Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Milyen technikák vannak a...

Milyen technikák vannak a birkózásban? Milyeneket használnak a küzdés során?

Figyelt kérdés

Arra lennék kíváncsi hogy milyen technikákat használnak

-fojtások

-dobások

-gáncsolások

-láb dobások amiket ha jól tudom már judoba nem igen oktatnak. Egylábas és páros földrevitelekre gondolok.

Földharcon balül

-lábfeszítések

-folytások

-karfeszítések


-és tán a legfontosabb mindezekből kiszabadulni

Ezeket a technikákat oktatják ha jól tudom?

És a dobásaik utcai szituban is hatásosak hisz a dobások amiket tanulnak nem igényelnek Gi-t mint a judoban



2016. jan. 8. 11:11
1 2 3 4 5
 11/46 anonim ***** válasza:

egyáltalán nincs igazad. Egy judo fekete övet pár év edzéssel el lehet érni, míg a birkóban mint említetted, nincsenek ilyen szintek. Vagyis simán lehetséges, hogy a küzdelmi rutin egy birkózó esetében nagyobb, mint egy feketeöves judós esetében. Vannak olyan srácok, akik már 16 éves korukra elérik a fekete övet. A fekete öv a technikai alapelemek ismeretét jelenti. Küzdelmi rutint nem.


Amúgy, Sastin Marianna birkózó olimpikon, világbajnok eredetileg judózott.

[link]

2016. jan. 8. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/46 A kérdező kommentje:
Kösz engem nem az öv érdekel hanem a tudás az utcán is használható tudás. Japán jiu-jitsu sincs
2016. jan. 8. 14:50
 13/46 anonim ***** válasza:

Miben nincs igazam?

Azért írtam ezt a birkózás-judo versenyző példát, mert valahol groteszk és nem reprezentatív a tudás szempontjából az öv, ezért írtam idézőjelben az "objektív" szót.

2016. jan. 8. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/46 anonim ***** válasza:

Én judozom, felnőttként kezdtem, másfél éve.


A kérdésedben leírtakkal annyiban nem értek egyet, hogy "lábdobások... amiket már judoban nem igen oktatnak".


A lábra fogások a versenyjudoban valóban tiltott technikák, de ez egyrészt nem túl régi szabálymódosítás, másrészt bevezetése óta elég sok kritika éri. Egyszerűen azért került ki, mert túl sok technika irányul versenyeken a lábra, és ezzel épp a birkózáshoz került közelebb. Hangsúlyozottan el akarták választani a kettőt.


Ezt a szabály Rio után felül fogja vizsgálni a nemzetközi szövetség, aztán meglátjuk, mi lesz. Lehet, hogy csak egy pár éves "vadhajtás" lesz a lábfelszedések tiltása.


És mivel csak pár éves szabályról van szó, jellemzően a mesterek még mind úgy tanulták, úgy nőttek fel, hogy voltak lábra irányuló technikák, tehát a tudás sem veszett el.


És még egy: a fekete övért (vagy kicsit szabatosabban, az 1. dan fokozatért) be kell mutatni az un. nage no katát, ez egy demo, ami mindenféle dobásból tartalmaz 3-3 elemet, így természetesen lábat támadó dobás is szerepel benne. Ez a tradíció nem is fog változni.


A judoban lábfeszítés nincs, a kar feszítése pedig a könyök és a váll feszítésére irányul. A cél a lekopogtatás. Fojtások vannak, de nem a légcső, hanem a nyaki artériák támadásával.


A judo földharc egyébként kifejezetten célratörő, nem olyan, mint a divatos brazil jiu jitsu, vagy a grappling, ahol pontot ér egy-egy kedvező helyzet felvétele, megtartása is. A cselgáncs nem keresi a földharc lehetőségét, hanem az állóharc természetes folytatásaként értelmezi, ahol a cél az ippon mielőbbi megszerzése, akár leszorítással (azért az is tud keservesen kellemetlen lenni), akár fojtással, akár karfeszítéssel.


Az utca. Az mindenképp üdvözlendő, hogy földharcban gondolkodsz, mert a legtöbb verekedés valóban ott köt ki. Értsd, 90% felett. Hogy ki kerül a földre, hogyan kerül oda (harcképes marad-e), és ott mit tud kezdeni? Ezekben akár a birkózás, akár a cselgáncs sokat segít.


Ahogy én láttam, birkózókat borzasztó nehéz a földre vinni, egyszerűen úgy állnak a lábukon, mintha belenőttek volna a földbe. A cselgáncsnak viszont talán változatosabb a mozgásanyaga, többféle mozgás adódik. Ez egy hirtelen helyzetben talán előny lehet.


A judo dobásainak egy jelentős részéhez nem kell gi, illetve minimális (ösztönös) módosítással alkalmazható gi nélkül is. Mindegy, hogy a gallérra fogsz nyak mögött, vagy a nyaka mögött átnyúlva a vállára fogsz... Vagy hajtóka helyett felcsúszik a kéz a nyak mögé. Ráadásul a ruhafogásokat pulóveren, zakón, kabáton vagy egy vastagabb ingen is lehet alkalmazni - ahogy az év nagy részében rajtad is van valami a pólón kívül. Ebből a szempontból a judo közelebb áll az utcához, hisz birkózódresszben elég kevesen mászkálnak a főutcán... :)


Még egy a judo mellett: bár akad, lényegesen kevesebb a karfiolfül! :)


Akárhogy is döntesz, mindkettő jó választás, kemény, férfias sportok, nem elhanyagolható mindennapi hasznosíthatósággal. Szerintem nézd meg mindkettőt, csinálj végig néhány edzést, aztán ahol jobban érzed magad, válaszd azt!

2016. jan. 20. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/46 A kérdező kommentje:
Köszönöm hogy hasznos választ adtál ennyi idő után meglepődtem a mai kommenten ment a zöld
2016. jan. 20. 20:53
 16/46 A kérdező kommentje:
Utcán a földharcban nem hiszek mivel ha a földön vagy 1-el és a másik kettő szét rúg amíg a 3-al szenvedek a földön. Engem legjobban a dobások érdekelnek míg én is állok
2016. jan. 20. 21:47
 17/46 anonim ***** válasza:

Na ez a válasz nekem is adott egy csomó új információt a judóval kapcsolatban. :D


Még elfejtettem leírni, hogy cselgáncsosok inkább kötöttfogásban tudtak engem megizzasztani küzdelem során.

2016. jan. 21. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/46 A kérdező kommentje:
De mondod a ruhát de nyáron hiaba akarod egy tuhadobást csinálni ha elszakad a kínai polo és én mivel dobni akartam esetleg háttal vagyok neki és akkor jól tarkón vág
2016. jan. 21. 14:12
 19/46 anonim ***** válasza:

"A judo földharc egyébként kifejezetten célratörő, nem olyan, mint a divatos brazil jiu jitsu, vagy a grappling, ahol pontot ér egy-egy kedvező helyzet felvétele, megtartása is"


Nos ez egy butaság. Eleve, a judoban is van pont a pozíciókra. osztanak sidókat, jukót, wazarit, nameg ugye az ippon. Pl pont, hogy a judóban pontozzák a pozíciókat, BJJ-ben egy oldalsó leszorítás nem ér pontot, sőt, ha passzív vagy meg is intenek. Judoban meg attól függően, hogy meddig tartod a pozíciót, pontokat kapsz érte.


valójában mindkét sportág pontoz, mert azokat a meccseket is el kell dönteni valahogy, ahol nincs ippon, vagy sub.


Judó földharc meg célravezető. Ezt a baromságot... A földharc célja a feladás. Judóban nem engednek sok newazát, vagy gyorsan ráfogsz valamire, és lekopogják, vagy felállítanak. Ez oké a szabályok ismeretében, de minden lesz a földharcod tőle, csak célravezető nem.


Pl judo esetében oldalsó leszorításban a célravezető földharc az, hogy tartod. Bármi áron. 25mp után ippon. Ennek viszont az a következménye, hogy ebből a pozícióbol csak leszorításokat ismernek a judósok, befejezést nem. És itt válogatott szintű emberekre gondolok. Azt, amit el lehet adni judóban, BJJ-ben nem lehet eladni, max kezdőkön. Egy somó alap fojtást nem ismernek a judóban, és általában nem technikával, hanem erővel fojtanak. Persze az is bejön néha, csakhogy a lelyes technikával meg mindig bejön...

2016. jan. 21. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/46 anonim ***** válasza:

Most ez az utcai ruházat érdekes kérdés.

Például télen a hidegebb teremben, van, hogy pulóverben és hosszú melegítőnadrágban birkózunk, de ez nem jelent problémát a fogáskeresés szempontjából. Tehát nem lesz "judós" a küzdelem, ugyanúgy magát a végtagot fogod meg és nem a ruházatot.

2016. jan. 21. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!