Erősítenek, pl. mély alapállásokat gyakorolnak, amíg le nem szakad a lábad. :D Vagy ütések, rugások, védések, nagyon sokat ismételve, hogy a mozdulat magától jöjjön, és erősödjön a karod/lábad. Ha már úgy érzed, állni is alig bírsz, akkor tanultok egy új formagyakorlatot, kicsit gyakoroljátok, aztán levezetésképpen egy kis küzdelem.
:DD
De valójában nagyon változó, az edzőtől függ leginkább.
Én azért Előző válaszolót kiegészíteném azzal, hogy IGAZI Karate edzésen ezeknek értelmük is van.
De a legtöbb edzésen, a sportkaraténak nincs, és Japánban is elterjedt már ez.
Tartalom nélküli, üres formagyakorlatokat jogosan gúnyolják az emberek, rosszul végezve valóban nincs értelmük.
A nem megfelelő ütés végtelenségig való ismételgetése szintén nem jó megoldás, fele ennyi erővel egy boxoló megtanul 1-3 év alatt rendesen ütni. Igaz, hogy mivel már a karatésok sem edzik fel az öklüket (általában) és mind az ökölvívó, mind a karatés.. nos, inkább ne üssenek puszta kézzel semmit, mert megsérülnek, de az ökölvívó legalább megszokja hogy üt. Persze az igazi karatés is tudna ütni, csak ilyeneket nem képeznek akárhol..
A sok láberősítésnek, a többi gyakorlatnak sem az lenne a lényege, hogy egészségesen lemenj, és pár év múlva sántán végezd.. neadjisten egy mesterfokozat megszerzésére már térdműtéten is túl legyél. Valójában ennek a rendszernek lenne értelme, csak az nem sport. És amíg sportként oktatják, gyerekeknek, színes övekkel, verseny szabályok szerint, addig .. fölösleges foglalkozni vele.
Hogy mit csinálnak egy karate edzésen?
Az ugye attól függ, hogy kik, mikor és hol.
Van olyan klub, ahol az erőnlét az edzés elkerülhetetlen része, mondván hogy az kell ahhoz, hogy a gyakorlatokat el tudd végezni. Van olyan, ahol nem, mert szükségtelenül leterheli a szervezetet, görcsössé tesz és kimozdít a komfortzónádból.
Van olyan klub, ahol a küzdelemmel kezdik az oktatást (főleg sportkarate-klubok) tekintve, hogy ugye az a lényeg. Van viszont ahol azt mondják, hogy amíg nem tudsz járni, addig nem fognak futni tanítani.
Van ahol a katákat (formagyakorlatok) rengeteget gyakoroltatják meg értelmezik, mondván, hogy régen is így csinálták Okinawán. De van ahol alig van kata, inkább a bázisgyakorlatokon (kihon) és/vagy a küzdelmen (kumite) van a hangsúly.
Nem mondanám egyik hozzáállásra sem, hogy jobb, mint a másik: egyszerűen más.
A karate igen sokféle. Van az 5 nagy stílus (szigorúan ABC rendben): goju-ryu, kyokushin-kai, shito-ryu, shotokan, wado-ryu. Ebből a japánaok hajlamosak elfelejten ia kyo-t és le is nézik a maguk japános módján (Magyarországon viszont népszerű). De vannak "kisebb"
stílusok is meg stíluson belüli stílusok, ami már inkább politika, mint karate.
A stílus is jelent kötöttségeket, de nagyon sokminden múlik az edződön és persze Rajtad. Minden harcművészetnek ugyanoda kell vezetnie (és ha jól csinálják, ugyanoda is vezet), így nem az számít, hogy milyen utat választasz, hanem az, ahogyan végighaladsz rajta.
Legyen az akár karate, ökölvívás, kungfu vagy bármi egyéb. Ha teljes odaadással csinálod, akkor juthatsz valahova. Persze szokták mondani, hogy az baj, ha a hülyeség szorgalommal is párosul, így azt javaslom, hogy okosan. ;o)
Ha mindemellett még egészségesen is táplálkozol, illetve minden edzéshez van megfelelő bemelegítés és levezetés, akkor az sérüléseknek is minimális a veszélye.
Banánhéj persze mindig lehet a dojo-ban (edzőterem), amin meg lehet csúszni, így azt nem mondom, hogy kizárt. ;o)
Összefoglalhatjuk úgy, hogy egy karate edzésen főleg karatét csinálnak, csak sokféleképpen. Ha még mindemellett jól is érzik magukat, akkor az a megfelelő csapat.
"IGAZI Karate edzésen ezeknek értelmük is van."
Nem állítottam az ellenkezőjét, és nem is gúnyoltam. Szerintem félreértettél. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!