Az erősség és izmosság között milyen összefüggések vannak és különbségek?
Oldalakat lehetne írni erről a témáról, ezért kicsit konkretizálom, hogy mit nem értek.
Láttam, hogy izmosodáshoz nagy intenzitású közepes ism. (6-12) kell nagy súlyokkal persze.
Erősödéshez meg szintúgy nagy súlyok, de kevesebb ism. De miért? Milyen folyamatok játszódnak le az egyiknél, ami a másiknál nem?
Illetve van különbség az izmosodás és erősség között?
Van átfedés, van arányosság, de nem egyenes arány áll fent az erő és az izomméret között. Azért kell méretnöveléshez közepes ismétlésszámmal dolgozni, mert így lesz nagyobb hipertrófia, azaz így okoz az edzés minél több mikroszakadást az izmokban, ami begyógyulva, regenerálódva vastagodást hoz.
Erőedzéshez pedig nagy súlyos kevés ismétlésszámos edzés kell, de itt már befigyel a technika is, mivel a cél a súly kinyomása, leküzdése, nem a szabályosság, nem az izmok minél jobb megedzése. Pl megnézheted az erőemelők fekvenyomását, hogy mennyire behidalnak, hogy minél kisebb legyen a rúd útja. Ez nyilván csökkenti a mellizom terhelését, de nem is az a cél.
Kell egy bizonyos volumen is.
A teljes eroedzesnel ez nem mindig van meg. De attol lehet azzal is izmosodni. Ha hozzaadsz még pár magasabb ismetlesszamu sorozatot akkor ugyanugy.
Viszont ha te magadhoz kepest erosodsz akkor szinte biztos hogy izmosodsz
Ha a volumen megvan akkor kb ugyanannyira izmosodsz. Mondjuk az már nem tiszta erőedzés :D
Eroedzessel tobb ero jon, 8-12 ismetlesszammal tobb eroallokepesseg.
Rendben értem, köszönöm.
Szóval erőedzésnél lényegében a jelenlegi izmok "kapacitását" növeljük a kis ismétlésszámokkal, elérve ezzel a fejlődést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!