért vannak benne lökések és ütések is)
A wudang szerzetesek főfegyvere: az egyenes kard (persze ők is értettek más fegyverekhez)
Japánban a legjobb kardforgatók a szamurájok voltak anno, Kínában a wudang szerzetesek voltak a legjobb kardforgatók.
És ami a fő különbség a shaolin és a wudang kung-fu között, az az, hogy a shaolin kung-fu az KÜLSŐ kung-fu stílus, míg a wudang az BELSŐ kung-fu stílus.
A külső kung-fu stílusoknak a lényege, hogy először a külsőt edzik fel, vagyis először kemény fizikai testedzést tanulnak, majd utána harci technikákat, majd a belső szellemi és lelki világukat, azaz a harci szellemet edzik meg.
A belső kung-fu stílusok pont úgy működnek mint a külső kung-fu stílusok csak FORDÍTVA! Vagyis először a lelki és szellemi dolgokra (harci szellemre) gyúrnak rá, majd jönnek a harci technikák alkalmazása, végül pedig a fizikai testedzés és testfelkeményítés.
Röviden: A belső stílusok a lágytól haladnak a kemény felé, a külső stílusok a keménytől haladnak a lágy felé.
Hogy melyik a jobb? Mindkettő jó, tökmindegy, hogy Wudang vagy Shaolin kung-fu, ha jól kitanulod, akkor bármelyikkel lehetsz jó harcos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!