Melyik stílusú kung fu-t érdemes elkezdeni?
Ezt javaslom.
Xing Yi Quan
Xing Yi Quan - A forma és a tudat ökle - Kapecska AttilaA három legismertebb belső stílus egyike, a Taijiquan és a Ba Gua Zhang mellett, melyek alapelveikben teljes azonosságot mutatnak. Közülük technikáit tekintve a Xing Yi Quan a legegyszerűbb, a legkönnyebben megtanulható.
A stílus teljes elsajátítása csupán néhány évet, kb. 4 évet vesz igénybe.
A rendszer mai formáját Yue Fei marsall hozta létre a Déli Song dinasztia ideje alatt
(i.sz. 1127-1280). Ekkortájt Kína hadban állt a mongolokkal, akik megszállva tartották az ország északi területeit. Ezért a harcművészeti képzés az egyik legfontosabb feladat volt. Yue Fei a Xing Yi Quan-el egy olyan stílust alkotott meg, amellyel katonáinak harci képességei rövid idő alatt magas szintre fejlődtek. Az alaptechnikák egyszerűek, mégis erőteljesek és hatékonyak. Yue Fei marsall seregeit rettegték a mongolok, aki rövid idő alatt hatalmas területeket hódított vissza.
A Xing Yi Quan az egyetlen olyan kung fu irányzat, mely a támadásra helyezi a hangsúlyt. Az egyik leghatékonyabb rendszernek tartják, melyet többször bizonyított is. A legtöbb híres küzdő ebből az irányzatból került ki. Az 1928-ban és 1929-ben, valamint 1933-ban megrendezett kínai országos bajnokságokon (melyek védőfelszerelések és szinte szabályok nélküli viadalok voltak) a Xing Yi Quan képviselői szerezték meg az első helyeket. Valójában nemegyszer előfordul, hogy egy egyszerűbb stílust rövid ideig gyakorló küzdő, legyőz egy összetettebb stílust már régebben gyakorlót. Van egy mondás miszerint: "Jobb néhány hasznos dolgot megtanulni, mint sok haszontalant".
A Xing Yi Quan a természetes tartásokat hangsúlyozza, félkemény stílus, lágy az akciók kezdetekor és kemény a végén. A harcmodora rendkívül agresszív. Gyakran használják a támadást védekezésként. Technikái között szerepel azonban az utánaengedés, tapadás, elcsavarodás is. A lábmunkája lendületes, gyors és rugalmas. Az egyenesvonalú mozgáson kívül használ néhány elugrást, oldalra mozgást és alacsony rúgásokat.
A Xing Yi Quan erőssége a közelharc. Az alapformagyakorlatok egyszerűek és könnyen megtanulhatóak. Az egyszerűség azonban megtévesztő lehet, mivel a technikák variációinak száma szinte kimeríthetetlen.
Az alapelméletet és az edzéselveket könnyű megérteni, ezért a kezdő tanuló már a legelején is tudja, hogy mit, miért, hogyan és meddig kell gyakorolnia.
A Xing Yi Quan nemcsak harci, hanem az egészségre gyakorolt hatásaiban is kiemelkedő. Öt alapmozdulatot tanít elsőként, mely megfelel az öt fázis tanából ismert elemeknek, mint a fém, a víz, a fa, a tűz és a föld.
Ezek a technikák képesek megmozdítani az esetlegesen stagnáló Qi-t a legfontosabb 5 yin szervben, melyek a tüdő, a vese, a máj, a szív és a lép. Ezáltal a test ellenállóbb és egészségesebb lesz.
A Qi felhalmozására és a tantien-ben való összesűrítésére, valamint a végtagokba való kivezetésébe egyszerű gyakorlatokat használ, melyek egyedül végzendők. Ilyen a San Ti Shi, egy speciális állásgyakorlat, mely a Xing Yi Quan gyökere és központi magja.
A Xing Yi Quan legnagyobb előnye talán a spirituális képességek kifejlesztésének lehetőségében rejlik. A felépült belső energiákat ősi módszerekkel használják a fiatalság megőrzésére és az agy szunnyadó területeinek felébresztésére.
Szerintem kizárólag olyat (nem a stílus a lényeg mert egy stíluson belül neked még bármi lehet a stílusod) amit jó edző tart... amit ha gyakorolsz akkor nem leszel gyengébb mint a küzdősportolók, ahol olyan edzésmódszereket használnak hogy tényleg fejlődsz és nem csak levegőt kékítesz.
A legtöbb keleti harcművészet edzésen olyan embereket képeznek akiket egy boxoló simán szétszedne. Mert igazából nem tanulnak meg semmit. Nincs letesztelve, hogy az ütéseik rosszak, az elmozgásuk rossz, a rúgásaik nem érnek semmit.. és így a küzdősportok egyszerűen jobbá válnak, ott ki is próbálják magukat a gyakorlók, rendszeresen, keményen.
Ráadásul bármit is edzel, heti 3-4 edzés az nagyon jó lenne, hogy tanulj is. Ennél kevesebb az csak mozgásra jó, de nem lehet haladni. Talán magánedzéssel, valamennyire..
Szerintem ezeket gondold át. Kíváncsi vagyok mit írt az 1. válaszoló, annyit láttam hogy xingji. És ez tényleg jó stílus (minden kungfustílus jó) ha életszerűen tanítják. Ha rosszul, akkor pont semmit sem ér.
Én taichizom, mi sokat zsákolunk, egymást is pofozgatjuk, nem vettem észre, hogy egy átlag küzdősportoló jobban mozogna nálam, bármiben is erősebb lenne, maximum a nehézsúlyú profi boxoló aki 3x annyi edzésmúlttal bír mint én, az levert mint majom a vekkert de ez eléggé természetes.. Szóval válaszd meg az edződet, nem érdemes sz.art tanulni. Kivéve ha edzésen jók a csajok, na akkor már van egy értelme lejárni :)
Az maximálisan igaz amit az 1. írt.
Csak továbbra is észben kell tartani, hogy nem a stílus teszi az embert (az ökölvívás is lehet pont olyan jó mint a xingji, holott van különbség bőven, de mindkettő lehet hatékony) hanem az edzője.. és saját maga. És ez a gond. Olyan helyre menj mondjuk xingjizni is, ahol értenek a bunyóhoz. Minden belső stílus jó amúgy, de ahol csak formagyakorlatoznak, az nem harcművészet csak művészet. Ezt nagyon szem előtt kell tartani, sajnos ahogyan itt a fórumon sokszor írják is sok rossz edzésmódszer van, amik már elavultak, vagy sosem edzettek úgy az igazi harcművészek. És emiatt sokszor az átlagos, 'egyszerűbb' küzdősport edzések sokkal több valóban hasznos dolgot taníthatnak, nyilván ez így nem jó, de hát nincsen szabályozás, kontrollálás..
"Az egyik leghatékonyabb rendszernek tartják, melyet többször bizonyított is. A legtöbb híres küzdő ebből az irányzatból került ki. Az 1928-ban és 1929-ben, valamint 1933-ban megrendezett kínai országos bajnokságokon (melyek védőfelszerelések és szinte szabályok nélküli viadalok voltak) a Xing Yi Quan képviselői szerezték meg az első helyeket. "
Ööööö... Ezekre a viadalokra gondolsz?
www.youtube.com/watch?v=iVheNCVfUfE
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!