Miért nem működik az aikido?
Paradox módon a kérdést rögtön meg is válaszolnám, legalábbis leírnám az én gondolatmenetemet és a válaszokban inkább arra lennék kíváncsi, hogy miben tévedek vagy éppen igazam van-e.
Tehát:
Kezdetben vala a jujutsu vagy aikijutsu amelyet a szamuráj harcosoknak tanítottak a különböző fegyvernemek mellett mintegy kiegészítésképpen. Lévén, hogy a harcosok páncélban karddal valamint lándzsával küzdöttek nem volt szükségük egy minden eddiginél elsöprőbb erejű pusztakezes technikára ezeket inkább csak azért tanulták, hogyha harc közben valahogy fegyvertelenné válnának még mindig képesek legyenek harcolni. Mivel az ellenfelük egy ilyen szituációban többnyire egy szintén páncélos és jellemzően fegyveres alak volt nem állhattak le egyeneseket ütni meg hihetetlen pörgőrugásokkal támadni sokkal praktikusabbak voltak a rögzítő és ízületfeszítő technikák.
Jó sok idővel később mikor Japán modernizálódni kezdett és betiltották a kardviselést illetve a harci technikák oktatását ezek és az ezekből a technikákból fennmaradt stílusokból alakította ki aztán Ueshiba Morihei magát az aikido-t és adott neki egy egyedi filozófiát gondolkodásmódot.
Ami azóta történt szintén már történelem, az aikido szép lassan elterjedt széles e világon. Változott, fejlődött és rengetegen kezdték el kritizálni illetve megkérdőjelezni használhatóságát.
A kérdésem tehát az: létezik, hogy az aikido azért nem annyira jó összehasonlítva más stílusokkal mert azok konkrétan pusztakezes egymás elleni technikákat tartalmaznak és ennek tudatában fejlődtek megalakulásuk óta míg a jitsu/aiki technikák már kialakulásukkkor is csatatérre tervezett másodlagos technikák voltak amik készakarva nem tartalmaznak komolyabb ütő/rugó technikákat (lévén páncélban nehezen kivitelezhetőek és kevéssé effektívek)?
Elnézést ha kérdésemmel valakit megbántottam, illetve tényleg érdekelnek a komoly válaszok. A témában egyébként messze nem számítok szakértőnek, mindazt amit leírtam sok utána olvasással és elmélkedéssel raktam össze így nem kizárt, hogy valahol kilóg a lóláb :P
Jó, hogy a katonai kézitusát hozod fel példaként, hiszen -- kommandós ismerősöm szerint -- a katonai kézitusa abban különbözik leginkább a civil harctól, hogy a katonának és ellenfelének is többnyire van valami fegyver a kezében, minimum egy gyalásó vagy bármi amit a kezébe foghat; illetve, hogy páncél (kevlár) is lehet az ellenfélen is de rajta is. Ez pedig speciális mozgást kíván, ahogyan az is, hogy célszerű minél gyorsabban kiiktatni (megölni) az ellenfelet.
Jé, de hát ez nem a "szamuráj szituáció"? (Felfegyverzett, páncélos katonák dulakodnak eszközökkel a kezükben és a cél a másik gyors kiiktatása.) Dehogynem. Azaz: a katonai kézitusa pontosan az a szituáció, amelyre a ju jutsu, aikido, daito ryu stb. ki lett találva. Még szép, hogy ezek a stílusok ott jól teljesítenek.
A fegyvertelen harc teljesen más. De erről -- igazad van -- inkább nem nyilatkozom, mert én még eddig mindig, minden helyzetben kidumáltam magam, pedig nem vagyok egy gyáva alkat (sőt...), csak szerintem jobb a kidumálás, mint a bunyó.
DE akkor innen már arról szól a beszélgetés, hogy mire jobb, és mire kevésbé jó, és nem arról, használható-e egyáltalán. A kocsmában pl. a kulcsom nálam van. Öcsém meg viperával császkál (vagy egy dög nagy kutyával).
Korábban asszem egy hasonló beszélgetésben kilyukadtunk oda, hogy az első csapásig jó a kibeszélés és az aikido (elvileg az pont a személyiséget edzi, ami a kibeszélés alapja), de ha ott nem tudunk megállni, jön a bunyó. Asszem ez a korábbi álláspont korrekt összegzése az összes érvnek, amit most felhoztunk, és mindkét oldal számára elfogadható.
Igen, ebben így 100%-ig egyetértünk.
Amiben az aikido jó:
- Kezdődő utcai dulakodásban, lökdösődésben felnyalatni a támadóval a padlót (például a kabát hajtókádat fogja és fenyeget)
- Testkontaktussal, fojtogatással járó szituációból kibújni
- Eszközökkel való dulakodásból jól kijönni.
Amire nem jó:
- Képzett küzdősportolók ellen ököl- vagy testharcot folytatni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!