Mi a különbség?
Egy csöppet módosítanám az előttem szóló kommentjét, csak a tisztánlátás végett.
A William Cheung féle Wing Chun és a Lo Man Kam féle Wing Chun mindketten az eredeti, autentikus wing chun utódjai. Természetesen a hosszú évszázadok alatt ezek az ágak is veszítettek formájukból és "modernizálódtak", de ezek az edzések többé-kevésbé még mindig komoly tradicionális alapokon működnek és ténylegesen sparring alapúak. Ez pozitív, hiszen ezeken az edzések kapsz kulturális inputokat is és még küzdelmi értékhez is hozzájutsz, hiszen a mesterek minden alkalommal "bunyóztatnak", amely során az ott megtanult technikákat lehetőséged lesz majd átültetni a gyakorlatba.
Na már most a Leung Ting féle undorító Wing Tsunnál nem ez a helyzet. Elhangzott, hogy a wing tsunt sokkal nehezebb elsajátítani és csak később van benne sparring. HÁT EZ NEM IGAZ! Nyugodj meg, kedves kérdező, a wing tsunban később sincs sparring! Miért is lenne? Hisz a wing tsun folyamatosan azt hazudja minden felületen és csatornán, hogy ott sparringre semmi szükség, hiszen a drága tanoncok puszta formagyakorlatozással és technikázgatással megtanulhatják azt, hogyan védjék meg magukat utcán bármilyen támadótól, akár egy év alatt. Az én "mesterem" például össz-vissz négy év alatt szerezte meg az oktatói és mesteri fokozatát. Különben is, a wing tsun egy magasztosabb harcművészet annál, minthogy a diákjai bemocskolják nemes kezüket holmi kumitéval. NA HÁT EZ NAGYON NINCS ÍGY!
Küzdeni csak küzdelem során fogsz tudni megtanulni! Puszta léghajlítással és levegőkékítéssel nem! E küzdelmeket az edzéseken a sparring biztosítja. Itt megtanulsz egy adott szabályrendszer szerint harcolni. Megtanulsz elmozogni, megtanulsz védekezni, kialakul a támadási technikád, hozzászoksz a pofonokhoz, stb.! Ha ezeket megtanultad, még mindig nem jelenti azt, hogy az utcán is meg tudod majd magad védeni bármilyen támadótól. Bunyózni ugyan megtanulsz valamilyen formában, de lehet, hogy ha a kocsmában beléd kötnek, akkor az agyad olyan szinten leblokkol, hogy nem is fogsz tudni reagálni a történtekre kellő időben, kellő erővel, kellő pontossággal, kellő határozottsággal és már ki is ütöttek. Az utcán amúgy is ritka manapság az 1 VS 1 fight. Legtöbbször hárman, négyen, akár öten állnak beléd, a túl erővel szemben pedig egyetlen küzdősport, vagy harcművészet sem biztosít sikert. Ráadásul ha az utcán beléd kötnek, akkor kb. háromszoros szorzó van arra, hogy valamelyiküknél ott lapul vagy egy bökő, vagy egy boxer, vagy valami hasonló finomság. Ezek alapján én azt tanácsolom neked, hogy ha ismerkedni szeretnél a keleti harcművészetek hagyományaival és még küzdelmi tudásra is szeretnél szert tenni, akkor válassz olyan edzéseket, ahol minden alkalommal történik sparring. Ha találsz olyan Wing Chun klubbot, ahol történik és tetszik a tréning, akkor iratkozz be, a wing tsunhoz hasonló parasztvakításokat pedig kerüld el jó messziről. Ha pedig hatékony utcai önvédelemre vágysz, akkor tanulj meg nagyon gyorsan szaladni, melyre egy futóedzés kimondottan alkalmas lehet, illetve vásárolj viperát, vagy egy sokkolót. Ezek tartása ugyan illegális, de legalább növeled önvédelmed esélyét valamilyen mértékben.
A wing tsunnal egyébként nem csak az az egyetlen probléma, hogy semmilyen valódi küzdelmi képességgel nem ruház fel. Talán még hagyományőrzés gyanánt működhetne is, de sajnos az egész edzést és önmagában az egész wing tsun struktúráját áthatja a marketing, a hazug ideologizálás, a kamu mítoszteremtés. Az instruktornak álcázott pénzéhes hiénáknak az a célja, hogy eladjanak neked egy tökéletes harcművészetet, amellyel nagyon rövid idő alatt száz százalékos hatékonysággal védheted meg magad bárki ellen, bármilyen helyzetben. Ráadásul a wing tsunban minimális alázat sincs a többi küzdősport felé. Azt állítja, hogy az ő rendszere a legtökéletesebb, a legműködőképesebb, a többi rendszer pedig egy kalap kaki hozzá képest. Ezen szemen szedett hazugság és egy visszataszító magatartás a mester bőrbe bújt cápák részéről. Egy olyan szisztéma, amelynek tréningjein nincs egy nüansznyi kumite, egy nüansznyi erősítés sem, az hogy is lehetne küzdelmi szempontból hatékonyabb, mint mondjuk az ökölvívás, vagy mondjuk a judo! NEVETSÉGES!
A wing tzunról egyébként nem tudok olyan sok mindent. Úgy tudom, hogy ott sincs sparring, tehát nem hiszem, hogy sok aspektusban különbözne a pénzlehúzó wing tsuntól, de ha találsz olyan wing tzun klubbot, ahol van kumite és rosszul tudom, akkor elnézést!
#CHRILLEX
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!