Egy küzdelemben mennyit számít a súlykülönbség?
Általában olyan versenyeken, ahol nem kizárólag a gyorsaság számít. Tehát pl. úszásban, ahol adott táv megtételéhez szükséges időben versenyeznek (sebességben) inkább korcsoportok vannak.
Így átgondolva, a súlykülönbség leginkább küzdősportoknál számít.
Azért, mert a küzdősportok egymáson való erőszak-alkalmazások, csak szabályozott formában. Minél több szabály van, annál többet számít a technika mellett a nyers erő. A nyers erő pedig összefügg a testtömeggel.
Például nagy kesztyűkben ütögetve egymást egy nagy ember komolyabb sérülést okoz egy kisebben, mint egy kisebb tömegű ember a nagyobbikon (feltételezve hasonló ütés tudást, képzettséget). Például egy nagy sumós, még ha zsíros is akkora, hogy a legtöbb küzdősportolót (ahol általában kisebb méretekkel, szálkásabb testtel dolgoznak) ledolgozná a föld alá. Akkora erőket használnak a testsúlyokból is kifolyólag, hogy nem lehet megállni előttük. Viszont állóképességben nem jeleskednek, így más küzdősportokban végül nem találkozunk velük.
Tehát ütés tompítással a nagyobb ember nagyobbat üt, míg a kisebb ember ilyen szempontból kevésbé hatékony. Más kérdés, ha eltüntetjük a szabályokat, ebben az esetben már képzettség kérdése hogy ki esélyesebb, hiszen tompító eszközök nélkül a kisebb tömegű ember ütése is leterít egy nagyobbat. Csak ez már nem küzdelem, hanem harc, önvédelem témája..
Megvan a maga előnye és hátránya is. Például földharcnál rengeteget számíthat 5 kiló is, ha a küzdő fél tudja, hogyan használja ki ügyesen a súlytöbbletét. Illetve a nagyobb izmok általában nagyobb ütőerőt is jelentenek (persze vannak kivételek, pl a mesterséges szerekkel "felfújt" izmok arányaiban jóval gyengébbek).
Másrészt egy bizonyos határ felett a nagyobb, tömöttebb izmok lassíthatják a mozgást, és egy küzdelemben bizony századmásodpercek is sokat jelenthetnek. Illetve a nagyobb izmok a saját súlyuknál fogva általában hamarabb elfáradnak.
Magasságkülönbségen alapuló súlytöbbletnél még nagy előny lehet, ha a magasabb fél kezei is hosszabbak, hisz az ellenfele nem éri el, mikor neki már ütőtávolságon belül van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!