Miért hiszi mindenki, a magyar oktató tehet csak arról, hogy egy tanítvány nem tanul meg rendesen/ hatékonyan pl: KungFuzni, Karatézni?
Elsősorban én Kyokushin Karatéra járok, és kérdést olvasgattam már, és mindegyikben ott volt, hogy pl "magyarország karateoktatása egy raklap sz*rral van egy szinten"... Meg, hogy nem olyan hatékony mint egy savate.. Általában ezt a saját küzdősportjukat istenítő emberek szokták erőszeretettel irogatni, akik még egyszer sem láttak egy profi karatést verekedni, de nekik ez csak "égkékítés". De igenis, tud olyan hatékony lenni, ha valaki ért hozzá, és ez NEM az edzőtől függ, mert nem ő fogja helyetted megtanulni.. Nyilván neki is van szerepe, hogy elmagyarázza 1x 2x, hogy ez a gyakorlat mi célt szolgál, mire jó stb.. De különben, meg a tanítványnak saját magának kéne ezeket otthon megtalnulni.. Ez olyan mint az iskola. Elmész, tanár leadja az anyagot te meg otthon megtanulod.. De nem, rávágják, hogy a karateoktatás szar, katasztrófa, könyörgöm, és valaki tesz érte, hogy ne legyen az? Az edzőm
mindig szokott mondani, erre egy jó kis példát: van egy mérleg, aminek az egyik fele én vagyok, a másik fele ő. Ő mindent beletesz, azért, hogy megpróbálja átadni nekem a tudást, viszont hogy a mérleg egyensúlyban maradjon, nekem is kell tennem érte, és akarnom kell.. Ezt pedig csak rengeteg gyakorlással lehet elsajátítani. Komolyan az emberek nemtudom mit értenek a "szar edző" alatt, de egy edző általában mindent megpróbál átadni a tanítványainak, de nem minden feladat rá hárul... A Boxban oké, ott lehet akármilyen szar az edződ, van pár db ütéstechnika és kifújt.. Nem kell x ideig gyakorolni, hogy tökéletesen menjen. Ezzel szemben oké, hogy egy másik küzdősportnak/ harcművészetnek több időt kell hagyni, de mondjuk még a boxos csak ütni tud, addig pl a karatéban vannak ütések, rúgások, dobások, gánycsolások amik nem mennek egyről a kettőre viszont azért többet tud mutatni az utcán majd helyzettől függően mint egy sima boxos. Bár sokan mondtàk, hogy látnak a karatéban, olyan "haszontalan, felesleges" állásokat, amik amugy rohadt jól fejlesztik az állóképességet csak megsúgom és nem simán "pár haszontalan technika" hanem mondjuk legalább megerősödik annyira a lábad, hogy utánna ne ess szét az első rúgástól... Szóval én már nemértem miért istenítik ennyire ezeket az európai sportokat, és miért szolják le a többi harcművészetet, főleg a hozzá nem értők, de valaki elmagyarázhatná már. Előre köszönöm a válasszokat :)
Harcművészetről van most szó, vagy küzdősportról? Kettő nem ugyan az!
Aki nem tudja mi célt is szolgál a neko ashi vagy kiba dachi, annak nem tudom elmagyarázni, hisz a van egy elképzelt hamis valami a fejében, amit a jutyubos videók ráadásul meg is erősitenek.
Kedves kérdező! Míg sokat "sparingoltok" zsákoltok vagy kesztyűztök, addig te nem karatezol. Csak sportolsz. Ha az edződ (tanárod) megfogja tanítani neked, mi is a neko vagy kiba, esetleg rávezet a jodan ukera ami nem is védés, na majd akkor talán. Hazai kyokusin karate oktatása 90-95% tényleg olyan, mint aminek itt egyesek állítják. Maradékról meg semmit nem tudnak, hisz a karate gyakorlása nem olyan látványos mint a sportversenyzés. Hála isten, én a maradék 5-10%-hoz tartozok. Elnézem néha a sokdanos "mesterek" mit is csinálnak. Szépnek szép, de semmi haszna. Nem szépnek kell lennie egy katának, hanem jónak. Mig csak szép, addig tényleg csak levegőkékítés. Kata verseny meg egyszerűen egy rémálom. :)
Macbeth! Karate és a box közt az a nagy különbség, hogy a karateban megfogják, megragadják egymást. Nem akarok belemenni, melyik jobb, a karate vagy a box, de azért azt belátom, boxoló jobban üt. Ha a sima gedan barait nézzük, mint marha nagy titkos titkoknak nagy titka, az akár lehet védés, de senki nem fog egy alsó támadást igy védeni, ezért ha jobban belemélyültél volna a karateba, akkor rájöttél volna, ez nem védés, hanem akár lehet bontás és támadás, két támadás, vagy egy földrevitel. Sajna az igaz, hogy sok karate edzésen még a danos mesterek sem tudják, hisz ők inkább küzdeni tanultak. Lásd, sok kyo versenyen tilos a fogás, pedig pont ez a karate lényege. Tehát igaz, hogy rossz a hazai karate oktatása, és nem a karate a rossz. Ha neked anno a 2+2-öt a tanár 5-nek tanította, attól még nem a matematika volt a rossz. Ezért mondom, ha egy karate edzésen sok a sparring, zsákolás és küzdelem, az nem karate, csak egyszerü sport. Karatesnak nem kell x időt a tatamin lennie, a karates egy mozdulattal kerüljön ki győztesen. Mint egy mesterlővész. Nem kell neki ezer és ezer lövést leadnia egy gépkarabéllyal, Ö nap mint nap azért gyakorol, hogy ha kell, akkor egy lövéssel végezzen. lehet nem lesz egész életében szükség a tudására, de ha kell, akkor biztosan tudja használni a megszerzett tudását. Egy karates sem azért edz, hogy versenyeken induljon, hanem azért kékiti a levegőt, hogy a mozdulat szinte ösztönös legyen, és gondolkodás nélkül csinála azt, amit hosszú évtizedeken keresztül megtanult.
Kyokushinban nagyon sok szervezet van. legnagyobb a Shinkyokushin, ahol inkább versenyeztetik a tanulókat. Más szervezetek visszakanyarodtak a tradiciós karate felé, de azért náluk is van verseny, és az övvizsgákon is 10-20-30 stb küzdelmük van, full kontaktba. 10-20-30 küzdelemre is gyakorolni, edzeni kell. Nem babazsúr egy kyos övvizsga, egy nagyobb vizsgán orvosi is jelen szokott lenni. Full kontakt, védőfelszerelés nélkül.
A kérdezőnek teljesen igaza van abban, hogy a tanítvány felelőssége is, hogy hogyan fejlődik.
De szerintem a legjobb edző is max. 20-30% ot tesz hozzá a többi az egyénen múlik. Senki nem lesz komolyan vehető harcművesz heti két edzéstől, ettől sokkal többet kell beletenni.
A stílus vita pedig teljesen értelmetlen.
Az egyénen múlik, hogy mit hoz ki belőle.
Van olyan ismrősöm aki 7 éve x(nem szeretnék senkit bántani ezért nem nevezem meg) kűzdősportot űz, de két egyeneset nem tud ütni és valószínű egy szinte bárki elbánna vele.
Mindenkinek magához képest kell fejlődni, tanulni.
Nincs jó és rossz harcművészet vagy kűzdősport. Kivéve a kamu dolgokat.
Kérdező ha neked a kyo jön be oké csináld , nem is szól le téged emiatt senki . De lásd már a technikáinak hibáit . Igaz minden stílusnak megvan a maga előnye , de hátránya is . Van az oldalon egy úriember aki magától Furkó ezredestől tanult kyo karatét . Ő is megmondta hogy nemigen lehet éles bunyóban használni . Amennyiben erre téved bizonyára elmondja majd hogy mit tapasztalt ott . Mellékesen a dinamikusabb páros gyakorlatokat ne nevezzük már sparringnak . Illetve annak sincs köze hozzá hogy pár centiről próbáltok ütést testre bevinni , meg egy-két gyengére sikeredett geri-t . Akkora ott a küzdőtáv amin belül nem lehet normális pláne erős támadást indítani . Még egy szabad küzdelem során is csak állnak mint a viagrás kígyó . Az a jobbra - balra totyogás még nem elmozgás / kitérés .
Mondod hogy 2 évtizedet ( vagy mennyit ) is bele kell ölni annak érdekében hogy magabiztos tudást szerezhess . Gratula tényleg . Ennyi idő alatt egy küzdősportot űző egyén már régen pro kategóriának számit . Nem egy ember írta ( aki több stílusban is jártas ) hogy egy harcművész 20 évnyi tréning után lesz azon a szinten mint egy küzdősportoló aki kb 8-10 éve gyakorolja a saját stílusát .
Tehát karate kb 20-25 év míg magabiztosan megtanulod használni .
Ezalatt az idő alatt el lehet sajátítani 2 küzdősportot mondhatni mester szinten . Vegyük alapnak a savate ( esetleg box , kickbox , thai box ) és birkózás keverékét . Hogy is van ez akkor ? A karate tartalmaz gáncsokat , dobásokat stb ? Igen vannak benne de nem olyan mértékben mint pl a japán jitsuban . A karate inkább állóharc és korántsem oly összetett stílus mint a kempo vagy j jitsu . Mit akarok ezzel mondani ? Nem , nem védem a jitsu-t sem mert az is olyan hogy mindent adok de semmit sem . Ám a karate még fele ennyit sem fordít a test/föld harcra . Ne nevezzük már gáncsolásoknak stb-nek őket hanem inkább gáncsolás stb csökevényeknek .
De eltértem egy kicsit az eredeti mondandómtól . Tehát Savate - Birkó . Ebben a két stílusban megtanul az illető kitűnően ütni , rúgni , testharcolni , elmozogni .... Míg a karatén és sok más ázsiai harcművészeten nem .Miért ? Mert technikáik nem érnek "színvonalban" fel az említett küzdősportokhoz . Ezt még képesek megtetézni azzal is hogy az edzést komplett elbsszák katázgatással , óbégatással meg efféle " tradíció " majmolással .
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!