Aikido vagy Wing chun kung fu? Miért?
Mindkettő jó, harctechnikailag sajnos az aikido edzések általában rosszabbak. Ez azért van, mert divat aikido-t oktatnak, s nem igazi aikido-t.
WingChunban több esélyed van igazi dolgot tanulni, legalábbis az eredeti harcművészethez közelebb állót. De ha csak mozgásnak kell, mindegy hogy amit tanulsz az érdemben mennyire hasznos, akkor amelyik tetszik.
Nem szeretem beskatulyázni a dolgokat, ezért nem kezdem leírni, hogy az aikido elvezetős, lefogós, csonttörős a wingchun pedig gyorsan ütős, leamortizálós. Mert ezek nem fednék egészen a valóságot, lényeg hogy mindkettő fantasztikus rendszer a maga nemében, bár erősen különböznek egymástól.
Oss! Én is hayashi-ha shito ryut csináltam öt évig, utána elmentem aikidózni. Szerintem csak akkor menj aikidózni, ha _mellette_ valami ütős(-rúgós) edzésre is jársz folyamatosan. Mert a küzdelmi készséged lassan vissza fog fejlődni, ha csak aikidót gyakorolsz.
Ezért inkább a kung-fu. Kérdés persze, hogy érdemes-e belelezdeni megint valami újba a nulláról. Csak olyasmibe kezdj bele, amit legalább 10 évig csinálni fogsz (szerintem).
Köszönöm az eddig válaszokat, főleg Neked, utolsó! A következő kérdésem Hozzád szólna. Te miért hagytad abba a karatét, és miben nyújt kevesebbet (esetleg többet) az aikidó? Régóta űzöd?
Am tavaly voltam már pár kung fu edzésen, s az edző azt mondta, hogy "túl karatés" a mozgásom. Ha a kung fut választom, akkor talán annyi minuszom van, hogy ezt a mozgást ki kell ölni, helyette gyors, gyenge ütések kellenek, rúgni alacsonyra kell, és kissé a beállásom kéne, hogy a megszokott mély helyett magas legyen.
Itt valami nagyon nincs rendben.
A karatétól azt kaptuk, hogy sérült ízületekkel hagytuk abba, merev, életszerűtlen, erőteljesnek ható de a merevség miatt végtelenül gyenge technikákat gyakoroltunk újra és újra és éveken át.
"ezt a mozgást ki kell ölni, helyette gyors, gyenge ütések kellenek, rúgni alacsonyra kell"
Ezt a mozgást ki kell ölni. Ráadásul minél előbb, minél jobban, így van. A többi butaság. Gyenge ütések? Hol? Még küzdősportokban is erőset ütnek, hát akkor harcművészet oktatáson milyen ütést tanítanának? Gyilkolósat. Ha nem, akkor mégsem olyan igazi az a Wing Chun. Az a helyzet, hogy bár a Wing Chunt elismerjük, mint általában jól oktatott HM, de mi ez a jól oktatás? Ha a tanulókat kapálózásra tanítják meg, és a láncütésük mögött nincs megfelelő csípő mozgás, akkor az majdnem egy lókuki, ami éppen csak a küzdősportolókkal szemben dominánssá teheti őket. Igazi WingChun mester ütései távolról sem gyorsak és gyengék, egyértelműen gyorsnak és erőteljesnek kell lenniük.
Az alacsony rúgásnak 1 értelme van: míg ha magasat rúgsz, felborítanak és torkon taposnak, amíg alacsonyan rúgsz, addig fegyverként használhatod a lábaidat is.
Nos, minden stílus jó. Én a karatét is elismerem. Ami stílus komoly, nem sport jellegű, az mind jó lehet. Egyetlen kitétel van: jól kell oktatni. Nyilván amit nem oktatnak jól, az már nem is lehet túl jó, mert nem fogod tudni megtanulni. Ez nagyon igaz a harcművészetekre és a küzdősportokra.
Oda menj tanulni, ahol úgy érzed hatékonyabban oktatnak. Persze figyelembe lehet venni az edzőtársakat, az edzés megközelíthetőségét, árát, heti óraszámot.. Én olyan stílust gyakorlok, amit nagyon jól oktatnak. Ha nem oktatnák jól, akkor megkeresném a fővárosban a legjobb Aikido edzést, ha azt nem találom akkor lehetőleg a legjobb Jujutsu vagy WingChun edzést. Mindenképpen nyerek, ha komoly edzést keresek. A stílus szinte már mindegy, mint látszik én a jó aikido-t preferálom, de nem azért mert másnál jobb. Számomra esetleg jobb lenne, ennyiről van szó. Hogy neked melyik lenne a jobb? Mindkettő jó lehet, de ha tanácsot vársz akkor menj Aikidozni, Japán stílusnál maradva.
Kérdező: a karatét a térdem miatt hagytam abba, nem szerettem volna megműttetni magam, inkább kerestem egy olyan harcművészetet, amelyben nincs rúgás. Sajnos a karate genetika kérdése is.
Az aikido teljesen más természetű harcművészet, mint a karate. A technikái nem önálló pusztakezes technikák, hanem az állig felfegyverzett szamuráj kiegészítő technikái: olyan elvezetések, blokkok, kényszerítések és dobások, amelyek a fegyveres szituációk megoldására szolgálnak. (Pl. ki akarod húzni a kardodat, de az ellenfél ráfog a csuklódra, hogy ne tudd kihúzni stb.) Az aikido ezért is teljesen más természetű HM, mint a karate: lágy, köríves, folyékony -- az egyik pillanatban; a másikban pedig egyenes, kemény és brutális. Az aikido gyakorlási metódusából viszont következik, hogy nincs benne szabad küzdelem (randori), csak nagyon magas szinten, és akkor is többnyire inkább csak látványszínház.
Az aikido az én tapsztalatom szerint (10+ éve csinálom, 1-1 év kihagyással) akkor kezd el élni, működni, ha ökölharcban is jó vagy. Ezt nehéz elmagyarázni anélkül, hogy próbálnád, de az egész harcművészet dinamikája megkíván egy nagyon erőteljes támadóerőt, legyen az fegyveres (kard) vagy pusztakezes (boksz vagy hasonlók).
Megfogadom a tanácsotokat, következő két hétben mindkettőre eljárok, majd döntök.
Úgy gondolom, hogy a látóköröm szélesebbre nyílt általatok, köszönöm szépen a válaszokat!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!